Göbek deliği ağrıdığında ya da acıdığında bu soruna neyin neden olduğunu düşünmeniz gerekir. Göbek deliği ağrısı, pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bu ağrı gelip gidebilir, keskin ya da hafif olabilir ve basit ve çözülebilir bir mide sorunundan kaynaklanıyor olabilir. Ancak diğer bir yandan göbek deliği ağrısı vücudun diğer kısımlarına yayılabilir ve ilaç kullanımı ya da ameliyat gerekebilir. Hatta daha da kötüsü ölümcül olma ihtimali vardır. Göbek deliğinizin neden ağrıyor olabileceği ile ilgili 8 sebebi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Sebase kist

Göbek deliğinizde ya da çevresinde sıra dışı bir yumru mu hissediyorsunuz? Eğer öyleyse göbek deliği ağrınız sebase kistten kaynaklanıyor olabilir. Araştırmalar, sebase kistlerini keratin ile dolu nodüller olarak tarif ediyor. Basitçe anlatmak gerekirse cildin altındaki yumru yavaşça büyür ve dokunduğunuzda hareket eder. Sebase kistler en yaygın olarak yüz, boyun, gövdede görülse de bu kistler parmak ve cinsel organlarda da görülebilmektedir. Sebase kistler normalde iyi huylu ve ağrısızdır. Ancak bunlar, salgı bezlerinin üstünde ya da kıl foliküllerinde görüldüğünde göbek deliği ağrısı yaşayabilirsiniz.

Göbek fıtığı

Göbek deliğinizin yakınlarında bir şişkinlik varsa ve ağrı hissediyorsanız bu durumu doktorunuzla konuşmalısınız. Yaşadığınız sorun göbek fıtığı olabilir. Gebelik boyunca göbek kordonu bebeğin karın kaslarındaki ufak açıklığa doğru ilerler. Normalde bu açıklık doğum sonrası kapanır. Ancak bazen karın duvarı tekrar tam olarak bir araya gelmezse doğumda ya da yetişkinlikte göbek fıtığı görülebilir. Karında çok fazla baskı olması durumunda da göbek fıtığı görülebilir. Bu baskının nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Çoklu gebelik yaşamak
  • Karın ameliyatları
  • Karında sıvı birikmesi
  • Böbrek yetmezliği nedeniyle uzun dönem diyaliz almak
  • Obezite – Araştırmalar obezitenin de göbek fıtığının tekrar etmesinde etkili olabildiğini göstermektedir.

Gebelik

Gebe kadınların ikinci ve üçüncü trimester boyunca göbek deliği ağrısı yaşamaları oldukça yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu durumun gebelikte meydana gelmesinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden bir tanesi göbek deliğinin, karın duvarındaki en ince yer olması olabilir. Bu özelliğinden dolayı göbek deliği, gebelik ilerledikçe daha hassas hale gelebilir.

Crohn hastalığı

Crohn hastalığı ince bağırsağı, kolonu ya da her ikisini etkileyen inflamatuar bir bağırsak hastalığıdır. Bu hastalığın neden olduğu ağrı, göbek deliğinin arkasında hafif ya da keskin ve kramp gibi bir ağrı olabilir ve yemek yedikten birkaç saat sonra meydana gelir. Hastalığın diğer belirtileri arasında genelde ishal, kilo kaybı ve yorgunluk yer almaktadır.

Bakteriyel enfeksiyon

Göbek deliği ağrınıza şişlik, iltihap ya da akıntı eşlik ediyor mu? Cevabınız evetse bakteriyel enfeksiyon yaşıyor olabilirsiniz. Cildimizde trilyonlarca bakteri bulunmaktadır ve göbek deliğinde de bu bölgeye has pek çok bakteri bulunmaktadır. Yapılan bir araştırmada 60 farklı göbek deliğinde 2500’ün üzerinde gruplar halinde bakteri türü yaşadığı görüldü. Bakteriler çoğalmaya başladığı zaman enfeksiyon meydana gelir. Enfeksiyona karşılık olarak vücudunuzun bağışıklık sistemi yabancı istilacılardan kurtulmak için harekete geçer.

Enfeksiyon sırasında bağışıklık sisteminin enfeksiyonu vücuttan atmaya çalışması sonucu şişkinlik, iltihap ya da sıvılar nedeniyle ağrı meydana gelebilmektedir. Enfeksiyon meydana geldiği zaman biriken sıvı için antibiyotik kullanılması ya da sıvının çekilmesi gerekebilir. Olası bir enfeksiyonu önlemek için göbek deliğinizi temiz tutmalısınız.

Hazımsızlık

Gaz, genelde karnın şiş hissedilmesine ve omuzlara doğru yukarı çıkmasına neden olur. Hazımsızlık durumunda ise göbek deliğinizin daha yukarda olduğunu hissedebilirsiniz. Bu da göğüs kafesinizin alt kısmı ile göbek deliğiniz arasında yanma hissi duymanıza neden olabilir. Hafif hazımsızlık durumları için genelde endişelenmeye gerek yoktur. Ancak duyduğunuz rahatsızlık iki haftadan fazla sürüyorsa doktorunuzla konuşun.

Apandisit

Apandisit, karın ile ilgili acil servise gidilmesine neden olan rahatsızlıkların başında geliyor. Akut apandisit hastalarında esas şikayet karın ağrısı olmaktadır. Araştırmalara göre hastalar göbek çevresinde ağrı (karın ağrısı genelde göbek deliğinin çevresinde ya da arkasında olmaktadır) yaşadıklarını ve bu ağrının ilk 24 saat boyunca daha kötüye gittiğini göstermektedir. Ağrı genelde keskin ve sürekli olmakta ve sonrasında sağ tarafa hareket etmektedir. Göbek deliğindeki ağrıya ek olarak apandisitte aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

  • Ateş, mide bulantısı ve kusma
  • İştah kaybı, kabızlık ya da ishal
  • Karında şişlik ve gaz yapmanın mümkün olmaması

Apandisit tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlara, hatta ölüme bile neden olabilmektedir.

Pankreatit

Pankreas, midenin arkasında ve ince bağırsağın yanında bulunan bir organdır. Sindirim enzimleri pankreasa hareket etmeden önce ince bağırsağa salındığında pankreasa saldırır ve inflamasyona neden olurlar. Göbek deliğinde görülen ağrı, iltihaplanmış pankreas belirtisidir ve bu ağrı göbek deliğinin sol tarafında görülür. İnflamasyon hafifse kendi kendine geçebilir. Ancak ciddi komplikasyonlar ölümcül olabileceği için pankreatitten şüpheleniyorsanız mutlaka tıbbi yardım alın.

Göbek deliği ağrısı genelde ciddi bir şey değildir, ancak bazen olabilir de. Bu nedenle göbek deliğinizde sıra dışı ve keskin bir ağrı varsa işinizi şansa bırakmayın ve bir an önce doktora gidin.