Vücuda ya da saçlara yağ sürmenin veya masaj yapmanın eski zamanlardan beri uygulanan bir uygulama olduğunu biliyoruz. Yağ sürmenin vücudu ve saçları beslemekten başka çok sayıda faydası bulunuyor.

Göbek deliği, göbeğinizde bulunan küçük bir delikten daha fazlasıdır. Göbek deliği vücuttaki çeşitli damarlara bağlıdır ve yağ kullanılarak beslendiğinde çeşitli sağlık sorunlarına çare olabilmektedir. İster hindistancevizi ister ister biberiye yağı isterseniz de başka bir yağ kullanın, kullandığınız tüm yağlar sağlığınız açısından fayda sağlayacaktır.

Göbek deliğinin yağlanmasının bilimsel ismi Pechoti yöntemidir. Geleneksel bilime göre göbek deliği esansiyel yağları ve kokuları emebilmekte ve vücuttaki Pechoti bezine bağlanmaktadır. Her ne kadar bu açıklamanın ardında klinik kanıtlar bulunmasa da terapötik masajın vücudumuz üzerinde mucizeler yarattığını biliyoruz.

Göbek deliğinizi düzenli olarak yağladığınızda sağlığınız üzerinde aşağıdaki 10 faydayı elde edebilirsiniz.

  1. Kirleri temizler

Göbek deliğimize yeteri kadar özen göstermiyoruz. Göbek deliğindeki kirleri temizlediğinizde mikroplardan kurtulmuş olur ve mideniz ile göbek deliğinizi olası sorunlardan korumuş olursunuz.

  1. Cildinizi arındırır

Parlayan bir yüz ve daha iyi bir cilt dokusu istiyorsanız, göbek deliğinizi düzenli olarak yağlamalısınız. Göbek deliğinizi yağlamanız kanınızı arındıracak ve vücudunuzdaki düzensizlikleri ve lekeleri ortadan kaldıracaktır. Neem yağı, kuşburnu yağı, hindistancevizi yağı ve limon uçucu yağı gibi terapötik yağlar kullanmanız cildinizi arındırmanızda işinize yarayabilir.

  1. Günlük enfeksiyonlardan kurtulmanızı sağlar

Göbek deliğinizi temizlemediğinizde hem iç hem de dış enfeksiyonlar bakımından hassas hale gelirsiniz. Yağlar, enfeksiyonları tedavi etmek ve mikropları doğal olarak öldürmek için iyi bir seçenektir. Hardal yağı ya da çay ağacı yağı gibi yağlarla hem bakterileri öldürebilir hem de bunların sizi tekrar hasta etmelerinin önüne geçebilirsiniz.

  1. Mide sorunlarını tedavi eder

Mideniz ağrıyorsa, şişkinse ya da bulanıyorsa göbek deliğinize hardal ve zencefil yağından oluşan bir karışım sürebilirsiniz. Bu sayede yaşamakta olduğunuz rahatsızlıkları ve sindirim sorunlarını geçirebilirsiniz.

  1. Adet ağrılarını azaltır

Adet ağrılarınızı doğal olarak azaltmak için göbek deliğinize yağ ile masaj yapabilirsiniz. Bu sayede rahim duvarınızın etrafındaki damarları rahatlatabilir ve vücudunuzun canlanmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Doğurganlığı artırır

 

Göbek deliğinin anne ile bebek arasındaki bağ olduğu söylenir. Göbek deliğine yağ sürerek ve masaj yaparak hem erkeğin hem de kadının doğurganlığını artırması mümkün olabilir. Göbek deliğini yağlamak aynı zamanda adet dönemiyle ilgili sorunlarda ve sperm sayısında da fayda sağlayabilir.

  1. Çakraları dengeler

Hem yoga hem de Ayurveda göbek deliğiyle özel olarak ilgilenir ve göbek deliğinin enerjinin merkezi olduğunu varsayar. Bu nedenle göbek deliğinizle özel olarak ilgilenerek çakralarınızı dengeleyebilir ve vücudunuzun enerjisini artırabilirsiniz.

  1. Görüşünüzü iyileştirir

Göbek deliği aynı zamanda gözlere giden damarlarla da bağlantılıdır. Görüşünüzde zayıflık varsa hardal yağını incelterek göbek deliğinize sürerek göz sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Ayrıca gözlerinizdeki şişkinlikleri ve göz altı morluklarını da azaltabilirsiniz.

  1. Eklem ağrılarını azaltır
eklem ağrıları
eklem ağrıları

Eklem ve vücut ağrıları yaşlandıkça artar ve günlük hayatı etkilemeye başlar. Göbek deliğinize biberiye ve hint yağı ile düzenli olarak masaj yaparak belirtilerinizi azaltabilir ve ağrılarınızla daha iyi bir şekilde başa çıkabilirsiniz.

  1. Yağları dikkatli kullanın

Göbek deliğinize yağ sürmek ve masaj yapmakta bir sorun olmasa da bunu çok fazla yapmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca göbek deliği ve bağırsaklarda çok fazla sinir olduğu için çok fazla baskı uygulamaktan kaçınmalısınız.

Bazı yağlara alerjiniz ya da hassasiyetiniz varsa öncesinde ufak bir bölgede test yapmak isteyebilirsiniz. Nane yağı gibi yağlar geçici olarak uyuşukluğa ve kaşıntıya neden olabileceği için rahatsız olmanıza yol açabilir.

Masaj yapmadan önce ellerinizi temizlediğinizden emin olmalısınız. Ardından oturarak ya da yatarak göbek deliğinizi kir kalmadığından emin olana kadar temizleyebilirsiniz.

Yağları kullanmadan önce seyreltmeniz de faydalı olabilir. Tıpkı aromaterapide olduğu gibi kullanacağınız yağı az miktarda alarak taşıyıcı bir yağ ile seyrelttikten sonra kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/health-news/what-happens-when-you-start-oiling-your-belly-button/photostory/67468040.cms?picid=77999542