Genel olarak hep yüzümüzle ilgileniriz ve vücudumuzun diğer önemli organlarını ihmal edebiliriz, bu yaygın bir gerçektir. Göğüsler kadın bedenini tanımlar ve cazibe kazandırır. Göğüs sarkması, seksi görünüm için sorun yaratan bir olaydır. Genellikle göğüs sarkması, menopozdan muzdarip 40 yaş üzerindeki kadınlarda görülür. Yaşlandıkça gerçekleşen doğal bir süreçtir. Ancak bazen emzirme, hızlı kilo kaybı veya kilo alımı, beslenme yetersizliği ve gevşek sütyen giymek gibi bazı faktörler göğüs sertliğini etkiler ve göğsün esnekliğini beklenenden daha erken kaybetmesine sebep olur. Bunun dışında kontrolsüz alkol tüketimi, nikotin ya da gazlı içecekler de bu sorunun erken belirtisine katkıda bulunabilir. Göğsünüzün sarkmaya başladığını fark ettiyseniz ya da sağlam ve sağlıklı olmasını istiyorsanız, cerrahi ve kimyasal tedavilere başvurmak yerine, doğal yöntemler deneyebilirsiniz.

Buz Masajı

Buz deri ile temas ettiğinde, dokular kasılmaya eğilim gösterir. Bir araştırmaya göre, soğuk su kasları kasılmaya teşvik ediyor ve onları sertleştiriyor. Buz masajı cildi sıkar ve kanda hakim olan ağrıyı hafifletir. Buz küplerini bir buzdolabı poşetine koyup göğüslerinize bir dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapın. Sonra memeyi kurutmak için havlu kullanın. Hemen sıkı bir sütyen giyin ve 30 dakika boyunca rahat bir pozisyonda yatın. Bu tedaviyi günde birkaç kez uygulayın.

Zeytinyağı

Göğsünüze zeytinyağıyla masaj yapmak, göğsü sağlamlaştırmak için en iyi tekniktir. Bol miktarda antioksidan ve yağ asidi varlığı, serbest radikallerin zararına karşı koyar. Zeytinyağı cildi besler ve cilt dokusunu geliştirir. Zeytinyağının etkilerini artırmak için biberiye yağıyla karıştırılabilirsiniz. Yağ, cildi sıkılaştıran kolajen üretimini artırır. Zeytinyağıyla göğüslerinize yukarı doğru hareketlerle masaj yapın. Dolaşımı artırmak ve yeni hücre oluşumunu teşvik etmek için 15 dakikalık bir masaj gereklidir. Bu tedaviyi günde 4-5 defa uygulayın.

Shea Yağı

Shea yağı cildi sıkılaştırmak için kullanılan doğal bir üründür. Shea yağı etkili bir antioksidan olan E vitamini bakımından zengindir. Cilt dokularını sıkar. Üstelik, serbest radikaller tarafından yapılan hasarın iyileşmesi için çalışır. Sadece bir miktar Shea yağı alın ve 15 dakika boyunca yukarı yönde masaj yapın. 10 dakika bekletin ve sonra soğuk su ile yıkayın. Bu tedaviyi haftada 3-4 kez uygulayın.

Yüzme


Yüzme, ileri ve geri yoğun kas hareketleri içerir. Bu aktivite, göğüsleri tutan kasları sıkar ve kadın vücudunun güzelleştirilmesinde özellikle yararlıdır. Yüzme, daha fazla kas inşa ederken yağ yakmaya ve sıkılaşmaya yardımcı olur. Yüzme aktivitesini günlük rutin haline getirin ve göğüslerinizin birkaç hafta içinde sıkılaştığını görün. Bir günde yarım saatlik bir yüzme fazlasıyla yeterli olacaktır. Alternatif olarak, yüzmeye zamanınız yoksa, aynı sonucu veren hareketleri evinizde de yapabilirsiniz:

1.Duvara yaslanın.
2.Göğüs kasınızı sıkıştırın ve ellerinizi havuzda yüzer gibi hareket ettirin.
3.Bunu yavaşça ve yoğun bir şekilde 100 kere yapın.

Badem Yağı ve Süt Kreması Maskesi

Badem yağı, güçlü bir nemlendiricidir ve cildin viskoelastik özelliğini korur. Cildin nemini kaybetmesi, gevşek ve esnek olmamasına neden olur. Yağ, deriye besin sağlar ve nem kolayca absorbe edilir. Süt kremi cildi nemlendiren, daha esnek ve sağlıklı kılan doğal bir nemlendiricidir. 4-5 çorba kaşığı süt kremasını 2 çorba kaşığı yağ ile birleştirin ve karışımla göğsünüze nazikçe masaj yapın. Yöntemi haftada 3-4 kez uygulayın. Badem yağı dışında, masaj yapmak için hindistancevizi yağı da deneyebilirsiniz.

Çemen Otu

Çemen yararlı bir bitkidir. Ayurvedik tıpta, göğüs sarkması tedavisinde etkili olduğuna inanılmaktadır. Bitkide bulunan vitaminler ve antioksidanlar göğsün cilt hücrelerine etki eder. Yarım çay bardağı suya bir macun oluşturacak kadar toz çemen otu ilave edin. Bu hamurla memenize 15 dakika dairesel hareketle masaj yapın ve 5-10 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın. İstenilen sonuçları almak için haftada iki kez bu tedaviyi uygulayın.

Bir başka etkili göğüs maskesi, 10 damla E vitamini ve çemen yağı ilave edilerek hazırlanabilir. Hamuru karıştırın ve memenize uygulayın. Maskenin 30 dakika memede kalmasına izin verin. Soğuk su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada bir kez kullanın.

Üçüncü bir alternatif olarak, yoğurdu çemen tozu ile karıştırıp göğüse uygulayabilirsiniz. Yoğurt, laktik asit, kalsiyum, çinko ve B vitamini ile doludur. Tüm bu maddeler, hücre büyümesini geliştirirken cildi nemlendirir ve yeniler. Çinko, gözenekleri sıkıştırdığı için cildin de sıkılaşmasına yardım eder.

Yumurta Beyazı

Yumurta sarısı değil de, beyazı cildin sıkılaşması için iyidir. Yumurta beyazı deri besleyici özelliklere sahiptir. Yumurtadaki hidro lipidlerin varlığı, tekrar diri olması için göğsünüzdeki gevşekliği azaltır, cildi gerer. Hazırlamak için kabarcık oluşacak şekilde bir yumurtayı iyice çırpın. Köpüren yumurta beyazını göğsünüze uygulayın ve 30 dakika bekletin. Su ile durulamadan önce salatalık suyu ile yıkayın. Alternatif olarak, çırpılmış yumurta beyazına bir çay kaşığı lor ve bal ilave ederek bir maske hazırlayabilirsiniz. Maskeyi göğsünüze uygulayın ve 20 dakika boyunca beklemesine izin verin. Soğuk su ile yıkayın.

Yeşil Çay

Yağ yakmada yeşil çayın etkinliği herkes tarafından biliniyor. Yeşil çay, daha fazla kalori yakarak kilo vermeyi teşvik eden kateşinler içerir. Yağ depolanmasını önlerler ve vücudun sıcaklığını artırarak yağ yakmayı sağlar. Yeşil çayın düzenli tüketimi, yaşam tarzı ile ilgili bir hastalık olan obeziteye maruz kalanlara fayda sağlar. Yeşil çay tüm vücudu canlandırır ve göğüs gevşekliğini azaltmada ve memeyi sağlamlaştırmada mükemmel rol oynar. Yeşil çay içebilirsiniz ya da takviyelerini kullanabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olur. Metabolik sistemdeki artış daha çok kalori yakmaya ve sonuç olarak vücudun yağının azaltmasına yardımcı olur. Bir çay kaşığı rendelenmiş zencefili 10 dakika boyunca bir bardak suda kaynatın. Süzün ve bir çay kaşığı bal ilave edin. Her gün en az 2-3 bardak zencefil çayı tüketin.

Aloe Vera

Aloe vera, cilt hücrelerini sıkılaştırmak için iyi bir yöntemdir. Aloe verada yüklü antioksidanlar, yaşlanmadan sorumlu olan serbest radikallerle savaşır. Aloe vera aynı zamanda yaşlanmayı önleyici özelliklere sahiptir; çünkü kolajen üretimini cesaretlendirir, cildin esnekliğini artırır. Bir miktar doğal aloe vera jeliyle ve 4-5 dakika boyunca dairesel hareketlerle göğüslerini yukarı doğru ovun. Cildin besin maddelerini emmesi için bir süre bekleyin ve soğuk suyla durulayın.

Tüm Bunların Yanı Sıra:
• Cildi nemli tutmak için her gün yeterli miktarda su için.
• Yürürken ya da otururken göğüslerinizi etkileyebilecek şekilde kambur oturuştan kaçının; daima düz bir duruş sergilemeyi alışkanlık haline getirin. Bu cildinizi sarkmaya karşı koruyacaktır.
• Göğsünüzü diri tutmak için omega 6 ve omega 3 yağ asitleri ile zenginleştirilen gıdalar tüketin.
• Göğsünüzü kaldıran bir push-up özellikli sütyen kullanın.
• Uyku pozisyonunuz göğsünüz için önemli bir rol oynar. Çoğu zaman sırt üstü yatmaya çalışın.
• C vitamini bakımından zengin meyvelerin tüketimi, derinin elastikiyetini koruyan kolajen üretimini artırır.