Yağ yakıyor, dayanıklılık veriyor: goji berrynin faydaları

“Ayşe Tolga İyi Yaşam” platformumda her gün yeni bitkilerin, doğanın bize sunduğu iyileştirici, güzelleştirici, sağlık seviyemizi yükseltici besinlerden bahsediyorum. Aslına bakarsak benim için iyi yaşam, doğal yaşam demektir. İşte bu sebeple de size sunduğum tüm öneriler, tüm iyi beslenme ve iyi yaşam tarifleri hep en doğalından yana. Bu kapsamda ülkemizde tüketimi, kullanımı çok da uzun bir geçmişe dayanmayan, ancak faydalarını öğrendiğimden beri salatalara, smootielere sıklıkla eklediğim goji berryden bahsedeceğim. Goji berry her ne kadar bizim ülkemizde yeni olsa da, Çin’de 1700 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kurt üzümü olarak da adlandırılan goji berry, A ve C vitaminleri, sodyum, kalsiyum, demir gibi mineraller ve antioksidanlar bakımından çok zengindir. Bu bakımdan kaliteli yaşam, sağlıklı bir bünye için yiyeceklerimize bir miktar goji berry eklemek ya da ara öğünlerde 4-5 tane goji berry yemek çok faydalı olacaktır.

Goji berrynin besin değerleri

100 gram goji berry;

  • 06 gram karbonhidrat,
  • 26 gram protein,
  • 39 gram yağ,
  • 13 gram lif,
  • 298 miligram sodyum,
  • 190 miligram kalsiyum,
  • 18 miligram A vitamini,
  • 4 miligram C vitamini,
  • 8 miligram demir içeriyor.

Goji berry, yaşlanma karşıtıdır!

Goji berry; lif ve antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bu bakımdan hücrelerin, organların, solunum, sindirim ve sinir sistemlerinin gençliğini, canlılığını, diriliğini korumasına yardım eder. Vücutta hücre yenilenmesini destekleyerek hücre ölümünü yavaşlatır. Sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları, ilerleyen yaştan kaynaklı olarak cilt altındaki ve cilt üzerindeki serbest radikallerin oluşması düzenli olarak goji berry tüketimi ile önlenebilir. Bu bağlamda hem cilt yaşlanması hem de cilt kanseri gibi ciddi cilt hastalıkları da önlenebilir.

Goji berry, uzun ve sağlıklı bir ömrün anahtarıdır!

Goji berry, Uzak Doğu’da uzun bir ömür simgesi olarak görülür. Zira canlı, sağlıklı hücrelerimize saldırıp zarar veren serbest radikalleri vücudumuzdan uzaklaştıran goji berry, gençlik verir. Goji berrynin içeriğinde bulunan polisakkaritler ve antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bu sayede hem daha sağlıklı kalmak hem de hastalıklardan korunarak daha uzun yıllar yaşayabilmek mümkün oluyor.

Goji berry; depresyon ve anksiyete sorunlarını önlemeye yardımcıdır!

Goji berry, sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Çin’de 1700 yıllık tüketim geçmişine sahip olan goji berrynin yaşam kalitesini artırdığı, psikolojik sorunları önlediği ve hafiflettiği biliniyor. Yaşam enerjisini, mutluluk düzeyini artran goji berry, kişinin stres ve depresyon düzeyini, kaygı seviyesini düşürüyor.

Goji berry; bağışıklık sistemini güçlendirir, mevsimsel hastalıklara yakalanmayı önler!

Goji berry, tam bir C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Bu bakımdan hem soğuk algınlığından hem de mikrobiyal ortamlardan, viral sorunlardan kaynaklanan rahatsızlıkları önlemek adına goji berrynin çok faydalı olduğunu söylemek mümkün. Ülkemizde, coğrafyamızda soğuk algınlıklarına karşı hep portakal tüketilmesi önerilir. Zira portakalın C vitamini bakımından zengin olduğunu biliriz. Oysaki goji berrynin içeriğinde bulunan C vitamini portakalın 3 katı kadardır. Bu bakımdan bahar ve kış aylarında salatalarınıza, smoothielerinize bir kaşık goji berry ekleyerek, ara öğünlerde 5-6 tane goji berry atıştırarak mevsimsel hastalıklardan korunabilirsiniz.

Goji berry, yağ yakımını hızlandırır!

Goji berry, proteinin yapı taşları olan amino asitler bakımından da oldukça zengindir. Hatta goji berrynin içeriğinde 19 tane farklı amino asit bulunmaktadır. İşte bu amino asitler sayesinde düzenli olarak goji berry tüketenlerde kaslar yenilenir, büyür ve vücutta yağ yakımı hızlanır. Goji bery, kişinin vücudunda yağ depolanmadan, enerjinin direkt olarak kas gücüne gitmesini sağlar. Ancak bu mucizevi etkiyi görmek istiyorsanız, goji berry ile birlikte bolca su içmeyi de unutmayın.

Goji berry, sindirim sistemini destekler!

Mide, bağırsak kaynaklı bir sindirim sorununuz, kabızlık, ishal ya da besinleri sindirememe gibi bir problem yaşıyorsanız, bol su ile birlikte goji berry tüketmenizi öneriyorum. Özellikle sıcak suyun içine bir miktar goji berry ekleyip, 10-15 dakika demlenmesini bekleyerek tüketirseniz bağırsaklarınızın çok daha kolay temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Goji berry, sperm kalitesini artırır!

Erkekten kaynaklanan kısırlık sebepleri, sperm kalitesinin ve sayısının gebelik için yeterli olmaması şeklindedir. Uzak Doğu ve Asya ülkelerinde goji berrynin polisakkaritlerinin doğurganlığı artırdığı, erkeklerde sperm canlılığını desteklediği, testisteki hücre azalmalarını önlediği düşünülmekte.

Goji berry, kan basıncını düzenler!

Yüksek tansiyon çağımızın hastalıklarından birisidir, özellikle yetişkinler arasında yaygın olarak görülüyor. Kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği ve daha pek çok hastalığa yol açan yüksek tansiyonu önlemek, tedavi etmek hayati önem taşıyor. Goji berry içerisinde bulunan polisakkaritler ise kan basıncının yükselişini önlemeye, kan basıncını denede tutmaya yardımcı olur.

Goji berry, kan şekeri seviyesini ve insülin salgılanma düzeyini dengeler!

İnsülinin gereğinden az salgılanması, kandaki şeker seviyesinin yükselmesinden kaynaklanan Tip 2 Diyabet, tüm dünya genelinde ciddi bir sağlık sorunudur. Tip 2 Diyabetin tedavisi için pek çok ilaç üretilmiş olmasına rağmen, doğal çözümler, şifa kaynakları araştırılıyor. Bu bağlamda Çin’de çok eski dönemlerden bu yana Tip 2 Diyabeti önlemek, diyabet seviyesini düşürmek için goji berryden faydalanılıyor. Tip 2 Diyabet hastaları tıbbi tedaviye devam ediyorlarsa doktorlarına danışarak goji berry tüketmeli, hafif düzeydeki diyabet sorunu içinse düzenli olarak goji berry tüketmeliler.

Goji berry, kolesterolü dengeler!

Sağlıksız yaşam ve beslenme koşullarından kaynaklanan, kalp ve damar hastalıkları riskini artıran kötü kolesterol, çağımızda her yaş grubunda görülebilen tehlikeli bir hastalıktır. Bunun için tıbbi tedavi seçeneklerinin yanı sıra doğal besinlerle ve daha hareketli bir yaşam sürmek koşuluyla kötü kolesterolü düşürebilmek mümkün. Bu bağlamda goji berrynin kolesterolü düşürürcü etkisinden özelliğinden faydalanmanız doğru olacaktır.

Goji berry, göz sağlığını destekler!

Göz sağlığının korunması için A vitamini ve beta karoten çok önemlidir. Bu bağlamda A vitamini, beta karoten, zeaksantin, çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengin olan goji berrynin genel göz sağlığını desteklediği, göz rahatsızlıklarını önlediği biliniyor. Özellikle de ilerleyen yaştan kaynaklanan göz hastalıkları ve katarakt oluşumunu önlemek için goji berry meyvesi tüketilmesi öneriliyor.

Goji bery, enerji kaynağıdır!

Enerjimizin düşük olması akşam yorgun yatıp, sabah yorgun uyanmamıza sebep olur. Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik gibi sorunlar yeterince enerji almamış olmaktan kaynaklanır. Çin tıbbında baş ağrısı, hiç geçmeyen yorgunluk hislerine karşı önerilen goji berry meyvesini sabahları ya da gün ortasında tüketilmesi önerilir. Bu sayede daha zinde, dinç, enerjik, dinamik olmak mümkün.

Goji berry, dayanıklılığımızı artırır!

Enerji veren, gücümüzü artıran goji berry, gün içinde kendimizi daha zinde hissetmemizi sağlar. Bu sayede işte daha verimli olmak, rutin egzersizlerimizi daha yoğun olarak uygulayabilmek mümkün olur. Goji berry sayesinde dayanıklılık artar, bitkinlik, halsizlik gibi şikayetler azalır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir