Greyfurt bir nevi edinilen bir lezzettir denilebilir. Büyük boyutludur, çevresini saran beyaz posası acıdır ve hafif acı-ekşi olan tadı onun daha tatlı olan kuzenlerine alışkın olanlar için biraz kötü gelebilir.

Ama bu süper gıdayı sağlıklı bir beslenme düzenine katmanın sağlığa pek çok faydası vardır. Kahvaltıda tüketilebilecek en iyi 20 gıdadan bir tanesidir. Kendinizi kahvaltı ile sınırlandırmanıza da gerek yok. Taşıması kolaydır ve çok az kalori ile çok doyuruculuk sağlar. Ayrıca içeriğinde yüksek oranda su bulunmasından dolayı suyunu sıkıp greyfurt suyu olarak yanınızda gezdirebilir, susadıkça içebilirsiniz.

Uzmanların onun faydalarına dair yaptıkları araştırmaların büyük kısmı posalı tam meyve haline dair ancak meyve suyu formatında tüketince de pek çok besin değerini elde edebilirsiniz. Ancak meyve suyu halinin lifli posa kısmını içermeyeceğini ve liflere dair bazı faydaları elde etmenize engel olacağını da unutmayın.

Yine de greyfurt suyunun temel faydalarına kısaca bir göz atalım.

Kalorisi Düşük ama Besin Değerleri Yüksektir

Greyfurt  çok sağlıklı bir meyvedir. Besin değerleri yüksek olmasına karşın kalori değeri düşüktür. Hatta en düşük kalorili meyvelerden bir tanesidir.

15’ten fazla faydalı vitamin ve mineral sağlar.

İçeriğindeki bazı faydalı besinler arasında şunlar var:

  • C vitamini
  • A vitamini
  • Potasyum
  • Thiamin
  • Folat
  • Magnezyum

Ayrıca bazı bitkisel antioksidan bileşenler bakımından da zengindir ve sağlığa faydalarının bir kısmı bunlardan kaynaklanır.

Bağışıklık Sistemine Faydalı Olabilir

Düzenli olarak greyfurt yemek veya suyunu içmek bağışıklık sistemine fayda sağlayabilir.

C vitamini bakımından çok zengin olması ile bilinir ve bu vitamin zararlı bakteri ve virüslerin hücrelere zarar vermesine engel olan antioksidan özelliklere sahiptir.

Ayrıca yapılan çeşitli çalışmalarda C vitamininin soğuk algınlığı geçiren insanların daha hızlı iyileşmelerine yardımcı olduğu görülüyor.

Greyfurtta bulunan A vitamini gibi diğer vitamin ve minerallerin de bağışıklığa fayda sağladıkları biliniyor. Böylelikle inflamasyona ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlayabiliyor.

Greyfurtta az miktarda B vitamini, çinko, bakır ve demir de bulunur ve bunlar birlikte olduklarında bağışıklık sistemine destek olurlar. Ayrıca cildinizin bütünlüğünü korumaya da yardımcı olarak enfeksiyonlara karşı koruyucu katmanı güçlendirirler.

Tansiyonu Düşürebilir

Greyfurtun büyük tansiyonu düşürdüğüne dair bazı veriler mevcut ancak çok büyük bir düşüş sağlamasa da düşüşe dair eldeki veriler oldukça güçlüler. Bu etkinin sebebinin içeriğindeki bol miktarda potasyumdan kaynaklandığı düşünülüyor. Potasyum sodyumun negatif etkilerini nötralize eder.

Ancak hali hazırda tansiyon ilacı alıyorsanız greyfurt tüketmeyin veya greyfurt suyu içmeyin. Özellikle bazı ilaçlar greyfurt ile birleştiklerinde çok tehlikeli olabiliyorlar.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

Greyfurt antioksidanlar bakımından çok zengin bir meyvedir ve bu nedenle kansere sebep olduğuna inanılan serbest radikallerin oluşumu ile savaşabilir.

Greyfurtta likopen de bol bulunur ve o da başka bir antioksidandır.

2016 yılında 50.000 erkekle yapılan bir çalışmanın verilerine bakıldığında, çalışmanın yazarları yüksek miktarda likopen içeren domates sosunu bol tüketmekle daha düşük prostat kanseri riski arasında bağlantı görülmüş.

Cilde Fayda Sağlayabilir

C vitamini kolajen üretiminde temel bir rol oynar ve kolajen de cildi destekleyen temel maddedir.

2017 yılında yapılan bir çalışmanın yazarları, C vitamininin güneş hasarı ve yaşlanmaya karşı da koruma sağlayabildiği sonucuna varmışlar. Ayrıca kişinin taze meyve ve sebze tüketimi ile C vitamini düzeyleri arasında bağlantı mevcut.

Fakat bazı bilimadamları yüksek turunçgil tüketimi ile kötü huylu melanoma gelişimi arasında bağlantı olabileceğine dair kanıtlara sahipler.

24-26 yıl boyunca insanların her hafta ne kadar turunçgil tükettiğine bakmışlar ve daha fazla tüketenlerde kötü huylu melanoma görülme oranının yüksek olduğunu fark etmişler.

Bu nedenle daha fazla araştırma gerekli olduğu belirtiliyor.

greyfurt suyunun faydaları
greyfurt suyunun faydaları

Böbrek Taşı Riskini Azaltabilir

Böbrek taşlarını dökmesi çok acılı bir süreç olabilir. Kilo, beslenme ve belli ilaçlar gibi pek çok sebebi vardır. Greyfurt suyu tüketmek kalsiyum birikimi ile oluşan böbrek taşlarının oluşumuna engel olabilir. Greyfurtta bulunan sitrik asit fazla kalsiyuma bağlanabilir ve böylece sisteminizden atılmasına yardımcı olabilir.

Riskler ve Olası Yan Etkiler

Greyfurt ve suyu herkesin tüketimine uygun değildir. Aşağıda dikkat edilmesi gereken bazı riskler ve olası yan etkiler var.

İlaç Etkileşimleri

Enzim bağlayıcı özelliklerinden dolayı bazı ilaçları alanlar greyfurt tüketiminden kaçınmalılar. Çünkü bu özelliği ilaçların bağırsaklardan kan akışına olması gerekenden daha hızlı geçmesine sebep olabilir.

Kandaki ilaç düzeyi arttığında tehlikeli durumlar oluşabilirler.

Greyfurtun etkileyebildiği bazı ilaçlar şöyle:

  • statinler
  • kalsiyum kanal blokerları
  • bazı psikiyatri ilaçları

greyfurt suyunun faydaları

Böbrek Rahatsızlıkları

Böbrek enfeksiyonu olanlar da greyfurt suyu tüketirken dikkatli olmalılar çünkü yüksek potasyum değerlerine sahip.

Böbreklerinde hasar olanların kandaki fazla potasyumu atmaları zor olabilir. Bazı durumlarda potasyum birikimi hayati tehlike oluşturabilir.

Reflü

Reflüsü olanlar greyfurt ve suyunun tüketimi durumunda mide yanması yaşayabilirler çünkü yüksek asidik değerlere sahiptir.

Ancak bu etki kişiden kişiye büyük değişim gösteriyor.

Diş Minesi Erozyonu

Bazı vakalarda greyfurt ve greyfurt suyu tüketimi diş minesinin erimesine sebep olabilir.

Turunçgillerde bulunan sitrik asit diş minesi erimesinin yaygın bir sebebidir ama bunun için biraz aşırı tüketim gerekli.

Eğer çok hassas dişleriniz varsa asitli meyvelerden kaçınmanız daha doğru olabilir.

Meyvesi Suyundan Daha İyi Olabilir

Greyfurt suyunun pek çok faydası olsa da meyvenin kendisi beslenme ve sağlığa faydaları konusunda çok daha iyi değerler elde etmenize yardımcı olur.

Meyve suyu tükettiğinizde besinlerin bir kısmını alırsınız ancak tüm lifleri kaybedersiniz. Pektin ve kabuklu kısımlarında bol miktarda lif ve besin bulunur.

Ayrıca greyfurt suyu kan şekerinizi meyve halinden daha hızlı yükseltebilir. Eğer meyve suyu içecekseniz günde 150 ml’den daha fazla tüketmeyin ve şeker ilavesinde bulunmayın. Sadece meyvenin suyunu tüketin.