Yaşımız ilerledikçe hepimiz için saç beyazlaması hayatın kaçınılmaz bir parçası haline geliyor. Grileşen ve beyazlayan saçlarınıza ne yapacağınız ise tamamen size bağlı. Saçlarınızı ister boyayabilir isterseniz de olduğu gibi bırakabilirsiniz. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, saçlarınıza bakmanız, onların sağlıkla ışıldamaları için çok önemlidir.

Saçlarınızın ne zaman beyazlayacağına genleriniz karar verse de 35 yaşına gelindiğinde saç folikülleri daha fazla gri ya da beyaz saç üretmeye başlar. Bazı insanlar saçlarını gri ya da beyaz olarak kabul eder ve bunu, olgunlaşmanın ve bilgeliğin bir işareti olarak kabul eder. Bazıları ise daha genç bir görünüme sahip olmak için beyazlarını kapatmayı tercih eder.

Gri ve beyaz saçlarının bakımının diğer saçlara göre neden daha farklı olduğunu ve neler yapmanız gerektiğini bu yazıda öğrenebilirsiniz.

1. Biberiye kullanın

Son dönemde saçlarınızdaki beyazların arttığını gördüyseniz, bunun nedeni stresten kaynaklanıyor olabilir. Bu noktada saçlarınızın beyazlamasını yavaşlatmak isterseniz, yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Biberiyenin, saçın beyazlama sürecini yavaşlattığını gösteren bazı araştırmalar bulunuyor. Biberiye, mükemmel bir anti-inflamatuar ve antioksidandır. Antioksidanlar, vücutta savunma sistemi görevi görür ve hücreleri strese sokan ve yaşlanmayı hızlandıran serbest radikallere karşı savaşır. Biberiye, en fazla antioksidan içeren şifalı otların başında yer almaktadır.

Saçlarınız ve saç dipleriniz oksidatif stres yaşadıklarında daha hızlı bir şekilde grileşir. Vücudunuzun oksidan dengesizliği durumuna girmesini engelleyebilirseniz, saçlarınızın erkenden beyazlaması ihtimalini azaltabilirsiniz.

2. Saçlarınıza ışıltılar katın

Kimi insanlar grileşen ve beyazlaşan saçlarını saklama ihtiyacı hissetmezken kimileri ise saçlarını biraz da olsa saklama ihtiyacı duyar. Beyazlarınızı saklamak için yapabileceğiniz en kullanışlı şey, saçlarınıza ışıltılar katmak olacaktır.

Bunun için kuaförünüze gidebilir ve yüzünüzü çevreleyen saçlarınıza açık renkli ışıltılar atmasını ve bunların bazılarının grimsi olmasını isteyebilirsiniz.

Saçlarınızdaki beyazları önceden boyadıysanız, boyadan kurtulmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. Bu durumda saçlarınıza ufak ışıltılar katarak yavaş yavaş orijinal saç renginize dönmeyi deneyebilirsiniz.

3. Mor şampuan kullanın

Mor şampuan gibi ürünler, sarı tonlu saçlardaki istenmeyen renkleri önlemek açısından mükemmeldir. Mor şampuanlar saçtaki sarıyı nötr hale getirdiği için saçlarını gri kullanmak isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Mor şampuan sayesinde gri saçlarınızın rengini aydınlatabilir ve ışıltı katabilirsiniz.

4. Saçınıza uygun bir şampuan ve saç kremi kullanın

Mor şampuanı elbette sürekli kullanamazsınız. Bu durumda saçınıza uygun bir şampuan ve saç kremi bularak saçlarınızın sağlıkla ışıldamasını sağlayabilirsiniz.

Gri ve beyaz saçlar doğal olarak daha kuru yapıya sahiptir. Ancak saçlarınız normalde kuru, yağlı ya da kepeğe yatkınsa saçlarınız beyazlaması, bu özelliklerin değişmesine neden olmayacaktır. Ancak saçlarınızın bu özelliklerinin daha belirgin hale gelmesine neden olabilirler. Bu nedenle mutlaka saç tipinize uygun ürünler kullanın.

5. Saçlarınızı düzenli olarak kestirin

Saçların güzel görünmesi için en gerekli şey, onları düzenli olarak kestirmekten geçer. Gri ve beyaz saçlar çok çabuk kabarabildiği ve şekli bozulabildiği için saçlarınızı düzenli olarak kestirmelisiniz.

Örneğin, saçlarınızı normalde her 8 haftada bir kestiriyorsanız, 6 haftada bir kestirmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede saçlarınızın ferahlamasını ve düzgün görünmesini sağlayabilirsiniz.

6. Saçlarınıza çok fazla işlem uygulamayın

Saçlarla çok fazla uğraşmak, saçların kurumasına ve hasar görmesine neden olur. Saçlarınızı ara sıra maşayla dalgalı yapmanız ya da düzleştirmek için fön çektirmenizde sorun olmasa da bu işlemlere bazen ara vermeniz gerekir.

Saçlara düzenli olarak fön çektirmek, maşa yapmak ya da düzleştirmek, saçlarınızın sağlığını ve görünümünü bozacaktır. Isı ile şekillendirmenin yanı sıra sürekli olarak topuz ve at kuyruğu yapmak da saçlarınızı bozabilir. Bu durumda kullandığınız tokalar, saçlarınızın kırılmasına yol açabilir.

7. Saç koruyucu serumlar ve spreyler kullanın

Saç koruyucu serumlar ve spreyler, saçlarınızın güzel ve sağlıklı bir şekilde ışıldamasını sağlayacaktır. Isı kullanarak şekillendirme yapmanız durumunda ise saçlarınızın göreceği zararı minimuma indireceklerdir. Sprey veya serum kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, saçlarınız normalde yağlıysa ürünü yalnızca saç uçlarınıza kullanmak olacaktır.

8. Saçlarınızı sıcak suyla yıkamayın

Tuzlu Su ile Duş
 Duş

Sıcak suya maruz kalmak yalnızca beyaz ve gri saçlar için değil, tüm saçlar için zararlıdır. Çünkü sıcak su saçı kurutur ve ona zarar verir.  Gri ve beyaz saçlar normalden daha kuru ve hassas olduğu için ekstra özen göstermeli ve yıkarken çok sıcak su kullanmamalısınız. Sıcak duş almak istediğiniz zaman ise saçınıza bone geçirerek duş alabilir ve bu sayede saçlarınızı koruyabilirsiniz.

9. Saçlarınıza nazik davranın

Saçlarınızı yıkarken, kuruturken, şekillendirirken veya gece üzerlerine yatarken onlara olabildiğince nazik davranın. Saçlarınızı ovalamaktan, saçlarınızla oynamaktan veya saç derinizi kaşımaktan mümkün olduğunca uzak durun. Duştan çıktığınızda ise havluyla sert bir şekilde kurulamak yerine nazik olun.

Geceleri çok fazla dönüyorsanız, ipek yastık kılıfı kullanmayı deneyebilirsiniz. Pamuktan yapılan kılıflar saçtaki nemi alabilmekte ve saçın kurumasına neden olabilmektedir. Ayrıca gece boyunca pamuğa temas eden saçınız elektriklenebilir ve kırılabilir.

10. Saçlarınızı derinden nemlendirin

Ayda birkaç kez saçlarınıza yapacağınız ekstra nem bakımı ile grileşen ve beyazlayan saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Saçlar derinden nemlendirildiği zaman güçlenerek kırılmaya ve hasara karşı korunur. Ayrıca saçlarınız son derece yumuşak ve parlak hale gelir. Alacağınız maskelerle kendi bakımınızı kendiniz yapabilir ya da kendinizi şımartmak için kuaförünüzü ziyaret edebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Yaşlandıkça saç foliküllerimiz de bizimle birlikte yaşlanır. Saç foliküllerimiz yaşlandıkça daha az renk üretir. Sonuç olarak saçtaki melanin ve pigmentasyon azalır ve saç, gri ya da beyaz görünmeye başlar.

Saçların grileşmesi ve beyazlaşması tamamen normal bir süreç ve korkulacak bir şey değil. Saçlarınıza güzel bir şekilde bakarak onların muhteşem görünmesini sağlayabilirsiniz.