Kaside bitkisi, uzun yıllardır bilhassa geleneksel Çin tıbbı içerisinde iyileşme amaçlı olarak kullanılan tıbbi bitkilerden bir tanesi. Temel olarak nane ailesinden olan bu bitkinin rengi maviden pembeye kadar değişiklik gösterebiliyor. Amerikan kasidesi ve Çin kasidesi olarak adlandırılan iki temel türe ayrılan bitkinin bu iki versiyonu, farklı etkilere sahipler.

Ödemlere, spazmlara karşı kullanılan ve bunun yanında kalça bölgesinde kan akışını arttıran, adeti uyaran, baş ağrılarını ortadan kaldırabilen, ateşi azaltan, rahatlatıcı etkisi olan bu bitki, epilepsi, uykusuzluk, histeri ve anksiyete durumlarında da alternatif bir tıp tedavisi olarak karşımıza çıkıyor.

Kasidenin Faydaları

Kanser Hücreleri ile Savaşabilir

Araştırmalar, Çin kasidesinin özütünün kanser hücreleri üzerinde toksik etkiler yarattığını gösteriyorlar. Bu hücreler arasında beyin tümörü hücreleri, prostat kanseri hücreleri, baş ve boyun kanser hücreleri yer alıyor. Çalışmara göre, lenf kanseri ve ilik kanseri hücrelerinin gelişimi üzerinde de olumsuz bir etkiye sahip.

Bitkinin içerisindeki antioksidanların bu kanser karşıtı etkiden sorumlu oldukları düşünülüyor ve bu antioksidanlar, kanser hücrelerinin gelişim göstermesine engel oluyorlar.

Bir çalışmada, bağ dokulardan ortaya çıkan ve agresif olarak seyir gösteren bir kanser türünün, kaside özütü ile yapılan incelemelerde, gelişiminin ciddi anlamda baskılandığını ve hücre ölümü ile bu etkinin arttırıldığı görülmüştür. Zira tümörlerin ağırlık ve hacimlerinde de ciddi kayıplar meydana gelmiştir. Görünüşe göre bu bitki, kanser hücrelerinin başka organlara geçişlerine de engel olabilmiştir ve böylece doğal kanser tedavisinin bir parçası haline gelmiştir.

Anksiyeteyi Azaltır

İki yüzyıldan uzun süredir Amerikan kasidesi hem Amerikalılar hem de Avrupalılar tarafından anksiyete tedavisinde kullanılmıştır. Araştırmalar anksiyolitik yönlerinin hem hayvanlarda hem de insanlarda bu etkiyi yarattığını göstermektedirler.

Vücudumuzdaki oksidatif stres, beyin ile ilgili anksiyete gibi rahatsızlıkları etkilemektedir. Alzheimer hastalığı, depresyon ve Parkinson hastalığı gibi hastalıkları da tetikleyen oksidatif stres, kaside gibi toksik serbest radikalleri ortadan kaldırabilen bitkiler ile iyileştirilebiliyor.

Ödemleri Azaltır

Çin kasidesinin ödem azaltıcı özellikleri bilinmektedir. Artrit ve inflamatuvar bağırsak hastalıklarına sahip olanların kasideyi evde ilaç olarak kullandıkları bilinmektedir. Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’ne göre, çalışmalar kasidenin Alzheimer ve Parkinson hastalıkları üzerinde anti-inflamatuvar etkilerinin ciddi bir iyileşme sağladığını göstermektedir.

Uyumanıza Yardımcı Olabilir

Kaside anksiyeteye iyi geldiği gibi uyku problemleri çekenler için de iyi bir çözümdür. Husursuzluk, kas gerilimi, diş gıcırdatma gibi problemlerin de üstesinden gelmenize yardımcı olan kaside, uyumadan önce çay olarak içilebilir ve böylece sizi rahatsız ederek uyumanıza engel olan faktörleri ortadan kaldırabilir.

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Son dönemlerdeki çalışmalar, içerisindeki baicalein maddesinin kardiyokoruyucu etkilerini göstermektedirler. Deneylerde kullanılan canlılara aku miyokardiyal enfarktüse sebep olan isoproterenol maddesi enjekte edilmiştir ancak bunun öncesinde baicalein ile yapılan bir ön tedavi, isoproterenolün etkilerinin azaltılmasını ciddi anlamda sağlamıştır. Dolayısıyla kasidede bulunan bu maddenin miyokardial enfarktüs gibi kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkileri kanıtlanmıştır.

Grip Kaynaklı Ateşi Düşürür

2014 yılında Kore Besin Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışmada, kasidenin ateşi düşürdüğü görülmüştür. Testler besin alerjisi olan hastalar üzerinde bitki temelli olarak gerçekleştirilmiş, sıcaklık ölçümlerinde hastaların beden sıcaklıklarında ciddi düşüşler meydana gelmiştişr.
Bazı çalışmalar ise gripte ortaya çıkan ateşin de kaside ile ortadan kaldırılabileceğini veya azaltılabileceğini göstermiştir. Diğer bitkisel ilaçlar ile yapılan tedavilerle birleştirildiğinde yüksek ateşi düşürebildiği, öksürük ve nefes darlığını azalttığı, anksiyete ve kalp çarpıntılarını da engellediği görülmüştür.

Epilepsiyi Tedavi Edebilir ve Kas Spazmlarını Azaltabilir

Ayurveda teknikleri ve tedavileri bitkisedirler ve kasidenin bu tedavilerde kullanımı epilepsinin tedavisini de kolaylaştırmaktadır. Kaside ile hazırlanan

Ramayana 16 adlı bitkisel karışım aktif olarak epilepsiye karşı kullanılmaktadır. Buna ek olarak bal ve hint yağına eklenen 18 diğer ayurvedik içerik de tedavide destekleyici olmaktadır. Bu bitkilerden oluşan kokteyl, titremeleri, kas spazmlarını, sinirle alakalı semptomları, baş ağrılarını ortadan kaldırmakta, dolayısıyla epilepsinin yan etkilerini bastırmaktadır.

Laurentian Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, hayvanlarda epilepsi krizlerinin oluşumunu engellediği görülmüştür ancak tedavi ve bitkisel destek sona erdiğinde krizler tekrar geri dönmüşlerdir.

Kaside Nasıl Kullanılmalı?

Kaside genellikle çay, sıvı özüt, tentür, kapsül veya ham kök ekstraktı olarak bulunabilmektedir. Onu ayrıca diğer bitkiler ile uyku için hazırlanmış hazır formüller içerisinde de bulabilirsiniz.