Bir spor rutini oluşturabilmek genelde deneme ve yanılma sürecinden geçmenizi gerektirir. Ne zaman spor yaptığınızda size daha iyi geldiğini, keyif aldığınız egzersizleri, size uygun olan spor salonunun hangisi olduğunu bilmek gibi şeyleri öğrenmeniz gerekir. Hatta ilk seansınıza gitmeden önce almanız gereken şeyler de olabilir.

Spor rutini oluşturulduktan sonra ona bağlı kalmak da ayrı bir problemdir. Spor yapmak zaman alır ama neyse ki rutinleri ve spor hedeflerini destekleyen pek çok araç var.

Grup sporu ise motive kalmak, bir rutine bağlı kalmak ve hatta sadece hesap verebilir durumda olmak isteyenler için iyi bir seçenektir. Çoğu grup sporu seansı sertifikalı bir uzman eşliğinde yapılır ve bu nedenle tek başınıza yapmanıza göre daha fazla yönerge alırsınız ve hatalarınıza dikkat çekilebilir.

Grup Sporu Nedir?

Grup sporu, başka insanlarla birlikte ve genelde bir koçla birlikte yapılan bir spor programıdır. Grup sporu programlarına bazı örnekler şöyle:

  • Su aerobiği
  • Pilates
  • Yoga
  • Güç egzersizleri
  • Bisiklet
  • Tai chi

Kimler Grup Sporu Yapmalı?

Grup sporu seanslarındaki yönlendirmeler ve hesap vermelerin herkese faydası dokunur. Belli bir zamanı, sertifikalı bir uzmanı vardır ve birlikte spor yapmak isteyen insanlar bir arada bulunurlar.

Belli bir zamanının olması ve bir insan grubunun olması, hesap verilebilirliği arttırır. Çalışmalara göre sınıf ortamı gibi destekleyici hesap verilebilirlik önlemleri, yetişkinlerin spor hedeflerine ulaşmalarına ve hatta hayatlarındaki başka hedeflere ulaşmalarına yardımcı oluyor.

Grup sporu sertifikalı bir antrenör eşliğinde yapıldığı için fiziksel olarak fayda görme ihtimaliniz de daha yüksektir. Spor yaparken devamlı formunuzu kontrol etmek zor olabilir ve bu nedenle size yardımcı olacak ve gerektiğinde düzeltecek birisi sakatlanmaların önüne geçmenize yardımcı olur. Salonda yeni de olsanız, sadece tempo arttırmaya da çalışsanız, sınıf ortamı tüm spor düzeylerinde iyi fırsatlar sunar.

Grup Sporunun Ardındaki Faydalar ve Psikolojisi

Grup sporundan alabileceğiniz pek çok fayda var. Sosyal sağlığınız için iyidir, belli bir takvim oluşturmanızı ve hesap vermenizi sağlar, özgüveniniz artar, size destek ve motivasyon da verebilir.

Sosyal Sağlık

Grup sporu sosyalleşmenize ve destek bulmanıza yardımcı olabilir. Etrafınızda ortak bir hedefe yönelik başka insanların olması, özellikle yeni başlayanlarda oluşan başarısızlık korkusu gibi pek çok endişenin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca diğer insanların da sizinle aynı zorlukları yaşadıklarını görmek, kendiniz için gerçekçi beklentiler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Yapılan bir çalışmada, grup sporunun sosyal sağlık üzerinde pozitif etkilerinin olduğu görülmüş. Katılımcılar birbirlerine moral vermişler, bir güvenlik hissi oluşmuş ve desteklenmiş hissetmişler. Çalışmada aynı zamanda yaşlı bireylerin de fayda gördüklerini çünkü grupta yaş farkı fark etmeksizin destekleyici bir yapı olduğu belirtiliyor.

Takvim Oluşturmayı Sağlar

Yapılan çalışmada haftada iki veya üç defa grup sporu yapmanın sosyal, mental ve fiziksel faydalarının olduğu görülmüş. Haftada en az iki seans olacak şekilde çeşitli saatlerde spor seansları seçmek fayda sağlayabilir.

Eğer bir grup sporu seansına giderseniz, belli gün ve zamanları seçmeniz gerekir. Yani spor için ayırmanız gereken bir zaman vardır. Ayrıca seansa gitmezseniz fark edenler olacaktır ve bu da hesap verebilirlik sağlar.

Ek Motivasyon

Grup egzersizi motivasyon bulmanın ve spordan keyif almanın iyi bir yoludur. Grup egzersizi bir sosyal toplantı gibidir ve başkaları ile birlikte spor yapmak rekabet ve motivasyon oluşturmanın iyi bir yoludur.

Yaşlı bireyler ile yapılan bir çalışmada, grup sporunun motivasyonu arttırmaya yardımcı olduğu, bireylerin hem zihinsel hem de fiziksel faydalar gördükleri ve pozitif sosyal etkileşime sahip oldukları görülmüş. Hatta bu bireylerin günlük yaşamlarını iyileştirecek şekilde pozitif davranışsal değişimler yaşadıkları görülmüş.

Stres genelde sporda ve hayatın diğer unsurlarında motivasyon yoksunluğuna yol açar. Tıp öğrencileri ile yapılan bir çalışmada grup sporunun onların daha az stresli hissetmelerine yardımcı olduğu, fiziksel, zihinsel ve duygusal yaşam kalitesinde artış sağladığı görülmüş.

Özgüven Ouşturmanızı Sağlar

Grup sporu genelde kişisel egzersizler isteyen kişiler için de bir ilk adımdır. Tüm dikkatin üzerinizde olmaması bazılarına rahatlık verir ve ayrıca birebir seanslardan daha uygun fiyatlıdır.

Grup egzersizlerine katılan bireylerin sonuç aldıkça başka seçenekleri de araştırdıkları, güven kazandıkları ve yeni hedefler koydukları görülmektedir.

Grup Sporu Rutini Nasıl Oluşturulabilir?

İşin en zorlu kısmı hangi tarzda bir spor istediğiniz. Pek çok seçenek var ama bulunduğunuz yerde hepsi olmayabilir. O zaman online seçeneklere de göz atabilirsiniz.

Yüzme mi koşma mı seviyorsunuz? Yoksa yoga mı? Belki de ağırlık kaldırmak hoşunuza gidiyordur. Pek çok yerde savunma sanatları dersleri bile vardır. Pek çok grup sporu seansı çalışan yetişkinlere yöneliktir ve bu nedenle genelde sabah erken saatlerde ya da iş saatlerinden sonra olur. Bu nedenle kendi programınıza uyan bir takvim bulma ihtimaliniz yüksektir.

Eğer bir grup sporu seansına katılırsanız ve egzersizi veya ortamı sevmezseniz bunda da bir sorun yok. Keyif alacağınız başka spor dalları, başka hocalar ve başka gruplar bulabilirsiniz.

Grup Sporu Sınıflarında Nelere Dikkat Etmeli?

Bir grup sporu sınıfı ararken, pek çok seçenek vardır ve özellikle büyük şehirlerde seçenekler sonsuzdur. Aşağıda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Uzman Bir Antrenör

Grup sporu sınıfı ararken öğreticinin uzman olduğundan emin olmalısınız. Bir sağlık programından mezun olmuş, uzmanlık sertifikası olan bir antrenör daha iyi olacaktır. Böylece doğru formla sakatlanmaları önlemenize yardımcı olacaktır.

Güvenli Bir Ortam

Güvenli bir ortam, grup sporu seanslarının geçtiği yerdir. Tercihen temiz ve gerekli ekipmanlara sahip bir yer olmalıdır. Sizi güvenli ve rahat tutacak yer matları, ter havluları, kilitli dolaplar gibi şeyleri barındırmalıdır.

Güvenli bir ortam size hoş hissettirmelidir.

Bağlı Kalabileceğiniz Bir Takvim

Grup sporu seansı seçerken, zorlanmadan bir zamanlama yapabilmelisiniz. Örneğin geç saatlere kadar çalışıyorsanız ve çok yoruluyorsanız hemen işten sonra spora gitmek uygun olmayabilir.

Güvenlik İpuçları

Grup sporu yeni başlayanlar için çok uygundur çünkü egzersizleri sizin için işe yarayacak şekilde modifiye etmenin pek çok yolu vardır.

Derslar başlamadan önce antrenörünüze sahip olduğunuz herhangi bir hastalıktan, sakatlıktan, komplikasyondan bahsetmeniz gerekir. Genelde her türlü egzersiz daha güvenli olabilecek hale dönüştürülebilir. Belli egzersiz ve duruşlar fitness düzeyinizden dolayı sizin için zorlu olabilseler de, bunları değiştirerek sonrasında orijinal egzersize geçiş yapabilirsiniz.