“Yaşam gücümüz, titreşen bir enerji akışı olarak görülebilir. Akış, vücut zırhındaki bloklar tarafından bölünmediği müddetçe; nabız vücutta serbestçe hareket eder ve dünyaya yayılır.”
Anodea Judith, ‘Eastern Body, Western Mind: Psychology and the Chakra System as a Path to the Self’ (Doğu Bedeni, Batı Zihni: Benliğe Giden Bir Yol Olarak Psikoloji ve Çakra Sistemi) adlı kitabından
Daha önce meditasyon yaptıysanız veya yoga dersi aldıysanız, bir reiki seansında bulunduysanız veya Dr. Strange’i izlediyseniz; büyük ihtimalle çakraları, onları nasıl açacağınızı ve vücudunuzun enerji akışında oynadıkları rolü duymuşsunuzdur.
Çakralarını açmaktan ve onları bloke etmemekten bahseden insanlara da rastlamış olabilirsiniz; bu, tüm çakralar açık olduğunda enerjinin özgürce içinden geçebileceği ve de zihin, beden ve ruh arasında bir uyum olduğu fikriyle ilintilidir.
Çakralarınızın refahınızla nasıl bağlantılı olduğuna ve bloke olduklarında ne olduğuna derinlemesine dalmadan önce, temel bilgileri bilmeniz gerekir.
Derin bir nefes alın ve başlayalım.
Çakralar Nelerdir?


Sanskritçe’de “çakra” kelimesi “tekerlek” anlamına gelir. Vücudunuzdaki enerji noktalarını ifade eder ve dönen enerji diskleri olarak temsil edilir. Bu nedenle “çakra” adı, bir diğer ifadesi tekerlek olarak da adlandırılır.
Çakralar; fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığınıza açılan birer kapı görevi görür. Her çakra benzersizdir, ve bir dizi fiziksel ve duygusal işlevden sorumludur. Geleneksel çakra modeli yedi farklı çakra tanımlar, ancak diğer bazı modeller de 12 tane tanımlar. Bu yazının amacı bağlamında yedili çakra sistemine bağlı kalacağız.
Yedi çakra ve bunların anlamları nelerdir?
1. Kök Çakra veya Muladhara – güvenlik ve temel hayatta kalma duygularından sorumludur
2. Sakral Çakra veya Svadhishthana – zevk, neşe, arzu, yaratıcılık, cinsellik, duygusal denge
3. Solar Pleksus Çakrası veya Manipura – özgüven, güven, cesaret
4. Kalp Çakrası veya Anahata – duygusal özgürlük, şefkat, empati, sosyal ilişkiler, aşk
5. Boğaz Çakrası veya Vishuddha – içten olma, inanç, sanatsal ifade, iletişim
6. Üçüncü Göz Çakrası veya Ajna – algı, hayal gücü, bilgelik, karar verme, sezgi
7. Taç Çakra veya Sahasrara – mutluluk, aydınlanma, maneviyat, evrensel enerji
Çakralarınızın Bloke Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
Çakralarınızı, nehirler ve de yaşam enerjinizi, akan su olarak hayal edin. Nehirde bir tıkanıklık olduğunda, habitat ve çevresi için olumsuz etkiler yaratabilir.
Aynı şekilde çakralarınızın bloke olması ve açılma ihtiyacı duyması; zihninizde, bedeninizde ve ruhunuzda, dolayısıyla çevrenizde sorunlara neden olur.
Peki, bloke bir çakranız olup olmadığını nasıl anlarsınız? Harika soru.
Çakralarınızı açmak için ihtiyacınız olan bazı işaretler ve semptomlar şunlardır:
• Uyuma güçlüğü
• Konsantrasyon zorluğu
• Kronik depresyon veya anksiyete
• Ruh halinde iniş çıkışlar
• İletişimde sorun yaşama
• Başkalarıyla bağlantı kurmada zorluk
• ‘Sıkışmışlık’ hissi
Çakralarınızdan Hangisi Bloke Durumda?
Çakralarınıza biraz ilgi ve şefkat göstermek tek bir şeye indirgenir: hangi çakralarınızın bloke olduğunu bilmek. Sonuçta, çakraların nasıl iyi bir kullanıma açılacağı bilgisini işlevsel kılmak istiyorsanız, hangi çakralarınızın bakıma ihtiyacı olduğunu bilmeniz gerekir.
Peki, hangi çakra üzerinde çalışmanız gerektiğini nasıl anlarsınız?
Hayatınızda bir şeylerin dengesiz olduğunu hissediyorsanız, bu dengesizliği genellikle çakralarınızdan birindeki enerji tıkanıklığından takip edebilirsiniz.
Kendiniz için konuşmakta zorlanıyor musunuz? Boğaz çakranız bloke olabilir. Kronik anksiyeteden muzdarip misiniz? Kök çakranız bozuk olabilir.
Mindvalley’in ‘Be A Modern Master Programı’nın yazarı Deborah King’in açıkladığı üzere, “Bütün ruhsal ilerleme öz farkındalıktan doğar.”
Bir adım geri gidin ve hayatınızı inceleyin. Eksikliği ve dengesizliği nerede görüyorsunuz? Hangi çakraları açmaya çalışmanız gerektiğini belirlemek için içgüdülerinizi dinleyin.
Çakralarınızı Neden Açmalısınız?
Tüm çakralarınız, dengeli bir yaşama katkıda bulunur. Bloke olan çakraları açmak, yaşam enerjinizin akmasını sağlayacak ve hayatınıza denge getirecektir.
Çakraların açılmasıyla deneyimleyebileceğiniz bazı faydalar şunlardır:
• Zihinsel ve fiziksel refah
• Duygusal denge
• Kendini sevme deneyimi
• Huzurlu ve tatmin edici bir hayat yaşamak
• Daha yüksek, gerçek benliğinizin potansiyelini ortaya çıkarmak
Artık neyin ne olduğunu anladığınıza göre, “Tamam, peki çakramı nasıl açarım?” diye sormanızın zamanı geldi.
Biraz daha derine inelim.
Çakralarınızı Nasıl Açarsınız?

çakra meditasyonu
çakra meditasyonu

Tüm çakraları açmanın ana bileşeni, sizi toprağa bağlayan faaliyetlerle kendinizi topraklamaktır. Yoga, yürüyüş, ev temizliği… altınızdaki zemini hissedin ve kendinize, kendinizle bağlantı kurma izni verin. Bu, çakralarınızı dengelemeye yardımcı olur ve onları açmak için bir temel görevi görür.
Ancak çakralarınızı açmak “açıl susam açıl’dan” biraz daha karmaşıktır veya tam bu durumda, “açıl çakra açıl!” şeklindeki tabirle.
Ancak yedi çakradan hangisinin açılması gerektiğini belirledikten sonra, yaşam enerjinizin akmasına izin vermek için uygun teknikleri uygulayabilirsiniz.
Çakralarınızı nasıl açacağınıza dair birkaç yöntem vardır, ancak bu yazıda, bunlardan dördü ifade bulmaktadır:
1. Çakra Meditasyonu
2. Yoğunlaştırıcı Mudralar
3. Temizleme Mantraları
4. Çakra Takıları
Aklınızda olsun: Çakralarınızdan biri (veya daha fazlası) bloke olursa, diğerleri bloke çakranın hareketsizliğini telafi ettikleri için aşırı aktif olabilir. Aşırı aktif çakrayı daha az aktif hale getirmeye çalışmak zorunda olmadığınızı anlamak önemlidir. Engellenen çakrayı açmaya odaklanın. Yedisi de açıldığında, enerjiler dengelenecek ve hizalanacaktır.
Şimdi dengenizi, sağlığınızı, iç huzurunuzu ve mutluluğunuzu bulmak için çakralarınızı nasıl açacağınıza daha yakından bakalım.
1. Çakra Meditasyonu
Çakra meditasyonu ile çakralarınızın kilidini açmak, çoğundan daha aktif bir yaklaşım gerektirir; ancak belki de en güçlü ve güvenilir yöntemlerden biridir.
Rehberli bir çakra meditasyonu, enerjinizi vücudunuzun en çok ihtiyaç duyduğu yere odaklama adımlarında size yol gösterir. Kalıcı etkiler için bunu bir kereden fazla uygulamak en iyisidir, çünkü ancak uzun vadede buna değer.
2. Yoğunlaştırıcı Mudralar
Mudralar, çakralarınızı aktive etmenize ve açmanıza yardımcı olabilecek özel el pozisyonlarıdır.
Her çakranın kendi mudrası vardır. Mudraları odaklanmış bir niyetle kendi başınıza uygulayabilirsiniz, ancak mudralardan en iyi şekilde fayda sağlamak adına, çakra meditasyonlarının yanı sıra pratiğe geçirilmesi daha uygundur.
3. Temizleme Mantraları
Çakra meditasyonunuzun etkilerini yoğunlaştırmanın bir başka yolu da, edime bazı mantralar eklemektir.
Her çakranın ilişkili bir sesi vardır. Öyle ki, o çakranın sesini söylemek, açmaya çalıştığınız çakrayı bloke eden durgun enerjiyi etkinleştirmeye yardımcı olur.
4. Çakra Takıları

çakra takıları
çakra takıları

Kristallerle etkileşime girdiğimizde, onların enerjisel frekansları bizimkileri etkiler. Bazı kristaller fiziksel ve zihinsel sağlığımızı bile etkileme potansiyeline sahiptir.
Her çakra, bir dizi farklı fizyolojik ve ruhsal işlevden sorumludur. Belirli kristalleri takarak veya onları evlerimizde yakınımızda bulundurarak, belirli bloke çakralar aracılığıyla enerjinin hareketini teşvik edebiliriz.
İşte her çakra için takılabilecek en iyi şifalı taşlar:
Kök Çakra: Garnet, oniks, kırmızı jasper, hematit
Sakral Çakra: Carnelian (karnelyan), turuncu çinkoit, kehribar, kaplan gözü, turuncu mercan
Solar Pleksus Çakra: Sitrin, sarı safir, aytaşı, güneş taşı
Kalp Çakrası: Pembe kuvars, yeşil turmalin, malakit, granat, yeşim taşı
Boğaz Çakrası: Mavi dantel akik, lapis, azurit, safir
Üçüncü Göz Çakrası: Sodalit, turkuaz, opalit, inci, mavi topaz
Taç Çakra: Şeffaf kuvars, ametist, elmas, beyaz akik
Yoga, Çakraları Açar mı?
Evet, kesinlikle öyle.
Yoga; ilgili duruşlar ve nefes yoluyla taze, hayati enerjiyi geri getirir. Çakraları dengelemeye ve açmaya yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birkaç yoga duruşu vardır.
İşte her biri, bir çakraya karşılık gelen ve çakraların kilidini açmak için pratik yapma adına önerilen yedi asana.
1. Kök çakranız için savaşçı I
2. Sakral çakranız için sınırlı açı duruşu
3. Solar pleksus çakranız için tekne duruşu
4. Kalp çakranız için deve duruşu
5. Boğaz çakranız için balık duruşu
6. Üçüncü göz çakranız için çocuk duruşu
7. Taç çakranız için baş aşağı duruş
Çakraları açmaya yardımcı olabilecek başka duruşlar da mevcuttur. Bazı çakraların kendine özgü, enerji merkezini harekete geçirebilen ve dengeleyebilen birçok asanası vardır. O yüzden hepsini denemenizi ve sizin için en uygun olanı bulmanızı öneririz.
Kök Çakranızı Nasıl Açarsınız?
Çakraları açıp aktive ederken, kök çakra ile başlamanız tavsiye edilir. Bu çakra, omurganın tabanında bulunur ve enerji sisteminizin temelidir.
Kök çakra, toprak elementine karşılık gelir ve hayatınızın tüm yönlerini – zihinsel, fiziksel, duygusal ve ruhsal – ektiğiniz kökleri ifade eder. Çakrayı açtığınızda, kendinizi topraklanmış ve güvende hissedersiniz. Bu çakra engellendiğinde; kendinizi savunmasız, güvensiz ve endişeli hissedersiniz.
İlgili çakrayı nasıl açacağınızı öğrenmenin harika bir yolu da yoga yapmaktır. İşte size yardımcı olabilecek birkaç pozisyon:
● Dağ Duruşu | Tadasana
● Savaşçı 1 Duruşu | Virabhadrasana 1
● Köprü Duruşu | Setu Bhandasana
● Ceset Duruşu | Savasana
Kök çakranızda bir blokaj yaşıyorsanız, alternatif çakra açma yöntemlerini keşfedin:
● Meditasyon ve nefes egzersizlerine katılın.
● Kök çakranın kuyruk kemiğinin hemen altında bulunan ilgili vücut kısmına odaklanın.
● Kırmızı renk bu çakrayı temsil eder, bu nedenle alt bedeninizde dolaşan sıcak bir kırmızı enerji dalgası hayal edin.
● Rahat olun ve kendinizi rahat hissettiğiniz sürece enerjinin akmasına izin verin.
Çakralarınızı Nasıl Aktive Edersiniz?
Çakralarınızı açmak bir şey, onu harekete geçirmek başka bir şeydir.
Yeni oluşan bir çiçeği ve açana kadar geçirdiği süreci hayal edin. Bitkinin çiçek açma sürecinin başlangıç aşaması aktivasyon aşaması iken, çiçeklenmeye kadar olan tüm süreç açılış aşamasıdır.
Aynı şey çakralar için de geçerlidir.
Yedi çakrayı açma süreci, yaşam enerjisinin sizin içinize akmasına izin verirken; onu aktive etmek, akışın başlamasına izin verir.
Bir çakrayı harekete geçirmenin mükemmel yolu, meditasyondur. Sessiz ve rahat bir yer bulun, gözlerinizi kapatın ve yaşam enerjinizin akmasına izin vermeye odaklanın.

* Orijinal metin: https://blog.mindvalley.com/how-to-open-chakras/