© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gül öz yağının cilde, depresyona ve hormonlara faydası

Gül kokusu, insanda hatıralar ve anılar uyandıran nadide kokulardan birisidir ancak aslında onun güzel bir kokudan çok daha ötesi olduğunu biliyor muydunuz? Gülün terapötik faydaları, pek çok sağlık durumunun iyileştirilmesi için ciddi bir faktör haline gelebilmektedir.
Gül öz yağı, buharlı distilasyon adı verilen bir yöntem ile üretilir ve binlerce yıldır sağlığa faydaları sebebiyle kullanılmıştır. Araştırmalar onun akne, hormon problemleri, anksiyete, depresyon, gül hastalığı ve libido yoksunluğuna karşı çok büyük etkilerinin olduğunu gösteriyorlar.

Gül Öz Yağının İçeriği

Gül öz yağının sağlığa iyi gelen faydalarını sağlayan çeşitli bileşenleri bulunuyor. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanıyorlar:
Citronellol: Etkin bir sivrisinek kovucudur
Citral: A vitamini sentezi için gerekli güçlü bir mikrop karşıtıdır
Carvone: Sindirime yardımcı olur
Citronellyl Asetat: Güzel kokusunu vermektedir
Eugenol: Dünyanın en güçlü antioksidanı
Farnesol: Doğal bir böcek ilacı
Metil Eugenol: Antiseptik ve anestezik
Nerol: Antibiyotik bir madde
Fenol Asetaldehit: Tatlı ve aroma verici bir bileşen
Fenol Geraniol: Geraniol’un doğal bir formu, parfüm ve meyve aromalarında kullanılır

Gül Yağının En Büyük 3 Faydası

Depresyonu İyileştirir

Gül yağının ne kadar faydalı olabileceğine dair en mükemmel örneklerden bir tanesi, onun depresyon üzerindeki etkileri. Atalarımız geçmiş yıllarda onları zihinsel olarak yoran koşullar ile karşı karşıya kaldıklarında, çevrelerini saran güzel çiçeklerin kokuları ile bu koşullarla mücadele ediyorlardı.

Güzel bir gülü kokladıktan sonra gülümsemeyecek çok az kişi vardır ve onun bu kokusu, ruh halini anında iyileştirir.

Klinik Uygulamalarda Tamamlayıcı Terapiler adlı yayın tarafından yayınlanan bir çalışmada, gül aromaterapisinin klinik olarak bu tip doğal reaksiyonlar doğurduğu görülmüştür. Doğum yapmış 28 kadından oluşan bir araştırma grubunda, grup ikiye ayrılmış ve bir tarafa 15 dakikalık %2.5 konsantrasyonlu bir gül/lavanta yağı aromaterapisi haftada iki kere dört hafta boyunca uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamış.

Sonuçlara göre, doğum sonrası depresyon aromaterapi alan kadınlarda çok daha hafif bir şekilde ortaya çıkmış ve genel kaygı bozukluğunda da iyileşmeler görülmüş.

Dolayısıyla kendinizi depresif ya da kaygı içerisinde hissediyorsanız, koku çubuklarına beş damla gül yağı ve beş damla da lavanta yağı damlatın ve uyurken baş ucunuza koyun. Bu sayede sabahları çok daha canlı uyanacaksınız.

Cilt Sağlığı İçin Gül Yağı

Gül öz yağının cilde faydalı olmasını sağlayan çok sayıda bileşeni bulunuyor. Onun antimikrobiyal ve aromaterapi konusundaki faydaları, onu losyon ve kremlerinize bir kaç damla eklemek için ideal hale getirecektir.
2010 yılında Çinli araştırmacılar tarafından yayınlanan bir çalışmada, gül yağının 10 başka öz yağ ile karşılaştırılmasında, en güçlü antibakteriyel etkileri gösterdiği tespit edilmiş. Hatta %0.25’lik bir konsantrasyon bile aknelere sebep olan bakterilerin beş dakika içerisinde ortadan kalkmasını sağlamış.

Sivilceler için onu kullanmak isteyenler, saf gül yağını sivilcelerin üzerine her gün üç defa damlatabilirler. Ancak bunu yaparken steril bir pamuk kullandığınızdan da emin olmalısınız. Eğer yağı çok kuvvetli buluyorsanız onu biraz hindistan cevizi yağı ile seyreltebilirsiniz.

Onun cilt üzerinde kullanımını ideal hale getiren bir diğer faydası ise cildin geçirgenliğini ciddi anlamda arttırabilmesi. 2010 yılında Alman araştırmacılar tarafından yayınlanan bir makalede, gül yağı ile karıştırılarak uygulanan maddelerin cilt tarafından çok daha kolay ve hızlı bir şekilde emildiği belirtilmiştir. Yani onu güzellik ve cilt bakımı ürünlerinize eklediğiniz zaman, faydalı bileşenlerin cilde daha kolay bir şekilde nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer evinizde kendi bakım ürünlerinizi yapıyorsanız bu sağlıklı ürünleri emdirebilmek için büyük bir önem kazanıyor fakat kimyasal bakım ürünlerinin fazla emiliminin toksinleri vücudunuza almaya neden olacağını da unutmamalısınız.

Libido ve Hormonal Sağlık İçin Gül Yağı

Bir anti anksiyete ürünü olduğu için, gül öz yağı bilhassa stres ve kaygılara bağlı ereksiyon problemleri yaşayan erkekler için faydalıdır. Araştırmalar cinsellik hormonlarını dengelediğini de gösteriyorlar.

Bunun için tek yapmanız gereken onu boynunuza bir kaç damla damlatmak veya koku çubukları ile yatak odanıza yaymak. Gül, sandal ağacı, yasemin ve ylang ylang öz yağlarını jojoba, zeytin veya hindistan cevizi gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırdıktan sonra terapötik bir masaj yapmak için de kullanabilirsiniz.

One thought on “Gül öz yağının cilde, depresyona ve hormonlara faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Talat Topcu dedi ki:

    Yazınızı büyük bir zevkle okudum. Gül yağı hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.