Gül kokusu gençken yaşanan aşkları ve güzel anıları alevlendirebilecek deneyimlerden bir tanesidir. Ancak güllerin güzel bir kokudan daha fazlasını vadettiğini biliyor musunuz? Bu güzel çiçeklerin sağlık üzerinde de oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Gül uçucu yağı sağlık sorunlarını tedavi etmek ve doğal güzellik tedavilerinde kullanılmak üzere binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Peki gül yağının iyi geldiği şeyler nelerdir? Araştırmalara ve kişisel deneyimlere göre gül yağı sivilceleri iyileştirebilir, hormonları dengeleyebilir, kaygıyı azaltabilir, depresyonu hafifletebilir, gül hastalığını azaltabilir ve libidoyu doğal olarak arttırabilir. Gül yağı geleneksel olarak üzüntü, gerginlik, öksürük ve yaraları iyileştirmek için kullanılmakta ve genel cilt sorunları, alerjiler, baş ağrıları üzerinde ve genel bir anti-inflamatuar olarak kullanılmıştır.

Gül uçucu yağı nedir?

Gül uçucu yağı nereden elde ediliyor? Bu yağ genelde Isparta gülünden (Rosa damascena) elde edilir. Ancak okka gülünden (Rosa centifolia) de elde edilebilmektedir.

Gül uçucu yağı, çiçek yapraklarından damıtılmış olan buhardır. Isparta gülünden elde edilen yağın en büyük üreticileri Bulgaristan ve Türkiye’dir.

Daha önce hiç hayatınızda gülleri koklamak için durdunuz mu? Bunu yaptıysanız, gül kokusunun size bu deneyiminizi hatırlatacağından, hatta bu deneyiminizi arttıracağından emin olabilirsiniz. Gül uçucu yağı aynı anda hem tatlı hem de baharatlı çok yoğun bir çiçek kokusuna sahiptir.

Araştırmacılara göre bu yağın içerisinde çeşitli terapötik bileşenler bulunmaktadır:

Citronellol – Etkili bir sivrisinek kovucudur (citronella bitkisinde de bulunur).

Sitral – A vitamini sentezi için gerekli olan güçlü antimikrobiyaldir (limon otunda da bulunur).

Carvone – Sindirime yardımcıdır (kimyon ve dereotu da bulunur).

Citronellil Asetat – Gülün sahip olduğu hoş tat ve aromadan sorumludur, bu nedenle birçok cilt ve güzellik ürününde bulunur.

Eugenol – Aynı zamanda dünyanın en zengin antioksidanı olan karanfilin faydalı olmasını sağlayan en güçlü bileşendir.

Farnesol – Doğal pestisittir (portakal çiçeği, yasemin ve ylang-ylang’da da bulunur).

Metil Öjenol – Lokal antiseptik ve anesteziktir (tarçın ve limon otunda da bulunur).

Nerol – Tatlı kokuya sahip aromatik antibiyotik bileşendir (limon otu ve şerbetçiotunda da bulunur).

Fenil Asetaldehit – Gülde bulunan bir diğer tatlı kokulu ve aromatik bileşendir (çikolatada da bulunur).

Fenil Geraniol – Genelde parfümlerde ve meyve aromalarında bulunan doğal geranioldur.

Gül Yağının 6 Faydası

Depresyon ve anksiyetede yardımcıdır

Gül yağının en büyük faydalarından bir tanesi tabi ki ruh halini iyileştirmesidir. Atalarımız zihinsel durumlarının zayıfladığı veya başka bir şekilde bozulduğu durumlarla mücadele ederken kendilerini çevreleyen çiçeklerin hoş manzaralarına ve kokularına sığınırlardı. Mesela güçlü bir gülün kokusunu içine çekip gülümsememek zordur.

Complementary Therapies in Clinical Practice isimli tıp dergisi depresyon ve/veya anksiyete yaşayan insanlar üzerinde gül aromaterapisi kullanıldığında bu tür doğal tepkilerin gerçekleştiğini kanıtlamak üzere bir araştırma yayınladı. Araştırmada yakın zamanda doğum yapmış 28 kadından oluşan denek grubu iki gruba ayrıldı: dört hafta boyunca haftada iki kez gül ve lavantadan oluşan bir uçucu yağ karışımı kullanılarak 15 dakika aromaterapi seansı uygulanan bir denek grubu ve bir kontrol grubu.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar oldukça dikkat çekiciydi. Aromaterapi uygulanan kadınlarda kontrol grubuna kıyasla önemli gelişmeler kaydedildi. Bu kadınlarda yalnızca doğum sonrası depresyonda değil, aynı zamanda genel anksiyete bozukluğunda da belirgin bir iyileşme kaydedildi.

Sivilcelerle savaşır

Gül uçucu yağı cilt için mükemmel bir remedi olmasını sağlayan pek çok niteliğe sahiptir. Gül yağı tek başına antimikrobiyal ve aromaterapik faydalar sağlayabilir ve yaptığınız losyonlara ya da kremlere birkaç damla eklenebilir.

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre gül yağı, başka 10 yağ ile karşılaştırılğında en fazla antibakteriyel özelliklere sahip. Kekik, lavanta ve tarçın uçucu yağlarıyla birlikte kullanıldığında gül yağı yüzde 0,25 oranında seyreltilmiş haliyle uygulandıktan yalnızca beş dakika sonra Propionibacterium acnes isimli sivilceye neden olan bakteriyi tamamen yok edebildi.

Yaşlanma karşıtıdır

Gül yağının genelde yaşlanma karşıtı yağlar listesinde en başta bulunması tesadüf değil. Gül uçucu yağı cilt sağlığını nasıl iyileştiriyor ve yaşlanma sürecini yavaşlatabiliyor? Bu soruların cevabı olarak birkaç neden bulunuyor.

Gül yağı öncelikle güçlü anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Ayrıca cilt hasarına ve cilt yaşlanmasına neden olan serbest radikallerle savaşan antioksidanlar içermektedir. Serbest radikaller cilt dokusuna zarar vererek kırışıklıklara, çizgilere ve nemsizliğe neden olabilir.

Libidoyu arttırır

Gül yağı anksiyete karşıtı olduğu için performans kaygısı ve stres nedeniyle cinsel işlev bozukluğu yaşayan erkeklere yardımcı olabilir. Ayrıca cinsel isteğin artmasını sağlayacak şekilde hormonları düzenlemeye yardımcı olabilir.

2015 yılında yapılan klinik bir araştırmada gül yağının, serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) olarak bilinen antidepresan kullanımı sonucu cinsel işlev bozukluğu yaşayan majör depresyon bozukluğu olan 60 erkek hasta incelendi.

Araştırmanın sonucunda gül uçucu yağı kullanılan erkek hastalarda cinsel işlev bozukluğunda iyileşme görüldü. Ayrıca bu kişilerde cinsel işlev bozukluğu iyileştikçe depresyon belirtileri de azaldı.

Ağrılı adet dönemlerini iyileştirir

2016 yılında yayınlanan klinik bir araştırmada gül uçucu yağının, ağrılı adet dönemi (dismenore) yaşayan kadınlar üzerindeki etkileri incelendi. Primer dismenorede çikolata kisti gibi başka hastalıklar yokken adet döneminde hemen önce ya da adet sırasında alt karında sancı şeklinde ağrılar görülür.

Araştırmada 100 hasta iki gruba ayrıldı: bir grup nonsteroid anti-inflamatuar ilaç kullanırken diğer grup ise yüzde 2 gül uçucu yağından oluşan aromaterapi ile anti-inflamatuar aldı.

10 dakika içinde iki grup arasında önemli bir farka rastlanmadı. Ancak 30 dakika sonra gül aromaterapisi gören hastalar, diğer gruptaki hastalara göre daha az ağrı yaşadıklarını bildirdi.

Bu araştırmada varılan genel sonuç, farmakolojik bir tedavi yöntemi olmayan gül uçucu yağı ile yapılan aromaterapinin, geleneksel tedavi yöntemlerine yardımcı olarak kullanılması durumunda primer dismenore yaşayan kadınlarda ağrının giderilmesine yardımcı olabileceği olmuştur.

Doğal parfümdür

Parfüm endüstrisinde parfüm yapmak ve çeşitli kozmetik ürünlere koku vermek için gül yağı yaygın olarak kullanılıyor. Gül uçucu yağı, tatlı ve çiçeksi ancak aynı zamanda hafif baharatlı kokusu ile tek başına parfüm olarak kullanılabilir. Yalnızca birkaç damla şeklinde kullanacağınız gül uçucu yağı ile zararlı sentetik kokularla dolu parfümlerden kaçınabilirsiniz.

Gül uçucu yağı nasıl seçilir ve nasıl kullanılır?

Gül uçucu yağını internetten ya da çeşitli mağazalardan bulabilirsiniz. Peki gül uçucu yağı neden bu kadar pahalı diye merak ettiniz mi? Çünkü yalnızca yarım litre yağın damıtılması için yaklaşık 5 bin gül yaprağı gerekir.

Gül absolütü olarak satıldığını gördüğünüz ürünlerde genelde jojoba yağı gibi taşıyıcı bir yağ kullanılır. Bu şekilde daha uygun fiyatlı ürünler alabilirsiniz. Ancak saf gül yağı gibi güçlü ve terapötik etkiler göremezsiniz. Ayrıca burada kimyasal çözücülerin kullanılmasıyla elde edilen gül kokusunun konsantre bir şekliyle karşılaşırsınız.

Yüksek kaliteye sahip bir gül yağı kesinlikle pahalı olacaktır. Ancak bu en iyi ve en saf seçenek olacaktır ve ufak bir şişesi bile uzun süreli kullanım sağlayacaktır.

Gül esansiyel yağı nasıl kullanılır?

Gül esansiyel yağını kullanabileceğiniz bazı temel yollar bulunmaktadır:

 • Aromatik olarak kullanmak için yağı difüzör yardımıyla evinize yayabilir veya doğrudan soluyabilirsiniz. Doğal bir oda spreyi yapmak isterseniz ise bir sprey şişesine su ve birkaç damla yağ koyabilirsiniz.
 • Topikal olarak kullanmak isterseniz, gül yağını seyreltilmemiş bir şekilde cilt üzerine uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte cildinize uygulamadan önce hindistancevizi ve jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlarla 1:1 oranında seyrelterek kullanmak daha iyi olacaktır. Yağı seyrelttikten sonra ufak bir alanda deneme yapın. Negatif bir tepki görmezseniz bu karışımı yüz serumu olarak, banyo suyuna ekleyerek ya da losyon ve duş jeline ekleyerek kullanabilirsiniz. Gül absolütü halihazırda seyreltilmiş olduğu için tekrar seyreltmenize gerek yoktur.

Gül uçucu yağını sağlık konusunda fayda sağlamak adına şu şekilde kullanabilirsiniz:

 • Depresyon ve anksiyete: Gül yağı ve lavanta yağını birlikte difüzöre koyarak kullanın ya da bileklerinize ve boynunuzun arkasına sürerek 1-2 damla şeklinde uygulayın.
 • Sivilce: Sivilce sorunu yaşıyorsanız, lekeli olan bölgelere günde üç kez bir damla gül uçucu yağı sürmeyi deneyin. Bunu yaparken steril bir pamuklu çubuk kullanın. Yağın antimikrobiyal gücü fazla geliyorsa biraz hindistancevizi yağı kullanarak seyreltin.
 • Libido: Yağı difüzöre koyun ya da 2-3 damla şeklinde boynunuza ve göğsünüze uygulayın. Libidoyu arttıran terapötik bir masaj için gül yağını jojoba, hindistancevizi ya da zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağ ile birlikte kullanın.
 • Cilt sağlığı: Topikal olarak uygulayın ve yüz temizleme jelinize, duş jelinize ya da losyonunuza ekleyin.
 • Doğal parfüm: Gül yağını kulaklarınızın arkasına ya da bileklerinize 1-2 damla olacak şekilde damlatmanız yeterli olacaktır.

Evde yaptığınız ürünlerde gül yağı kullanmak istiyorsanız bu yağın bergamot, papatya, adaçayı, rezene, sardunya, ölmez çiçeği, lavanta, limon, portakal çiçeği, paçuli, sandal ağacı ve ylang ylang yağları ile uyum sağladığını bilmeniz iyi olacaktır.

Gül Uçucu Yağı için Alınacak Önlemler

Gül içici yağını içemezsiniz. Öncelikle buna dikkat etmeniz gerekir.

Ayrıca uçucu yağları gözleriniz gibi mukus zarlarına çok yakın şekilde kullanmayın. Cildiniz hassassa gül yağını mutlaka bir taşıyıcı yağ ile seyreltin ve geniş bölgelere sürmeden önce küçük bir bölgede deneme yapın.

Uçucu yağları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyecekleri yerlerde saklayın.

Son Olarak

Gül uçucu yağı genelde Isparta gülünden (Rosa damascena) elde edilir ve yarım litre yağ çıkarmak için yaklaşık 5 bin gül yaprağı gerekir. Bu nedenle en pahalı uçucu  yağlardan bir tanesidir.

Gül uçucu yağının faydaları şu şekildedir:

 • Özellikle anksiyete ve depresyonda ruh halini iyileştirir.
 • Libidoyu arttırır.
 • Sivilce ile savaşmakta kullanılabilir ve yaşlanma karşıtı etkilerle cilt sağlığını iyileştirebilir.
 • Ağrılı adet dönemlerinde rahatlama sağlar.
 • Sağlığa zararlı sentetik kokular içermeyen doğal bir parfüm olarak kullanılabilir.

Gül uçucu yağı şu şekilde kullanılabilir:  Difüzöre koyup havaya yayabilir ya da topikal olarak vücudunuzda kullanabilirsiniz.

En iyi gül yağı yüzde 100 saf, sertifikalı organik ve teröpatik derecesi olanlardır. Bu yağlar pahalı olabilse de küçük bir şişesi dahi uzun süreli kullanım sunacaktır.