Gül Yağını Nasıl Kullanmalıyız?

Gül Yağını Nasıl Kullanmalıyız?

Herkese merhaba! Gerçekten, aromaterapi yağlarının derinliklerini öğrendikçe kendimden geçiyorum. Bu nedenle, sizlerle de paylaşmak istiyorum…

Mayıs ayında, çok güzel bir gezi yaptım; Isparta’ya, güllerin diyarına gittim ve meşhur Türk gülünün şişelenmesine kadar olan süreci gördüm, sizlerle de paylaştım. Gülle ilgili sizden çok fazla sorular geldiği için; gül öz yağının, aromaterapide faydaları ile ilgili bir yazı ile karşınızdayım.

Gül, Gül, Gül!

Gerçekten, gül o kadar eski, her dünya kültürünün içine işlemiş bir çiçek ki! Gül üzerine şiirler, gülle ilgili şarkılar, gülle ilgili tiyatro oyunları… Gül, gerçekten bizi çok farklı boyutlarda etkileyen, muazzam bir bitki.

Holistik dediğimiz bütünsel taraftan bakacak olursak; gül, hem ruhsal hem enerjisel hem duygularımızda hem de fizik bedenimizde çok farklı etkilere sahip.

Gülün Tarihteki Kullanımı

Gül, en eski olarak Persler dönemine kadar gidiyor. Burada, iki büyük sultanın düğün törenleri sırasında, şehrin içerisinden geçen büyük su kanallarının içerisine gül yaprakları, tesadüfi bir şekilde çok güzel kokularını bıraktığı için, bunu araştırmaya karar veriyorlar ve gül ilk olarak İran gülü olarak biliniyor. Bu, M.S 5.yy’a kadar geliyor.

Daha sonra, aromatik bitkilerin kokularını hapsedebilmek için çok farklı metotlar uygulanıyor. Kaynatıyorlar, pişiriyorlar, haşlıyorlar, benmari metodunu deniyorlar ama o kalıcılık olmuyor.

14.yy’da, İbn-i Sina ile birlikte, distilasyon dediğimiz işlem gündeme geliyor. O günden bu yana, kaç yüzyıldır bozulmadan devam ediyor. Gül, elbette İbni-i Sina’nın bunu keşfetmesine vesile olan bitki. Gül, İslamiyet’te çok kuvvetli, Hz. Muhammed’in kokusu olarak biliniyor. Bu nedenle de, İslam alimleri gülün bozulmadan, kokusunu elde etmeye çalışıyor. Ve İbn-i Sina, dönemin önemli tıp insanlarından biri olarak şifayı hepimize kazandırıyor. 14.yy’dan beri gül; bozulmadan gül suyu ve gül yağı olarak distile edilerek geliyor.

Farklı Dönemlerde Gülün Kullanımı

Gül öz yağı ve gül suyu, fiziksel boyutta anlatacak olursak; çok kuvvetli bir mikrop ve virüs öldürücü. Aynı zamanda, çok kuvvetli bir ateş düşürücü.

Denilen o ki; Orta Çağ Avrupa’sının vebadan kırıldığı dönemlerde Osmanlı’nın yakalanmadan kurtulmasının en büyük ilaçlarından biri gül suyu.

Orta Çağ’da, Hristiyanlığın en sertleştiği, dindarlığın en koyulaştığı dönemlerde, özellikle Katolik inancında, “gül kardeşliği” ile birlikte, gül de bambaşka bir hale geliyor.

Tasavvufta da gül var. Gül, insanı sembolize ediyor. Gülün yapraklarını açması, bir insanın kişisel kendi erişkinliğine, insani değerleri kavrayarak olmasını sembolize ediyor. Sapı da, dünya ile bağlantısını ve dünyadaki yerini sembolize ediyor.

Gülün, Shakespeare’den Goethe’ye kadar pek çok edebiyatçı, şair, tiyatro yazarı tarafından sembol olarak kullanılması, gülün bir sembol olarak, bir dişi özellik olarak kullanılması; aşkın yeşermesi, iki sevgilinin birbirini tanıyarak muhabbetlerini ilerlettikçe, aralarındaki sevgi bağının kuvvetlenmesini, aşkın büyümesini de sembolize ediyor.

Aromaterapide Gül Öz Yağı

Gül, aromaterapide fiziksel bedendeki şifalarda; kardiyovasküler sistemde ve kalp ve damar sağlığı ile ilgili bütün sistemlerde etkili bir öz yağı olarak kullanılıyor.

Taşikardi, aritmi bozuklukları, kalpteki diğer problemlerde, yine bir aromaterapistin önerisi ile kullanılabilir. Ancak, öncelikle bir tıp doktorunun gözetiminden geçip, daha sonra ilerleyen dönemlerde yapılabilir.

Yine fiziksel bedende, gülün ateş düşürücü, mikrop öldürücü özelliklerinden bahsetmiştik. Orta Çağda, milyonlarca Avrupalı vebadan vefat ederken, Osmanlı topraklarına vebanın bulaşmamasının sebeplerinden bir tanesinin de yoğun gül ürünlerinin kullanımı olduğu ve hijyenik şartlara çok uyulması olduğu söyleniyor. Çünkü, gerçekten gül öz yağı, bugünlerde cildimizi nemlendirme ya da hoş bir koku gibi kullansak da, kendisi çok yoğun bir mikrop öldürücüdür.

Bebeklerde pişik problemlerinde, yenidoğan bebeklerin cildindeki kabarıklarda, egzamalarda, kızarıklıklarda kullanabileceğiniz çok yumuşak bir antiseptik. Taze annelerin doğum izlerinin dezenfekte edilmesinde, emziren annenin göğüslerinin yumuşak bir şekilde dezenfekte edilmesinde, annenin emzirme sorunu varsa, ağrılı enflamasyon problemlerinde ateşin düşürülmesinde de yine gül öz yağı ve gül suyunu kullanabiliyoruz.

Gül Öz Yağı, Çok Dişil Bir Yağ

Fizik boyutunda anlatacak olursak, gül suyu ve gül öz yağını, kadınlıkla ilgili her türlü sağlık şikayetinde kullanabiliriz. Bunlar; PMS, regl öncesi sıkıntılar, regl dönemindeki sıkıntılar ya da gecikmeler, adet olamama gibi şikayetler, aşırı kanama, az kanama, göğüs şişliği gibi her türlü regl problemini dengeleyici özellikte bir öz yağ.

Doğumda mutlaka kullanılması gereken bir yağ. Ancak, hamilelikte asla kullanılmaması gereken bir yağ.

En büyük özelliklerinden bir tanesi, rahim dostu olması. Rahmi her boyutta destekliyor ve koruyor. Doğumda, şefkatli bir ebe gibi. Normal doğumda, rahim ağzını kolaylıkla açarak doğumu kolaylaştıracak özellikte. Tabi, doğumda aromaterapi eğitimi almış bir ebenin ya da doğum hemşiresinin bunu uygulaması gerekli.

Oturma banyolarında, sistit problemlerinde, gecikmeli adet problemlerinde, karın ağrılarında; bir küvet yarıya kadar su ile doldurulup, içine gül suyu koyularak krampların giderilmesi hedeflenebilir. Bir kadının genç kızlığından anne olmasına ve daha sonra ilerleyen yaşlarda, menopozda da yine gül öz yağı ve gül suyu çok etkili.

Menopoz Döneminde Gül Yağı

Menopozu Çin tıbbi felsefesinden anlatacak olursak; östrojenin azalması ile birlikte Yin’in azalması, Yang’ı arttırıyor. Yin ıslak, nemli, karanlık, soğuk ve Yang de sıcak ve kuru bir element. Dolayısıyla, sıcak kuru element artarken, ıslak ve serin element azalıyor. Burada, yine Yin özellikli gül öz yağını bolca kullanarak sıcak basmaları ve diğer menopoz sıkıntıları azaltılabilir.

Gül öz yağı damlatılmış soğuk kompresler, geceleri uyku problemlerini gidermek, gece sıcak basmaları ve terlemelerin giderilmesinde, hormon dengeleyici ve ateş düşürücü özelliklerinden dolayı kullanılabilir.

Gül Öz Yağının Etkileri

Fiziksel boyutta;

 • Ateş düşürücü
 • Virüslerden koruyucu
 • Mantar ve bakterilere karşı koruyucu
 • İç ve dış parazitleri kovucu
 • Yangılı problemler
 • İltihaplar, egzamalar, pişik ve sivilce gibi problemler
 • Uykuya dalmayı kolaylaştırır
 • Depresyon belirtilerini azaltır

Ruhsal boyutta;

 • Kardiyovasküler sistemde çok etkili
 • Kalp ve damar rahatsızlıkları
 • Kalp çarpıntısı ve damar tıkanıklığında, rahatlamak için gül suyu ve gül öz yağı kullanılabilir.

Duygusal ve zihinsel boyutta;

 • Kalp çakrasını açar
 • Sevgiyi almak ve vermede etkilidir
 • Platonik, kişinin gözlerinin kapanıp duygularının esiri olduğu aşk durumlarında kişiyi dengeye getirir
 • Sevginin dengelenmesini sağlar
 • Sağlıklı bir duygu sağlığı sağlar
 • Pozitif bir bakış açısı verir
 • Geçmişinizle barışmanızı sağlar
 • Matem duygusundan kurtulmanızı sağlar
 • Sevdiklerinizin kaybında, ayrılık acısında gül öz yağı ve gül suyunu bolca kullanabilirsiniz

Gülün Frekansı

Titreşimini Yükselt Hayatın Değişsin kitabımda anlattığım en kıymetli şeylerden biri; Türkiye’de Isparta’da çıkan gülün frekansı. Her şeyin bir titreşimi var, bazı şeylerin daha düşük ve bazı şeylerin daha yüksek titreşimi var.

320 Hz, ki çok yüksek frekans aralığına sahip gül öz yağı; enerji bedenlerinden çalışırken, meditasyon yaparken, kendi enerji alanımızı korumak, aurayı dengelemek, aurayı daha düşük frekanslardan korumak, evin enerjisini düşük frekanslardan koruyarak evin enerjisini yüksek frekanslara uyumlamak, ofisin bereketini, bolluğunu arttırmak için de yine gül öz yağını kullanabiliriz.

Kişisel titreşimimizin yüksek olması, enerji frekansımızın yüksek olması, bizi yüksek frekans bir yaşama teşvik eder. Kalp çakramızı dengeledikten sonra, daha tanrısal bilince bağlanmak için daha dengeli olmasını ve böylece “ben” değil, birlik bilincini daha fazla hissetmemizi sağlar. Ve, bize her yerden yağan koşulsuz sevgiyi alıp verebilmemizi sağlar.

Ben, gülü sayfalarca anlatabilirim. Aromaterapi, bütünsel bir şifa metodu. Gül öz yağı da, bütün enerji boyutlarında yardımcı olan bir mucize. Umarım, bu yazıyı beğendiniz. Bir sonraki konuda görüşmek üzere. Şimdilik, hoşça kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir