© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Güne enerjik başlama tüyoları

Güne enerjik başlama tüyoları

Herkese merhaba! Bana en çok sorduğunuz sorulardan bir tanesi, “Ayşe, nasıl bu kadar enerjiksin? Nasıl bu kadar enerjik kalıyorsun?” oluyor. Ben de, güne nasıl enerjik başladığımı, gün boyunca zindeliğimi ve enerjimi nasıl koruduğumu sizlerle de paylaşmaya karar verdim. Cevabı, şimdi sizlerle!

Kaliteli Bir Uyku Çok Önemli

Hepimiz çok yoğun bir dünyada yaşıyoruz, çok yoğun hayatlar yaşıyoruz. Şehir hayatı, büyük şehirlerin keşmekeşi, elektromanyetik alanlar, çok kalabalık şehirlerde yaşamamız ve aynı anda çok fazla şey yapmamız, aslında bizim enerjimizi biraz düşürüyor. Bu nedenle, enerjimizi yükseltmek her zaman güne iyi ve enerjik başlamaktan geçiyor. Dolayısıyla, yataktan nasıl kalktığınız da biraz enerji seviyenizi belirliyor. Bence, her şeyden önce, iyi bir uyku güne enerjik ve zinde başlamanın en temel anahtarlarından biri.

İyi bir uyku rutini ve kesintisiz bir uyku için yatmadan önce yapmanız gereken şey telefonları ya da elektronik cihazları yatak odanızın dışında bırakmak ve bir bardak su içip, rahatsız edilmeyeceğiniz bir şekilde, mümkünse kapkaranlık bir odada yatağa gitmektir. Çünkü, bizim büyüme hormonumuz ve dinginleşmemişi sağlayıp enerjimizi yükseltecek en önemli hormonumuz 23:00 ile 04:00 arasında salgılanır. Bu nedenle, deliksiz ve kaliteli bir uyku şart.

Sabah Erken Kalkmak Şart!

“Ben 10:00’dan önce kalkamıyorum” diyebilirsiniz. Bu, size bağlı ama erken kalkmak her zaman enerjik ve zinde kalkmanın anahtarlarından bir tanesi. Tabi ki, bir gece önce içki içip sabaha karşı yatmadıysanız. Bu nedenle, iyi bir uyku, zinde bir kalkma ve erken kalkma, enerjik olmanın en önemli ipuçlarından bir tanesi.

Güne Fiziksel Bir Egzersiz İle Başlayın

Her sabah mutlaka yoga, koşu, fitness gibi bir egzersiz, yani bedensel bir şey yapıyorum. “Ne yapıyorsun?” derseniz, hiçbir şey yapamıyorsam, mutlaka bir Ateş Nefesi uyguluyorum. Ateş Nefesi, çok kolay ve çok pratik bir şekilde uyguladığım basit bir yoga nefesi ama enerjimi inanılmaz yükseltiyor.

Ateş Nefesi, yoganın ekollerinden bir tanesi ve nefes üzerine dayalı. Art of Living ya da Breatwork dediğimiz, dünya üzerinde bilinen bütün genel geçer nefes çalışmalarının temeli aslında. Yapılacak şey basit; bağdaş kurarak yerde oturacaksınız ve burnunuzdan nefes alıp vermek ve bunu yaparken, akciğer kapasitenizi genişleterek yapmak. Nasıl yapıldığını Youtube’daki Ateş Nefesi Uyguluyorum/Kriya Yoga başlıklı videomu izleyebilirsiniz.

Karnımı ve diyaframımı bir körük gibi şişiriyorum ve indiriyorum. Bunu yaparken, asla ağzımı açmıyorum. Burundan nefes alıp, burundan nefes veriyorum ve bunu mümkünse, 25×2, daha sonra tekrarları arttırarak 100 taneye kadar çıkartmaya çalışabilirsiniz. Bunu da, her sabah mümkünse 100 tane Ateş Nefesi yaparak devam ediyorum. 100 tane Ateş Nefesi uyguladığınızda, zaten kan ter içinde kalıyorsunuz, yani güne enerjik ve zinde başlamanın mükemmel bir yolu!

Soğuk Bir Duş Sizi Zinde Yapar

Sonra ne mi yapıyorum? Kendimi banyoya atıyorum, hafif bir duş alıyorum. Bir tane daha tüyo vereyim, ben soğuk duş almaya da özen gösteriyorum. Ateş Nefesi’nin üzerine buz gibi duş alarak enerjimizi yükseltebiliriz; çünkü, soğuk su eğer herhangi bir rahatsızlığınız yoksa, enerjinizi çok yükselten bir şey. Uzak Doğulular da bunu çok iyi biliyor.

Her sabah uyguladığım bir diğer şey de, cilt bakımı rutinim. Cildime, özellikle yüzüme bir tane alet ile inanılmaz bir yüz masajı yapıyorum. Bunu her sabah yapıyorum ve kan deveranını arttırıyorum ve yüz kaslarıma masaj yapıyorum. Onu zaten siz biliyorsunuz, Foreo’nun yeni ürünü Luna3. İnanılmaz bir uygulama yapmışlar, cep telefonuma indirdim ve o uygulama sayesinde, yüzümün hangi kısmına nasıl masaj yapacağımı bile görebiliyorum.

Vazgeçilmez İçeceklerim

Güne enerjik başlamamın en önemli nedenlerinden bir tanesi; içecekler. Daha fazla enerji veren smoothie’lerimi zaten Youtube kanalımdan biliyorsunuz. Sizlere bir de, aynı zamanda bağışıklığı da yükselten ama aynı zamanda enerji veren, ısıtıcı bir bitki çayı tarifinden bahsetmek istiyorum.

Mevsim dönüşümünü tam anlamıyla yaşadık, sonbaharı geride bıraktık, artık kış kendini gösterdi. Artık, sabah karanlıkta uyanıyoruz, geceler uzun, gündüzler kısa, havalar soğumaya başladı. Bir yandan şirin, bir yandan tatlı ama bir yandan da hem bağışıklığımız hem de enerjimiz çok düşüyor. Güneşin yüzünü göstermemesi, üzerimizde biraz depresif, biraz enerjisiz bir hava yaratıyor. Ama tabi ki, bununla ilgili de bazı tüyolar var.

Bunlardan bir tanesi, yedikleriniz ve içtikleriniz. Çok fazla smoothie tarifi paylaşmıştım. Bu kez, benim en sevdiğim kış çayı tarifini paylaşacağım ki bağışıklık güçlendirici ve enerj yükseltici bir çay oluyor. Peki, hangi malzemelere ihtiyacınız olacak?

  • Taze zencefil (Çin tıbbında da çok kullanılan, enerji yükseltici, hatta afrodizyak etkili bir bitki)
  • Tarçın
  • Yenibahar
  • 2-3 dilim Portakal ya da greyfurt

Çaydanlığa kaynar suyu koyun. Zencefili ince ince dilimleyin ve kaynar suyun içerisine atın. İçerisine dilimlenmiş portakal ya da greyfurtu da ekleyin. İsteğe bağlı olarak 1 dilim limon da ilave edebilirsiniz. Yenibahar tohumlarını ve çubuk tarçını da ekleyip 8-10 dakika demlenmeye bırakın ve afiyetle için.

“Ben güne nasıl enerjik başlıyorum?” sorusunun cevabını, elimden geldiğince sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım, siz de beğendiniz. Bugünlük benden bu kadar. Hoşça kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir