Günlük güneşten korunma rehberi - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Günlük güneşten korunma rehberi

Güneş hayat sağlar ve iyi hissettirir ancak cildinizin en büyük düşmanı da olabilir. Her bir güneş yanığı cilt kanseri riskinizi arttırabilir ve bunun için illa ki plajda bütün gün geçirmenize de gerek yok. Alışverişe çıktığınızda, köpek gezdirirken veya işe giderken güneş korumanız olmazsa, cildiniz deri kanserine kadar giden hasarlar alabilir. Ayrıca güneş cildin kalınlaşmasına, koyu lekelere ve kırışıklıklara da sebep olabilir.

Güneşten mükemmel şekilde koruyacak tek bir yöntem maalesef yok. Bu nedenle genel olarak çeşitli tavsiyelerin yer aldığı bu yazımızı hazırladık. Güzel, sağlıklı bir cilt için en iyi yöntem bu adımların olabildiğince çoğunu yaşam tarzınıza katabilmek ve yıl boyunca günlük rutinlerinize ekleyebilmek.

Kapatın

Güneşten korunma rehberi

Kıyafetler cildin UV ışınlarından korunması için iyi bir yöntemdirler. Koruması zamanla değişmez ve güneş kremi gibi etkisi geçmez. Pek çok yeni kumaş türü koruma sağlıyor ve ayrıca nefes almayı da sağlıyor. Cildinizi ne kadar kapatırsanız o kadar iyi ve bir şapka da genel olarak korunmanıza yardımcı olur. Çünkü şapka gözlerinizi, kulaklarınızı, yüzünüzü ve boynunuzu güneşten korur. Ayrıca UV ışınlarını önleyen güneş gözlükleri de gözlerinizi ve etraftaki deriyi korurlar.

Kumaş ve kıyafetlerin üzerinde bulunan UPF değeri onların koruma değeridir. Bu rakam UV ışınlarının yüzde kaçının kumaşı aşabildiğini gösterir. Örneğin UPF 50, UV radyasyonunun 1/50’sinin kumaşı aşabildiğini gösterir.

Her kıyafet cildin bir kısmını açıkta bırakır ve bu nedenle güneş kremine de ihtiyacınız var. Özellikle yıkadıktan sonra ellerinize sürmeyi unutmayın.

Gölgede Durun

Dışarı çıktığınızda olabildiğince gölgede kalın. Özellikle sabah 10 ve akşam 4 saatleri arası önemli. Çünkü bu aralıkta güneş ışınları en yoğun şekilde gelirler.

Sokağın gölgelik kısmında yürüyün, güneşten koruyan bir şemsiye altında durun, hatta ağaçları kullanın.

Gölge mükemmel bir kalkan değildir çünkü bazı UV ışınları hala cildinize erişebilirler. Yaprak ve dalları aşarlar ve cildinize yandan vurabilir, sudan, betondan ve çimlerden yansıyabilirler.

Güneş Kreminizi Bilin

Güneşten korunma rehberi

Güneş kremlerinin pek çok formülü ve sürme yöntemi vardır ve en iyisini bulmak için biraz deneme yapmanız gerekebilir. Bir sprey de olsa, krem de olsa, yaşlanma karşıtı etkileri olan nemlendirici de olsa, en iyi güneş kremi her gün kullanabileceğiniz kremdir.

SPF kavramı güneşten koruma faktörünü ifade eder. Bu sayı güneşin UVB ışınlarının kremsiz halinize göre cildinizin ne kadar sürede kızaracağını ifade eder. Yani 15 faktör bir krem kullandığınızda ve bunu iki saatte bir düzenli uyguladığınızda veya terledikten, yüzdükten sonra sürdüğünüzde, cildinizin yanması sürmediğiniz halinize göre 15 kat daha fazla süre alır.

Geniş spektrum da önemli çünü kremin UVB’nin yanında UVA ışınlarına karşı da koruduğu anlamına gelir.

Güneş kremleri su geçirmez değillerdir ancak 40-80 dakika kadar suya dayanabilenleri var. Evet, suda bile yanabilirsiniz ve bu nedenle tekrar uygulamak önemli.

Hassas cildi olanlar çinko oksit veya titanyum oksit içeren ürünleri tercih edebilirler. Bunlara mineral veya fiziksel kremler adı verilir çünkü hassas cildi olanlarda tahriş yaratma ihtimalleri daha düşüktür.

Çoğu insanın güneş kremini talimatlarda belirtildiği gibi kullanmadığı görülüyor. Yeterince bol sürmüyorlar ve açıkta noktalar bırakıyorlar, düzenli uygulamıyorlar. Bundan kaçının.

bebekleri güneşten koruma rehberi

Çocukları Koruyun

İlk altı ay boyunca çocukları güneşten uzak tutmak en iyisidir. Çünkü ciltleri güneş kremi için fazla hassastır. Kıyafetler bebeğin el ve kollarını kapatmalı. Ayrıca şapka, güneş kremi ve tente kullanmayı da unutmayın.

Okul öncesi dönemdeki çocukları ise koruyucu şapka ve kıyafetler ile korumak uygun olur. Altı aydan itibaren güneş kremi sürebilirsiniz. 

Farkına varmadığınız şekilde güneşe maruz kalma ihtimali var. Bu nedenle bakıcısı varsa ona da güneşten korumak için neler yapması gerektiğinden bahsedin.

Pencereye Dikkat

Cam UVB ışınlarını çok iyi filtreler ancak UVA ışınlarının geçmesine sebep olur. Bu evdeki pencereler kadar araba pencereleri için de geçerli. 

Araçların ön camları sürücüleri UVA ışınlarının büyük kısmından korurlar ancak arkada ve yanlarda genelde filtre olmaz. Aracınızda olduğunuzda kendinizi ve ailenizi şapkalar, kıyafetler, güneş gözlükleri, güneş kremleri gibi şeylerle koruyun. Bir diğer seçenek ise UV ışınlarından koruyan cam filmleri kullanmak.

Uçakların, trenlerin ve otobüslerin camları da UVA ışınlarını geçirirler. Bu nedenle havayolu pilotları ve çalışanlar ile sık uçanlar da cilt kanserine diğerlerinden daha sık yakalanabilirler.

Yolculuktan önce plan yapın ve güneş kremleri ile koruyucu kıyafetleri yanınıza alın.

Solaryuma Girmeyin

Asla solaryum kullanmayın. Bir defa bile solaryuma girmeniz tüm deri kanseri türlerinin riskini arttırır. 35 yaştan önce solaryum kullanmanın melanoma riskini %75 arttırdığı biliniyor.

Erken Teşhis Sizinle Başlar

Erken yaşlardan itibaren güneşten korunmak cilt kanseri ile savaşta en iyi savunmadır.

Hiç bir yöntem mükemmel değildir ve araştırmalara göre ABD’de 5 kişiden 1’i 70 yaşına geldiğinde cilt kanseri geliştiriyor.

Cilt Kanseri Derneği aylık olarak cilt kontrolü yapmanızı ve yıllık olarak da bir cildiye uzmanına görünmenizi öneriyor. Eğer risk faktörleriniz veya şüpheli noktalarınız varsa daha sık da kontrole gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir