Egzersiz, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için tercih edilmesi gereken en önemli yollardan biridir. Performansı geliştirmenin yanında, yüksek yaşam kalitesi, daha iyi bir ruh hali ve sağlık yaşam sunmaktadır. Ancak günümüzde en çok kullandığımız “meşgulüm” ve “yoğunum” kelimeleri tüm bunları yaşama konusunda büyük bir engel oluşturmaktadır.

Günlük hareketsiz bir yaşantıya hareket katmak, kalp rahatsızlıkları, diyabet, obezite ve erken ölüm riskini azaltmaya yardımcı olur. Başlangıçta kısa süreli hareketleri hayata katmak gelecek dönem için programlı ve sürekli hale gelen antrenmanlara dönüşecektir.
Peki antrenman süresi ne olmalıdır? Uzmanlar ortalama süre için haftada 150 dakika olarak tavsiye ediyorlar. Ve antrenman çeşitliğinin kardiyo ve kuvvet olarak günlere bölünmesinin etkili olacak belirtiyorlar.
Bir spor salonuna ihtiyaç duymadan günlük hayatınıza katabileceğiniz harika antrenman çeşitleri bulunuyor. Size uygun olanı günlük hayatınıza katabilirsiniz.

OFİSTE

Merdivenlere gözünüzü dikin

İş yerinde bulunan merdivenleri ister teker teker ister çifter çifter çıkmak için hazır olun! Hem kalori yakımı hemde günlük hareketsizliğe hareket katmak için kolay yol olacaktır.

Yürüyerek konuşun

İş arkadaşınızla ofis içi görüşmeler veya telefon görüşmelerini masa başında oturmak yerine yürüyerek yapmayı tercih etmek mükemmel bir seçim olacaktır. Bir yandan hareket kazandırırken diğer yandan daha yaratıcı fikirler üretilmesini destek olabilir. 15 dakika yürümek ortalama 70 kalori yakımı sağlarken otururken bu rakam 20 kalorilere kadar düşmektedir.

Ayağa kalkın!

Uzun süreli masa başında vakit geçiriyorsanız kendine kısa aralar verin! Masanıza gelen arkadaşınıza ayağa kalkarak cevap verebilir, masada bir malzemeye uzanmak için ise yine ayağa kalkarak uzanmayı tercih edebilirsiniz!

Su içmeyi unutmayın!

Ne kadar fazla su o kadar çok tuvalet ihtiyacı demektir. Bu durum hem metobalizmayı hızlandırırken hem de tuvalet yolunda hareket etmek demektir. Hatta ofiste en uzak tuvalete gitmeyi tercih edebilirsiniz.

HAFTASONU

 

Dans edin!

Haftasonu bol şekerli ve hamur ziyafetleri veren arkadaşlarınızla zaman geçirmek yerine, dans etmeyi ve eğlenmeyi seven arkadaşlarınızı tercih edebilirsiniz. Sadece 30 dakika dans etmek 150 kalori yakımı sağlayacaktır.

Buluşmalarınıza hareket katın!

Arkadaş buluşmalarını içki ve yemek programlı bir akşam yemeği yerine, birlikte hareket edebileceğiniz bir spor etkinliğine çevirebilirsiniz. Örnek olarak 30 dakika tenis oynamak 200 kalori yakımı demektir.

YOLCULUK

Rezervasyon kaçırmak!

Bir yolculuk için uçuş saatini kaçırmış veya gecikmeli bir uçuş haberi almış olabilirsiniz. Oturup beklemek yerine terminalde adım atmayı deneyin. Her yolculuk için çantanızda bir spor ayakkabı bulundurmayı unutmayın. Yaşayacağınız bu tarz durumlarda size hareket halinde daha iyi bir konfor yaşatacaktır.

Hareket edin!

Gideceğiniz adres yakın bir mesafede yer alıyorsa, araba kullanmak yerine, bisiklet veya yürümeyi tercih edebilirsiniz. Hem trafik stresi yaşamanıza engel olacak hem de daha sağlıklı bir yolculuk yapmanıza sebep olacaktır.

EV ve ÇEVRESİ

Temizlik yapın!

Ev işleri gerçek bir kalori yakımı için en kolay yoldur. Sadece 30 dakika ev işleri 100 kalori yakımı sağlayabilir. Veya bahçe işleri ile uğraşmak bu rakamı 130 kolariye kadar çıkarabilir.

Uzağa park edin!

Aracınızı gideceğiniz yerin en yakınına park etmeye çalışmak yerine uzağa park edin! Bu size hem daha rahat park imkanı hem de daha fazla hareket sağlayacaktır.

Tüm bu örnekleri siz hayatınıza uygun bir şekilde çoğaltabilirsiniz. Hareket etmek için bahanelere ihtiyacınız yok, sadece hayatınıza katacağınız bir kaç egzersiz ile günlük hareketsizlik halini harekete çevirebilirsiniz. Sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam için hareket etmekten asla vazgeçmeyin!