Sağlık ve wellness kavramları genelde birbirinin yerine kullanılsa da aslında farklı şeylerdir. Her ne kadar iki kavram birbirine ihtiyaç duysa da bunların ayrımlarını yapmak gerekiyor.

Sağlık; fiziksel, zihinsel ve sosyal anlamda iyi olma durumunu ve hasta olmamayı ifade ederken wellness ise yaşama karşı pozitif bir yaklaşımdır. Bunu basitçe şu şekilde düşünebilirsiniz: Hedefiniz sağlıklı olmaktır ve bunu başarmak için wellness’a, yani iyilik haline ihtiyacınız vardır.

Wellness seviyemiz, tüm sağlığımızı etkiler. Mutlu ve sağlıklı bir yaşam için sağlık durumumuzu tam olarak kontrol edemesek de yaptığımız seçimlerle en iyi halimizde olmamız mümkün.

Wellness denince yalnızca fiziksel sağlığımızı düşünmemeliyiz. Wellness fiziksel, entelektüel, çevresel, sosyal, duygusal ve ruhsal anlamda düşünebileceğimiz bir kavramdır.

Bu yazıda özellikle fiziksel wellness konusunda ve bu konuda faydalanabileceğiniz ürünlerden bahsedeceğiz. Fiziksel wellness, fiziksel fitness seviyemizle ilgilidir. Fiziksel olarak fit bir insan olmak istiyorsak hareket etmemiz gerekir. Egzersiz yaparak zihnimizin ve vücudumuzun sağlıklı olmasına katkıda bulunuruz. Egzersiz yaparak, dengeli beslenerek, yeteri kadar su içerek ve kaliteli bir şekilde uyuyarak fiziksel wellness’ımızın iyi olmasını sağlayabiliriz.

Günlük hayatınızda kendinizi her yönden iyi hissetmek için yoga gibi uygulamalar yapabilir, evinizin havasını temiz tutabilir ve uçucu yağlarla odanızın havasını değiştirebilir, kişisel bakımınızda kullanabileceğiniz ürünlere dikkat edebilir ve sağlıklı beslenmek belli noktalara dikkat edebilirsiniz. Günlük hayatta faydalanabileceğiniz 10 wellness ürününe aşağıda göz atabilirsiniz.

  1. Yoga matı

Yoga, hem zihin hem de beden açısından oldukça faydalı bir uygulamadır. Yoga ile fiziksel gücünüzü arttırabilir, vücudunuzda daha fazla kan ve oksijen dolaşmasını sağlayabilir, duruşunuzu düzeltebilir, stresinizi azaltabilir ve daha pek çok fayda elde edebilirsiniz. Yogada yerde yapacağınız hareketler çok sayıda olduğu için bunları yaparken rahat etmek isterseniz, yoga matı kullanmayı düşünebilirsiniz. Delta Unisex Pilates Minderi & Yoga Matı ile hayatınızı iyileştirecek yoga ve pilates gibi egzersizler yapabilirsiniz.


 

  1. Yoga blokları

Daha sağlıklı bir yaşam için yoga yapmaya karar verdiyseniz, ancak duruşları gerçekleştirme konusunda endişeleriniz varsa köpük formundaki yoga bloklarını kullanabilirsiniz. Yoga bloklarını duruşlar sırasında rahat etmek için kullanabilirsiniz. AVESSA Yoga Blok ile yoga yaparken duruşunuzu destekleyebilirsiniz. Yoga bloğu ile vücudunuzu destekleyeceğiniz için dengede durmanız çok daha kolay olacaktır.


 

  1. Su matarası

Sağlıklı yaşam denince en önemli şeylerden birinin her gün yeteri kadar su içmek olduğunu biliyoruz. Suyunuzu içmek için yıkanabilir mataralar kullanırsanız, çevresel atıkları azaltma konusunda bir adım atmış olursunuz. Puma su matarası, 1 litre kapasitesi sayesinde gün içinde su ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur. Kolay kapanan sızdırmaz kapağı, metal güvenlik halkası ve kolay tutuşu ile gün boyu yanınızda taşıyabileceğiniz bu matara ile sağlıklı yaşama bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.


 

  1. Hava temizleyici

Hava temizleyiciler, evinizin havasını temizlemek için kullanabileceğiniz cihazlardır. Bunlar, filtre ve fan kullanarak havadaki partikülleri ortadan kaldırarak evinizdeki hava kalitesinin iyileşmesini ve daha rahat nefes almanızı sağlar. Xiaomi AC-M6-SC 3H Hava Temizleyici, alerjisi ve astımı olan kişilerin hayat kalitesini arttırmak için idealdir. HEPA filtreye sahip bu hava temizleyici, havadaki mikro parçacıkların yüzde 99,97’sini yakalayacaktır.


 

  1. Uçucu yağ difüzörü

Uçucu yağların, stres gibi sorunlar üzerinde etkili olduğu biliniyor. Uçucu yağları evinizde etkin bir şekilde kullanmak ve stresinizi azaltmak isterseniz, uçucu yağ difüzörü kullanabilirsiniz. Decdeal Uçucu Yağ Difüzörü ile ister gün içinde isterseniz de gece rahatlayabilir ve stresinizi azaltabilirsiniz. 2 adet sis ve 4 adet zamanlayıcı ayarı bulunan bu difüzör ile evinizin havasını bir anda değiştirebilirsiniz.


 

  1. Soya mumu

Hem mum seviyor hem de evinizin mis gibi kokmasını istiyorsanız, soya mumlarını tercih edebilirsiniz. Soya mumları doğaldır ve parafin mumlar gibi doğa bakımından zararlı değildir. Aynı zamanda toksik olmadıkları için evinizin havasını kirletmez. Nicea Decor Soya Mum, Karışık Mandala Desenli 4’lü Set ile kendi kokularınızı oluşturmanız mümkün. Set içerisinde bulunan 4 adet teneke mum ve toplamda 80 adet koku topu ile mumlarınızı istediğiniz kokuda ya da kokusuz olarak hazırlayabilirsiniz.


 

  1. Elektrikli diş fırçası

Wellness uygulamaları sağlıkla ilişkili olduğu için ağız sağlığınıza da dikkat etmeniz çok önemli. Dişlerinizi doğru şekilde, doğru fırçayla ve doğru diş macunuyla fırçaladığınızda ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunların önüne geçebilir ve genel olarak daha sağlıklı olabilirsiniz. Oral-B D150 Şarj Edilebilir Diş Fırçası, dişlerinizi manuel fırçalara göre daha etkin bir şekilde temizlemenizi sağlar. Dişlerinizdeki plakları daha fazla yok eden bu fırça ile ağız sağlığınızın ve dolayısıyla genel sağlığınızın daha iyi olmasına katkıda bulunabilirsiniz.


 

  1. Diş macunu

İyi bir ağız sağlığı için diş fırçası seçimi kadar diş macunu seçimi de önemlidir. Ağız sağlığınız diş minelerinizi koruyacak ve çürükleri önleyecek bir macun arıyorsanız, Splat Special Organic Aloe Vera Diş Macunu’nu tercih edebilirsiniz.


 

  1. Gua Sha taşı

Wellness söz konusu olduğunda fiziksel sağlığınızın yanı sıra dış görünüşünüz üzerinde faydalı olacak ürünler de kullanabilirsiniz. Gua sha ile yüz masajı yaparak kırışıklıklara neden olan yüz kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Lovely Bird Gua Sha ile hem yüze hem de vücuda masaj yapılabilir. Yeşim taşından yapılmış bu gua sha ile vücudunuzdaki kan ve lenf dolaşımını arttırabilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.


 

  1. Yüz masaj ve temizleme cihazı

Yüz masajının faydalı olduğundan söz etmişken temizlemenin de önemine değinmek gerekir. Cildimiz, vücudumuzu saran en dış katmandır ve bizi çevresel faktörlere karşı korur. Bu nedenle cildimizi düzenli olarak temizlememiz, genel sağlığımız açısından oldukça önemlidir. FOREO LUNA Mini 2 Yüz Spa Masajı ve Temizleme Cihazı, cildi nazik bir şekilde temizleyip masaj yaparak cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.