Güvenli bağlanma nasıl olur?

Bebeğinizin ebeveynleri ya da bakıcısı ile olan ilişkisi; gelecekteki zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal sağlığı üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir. Aslında bu ilişkinin gücü, çocuğunuzun hem okulda hem de hayatta ne kadar başarılı olacağı konusunda temel bir belirleyicidir. Bir bebek ile güvenli bir bağ kurmak, herhangi bir zamanda ya da herhangi bir yaşta olabilir ve bu bağı kurabilmek; çocuğunuzun hayatta mümkün olan en iyi başlangıcı sağlayabilmesini sağlayacaktır.

Güvenli Bağlanma Nedir ve Neden Önemlidir?

Güvenli bağlanma, bir bebek ile ebeveynleri ya da bakıcısı arasındaki sözsüz iletişimin oluşturduğu duygusal bağdır. 2000 yılında Erken Çocukluk Gelişimi Bilimini Entegre Etme Komitesi tarafından yayınlanan bir dönüm noktası raporu; güvenli bağlanmanın, çocuğun gelişimi için son derece önemli olduğunu belirledi. Bu iletişim biçimi; çocuğunuzun zihinsel, fiziksel, entelektüel, duygusal ve sosyal olarak gelişimini etkiler. Bağlanma doğal olarak ortaya çıkarken, bebeğinizin ihtiyaçlarına dikkat edin, güvenli bağlanmanın kalitesi zaman içinde değişecektir.

• Güvenli bağlanma, çocuğunuzun; kendi sinir sisteminin en iyi şekilde gelişmesini sağlamak için güvenli, anlaşılır ve sakin olacağından emin olur. Çocuğunuzun gelişmekte olan beynini, çocuğunuza yaşam için en iyi temeli sağlamak üzere düzenler: öğrenmeye, sağlıklı bir öz-farkındalığa, güvene ve empatiye yol açan bir güvenlik duygusu sağlar.
• Güvenli olmayan bir bağlanma, çocuğunuzun gelişmekte olan beyninin kendini en iyi şekilde organize etmesini engellemek için çocuğunuzun güvenlik, anlayış ve sakin olma ihtiyacını karşılayamaz. Bu, duygusal, zihinsel ve hatta fiziksel gelişmeyi engelleyebilir, öğrenme ve sonraki yaşamda ilişkiler kurmada zorluklara yol açabilir.

Bağlanma Ne Kadar Güvenli Olur?

Siz ve çocuğunuz arasında güvenli bir bağ kurarak ona hayattaki en iyi başlangıcı vermeniz; kusursuz bir ebeveyn olmanızı gerektirmez. Güvenli bağlanmanın kalitesi; çocuk ve ebeveyn ilişkisinin kritik yönlerine, bakım kalitesi, eğitim girdisi hatta ebeveyn ile bebek arasında gelişen sevgi bağına dayalı değildir. Aksine, siz ve çocuğunuz arasında gerçekleşen sözel olmayan iletişimin kalitesine dayanmaktadır.

Çocuğunuz henüz bir bebekken ve iletişim söze olmayan iletişime dayalı olduğunda, güvenli bağlanma oluşturmak daha kolay olsa da, çocuğunuzun her yaşta güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Çocukların beyinleri, 20’li yaşların ortalarına kadar gelişmeye devam ediyor. Dahası, beyin hayat boyunca değişmeye devam ettiği için, çocuğunuzla sözel olmayan bir duygusal değişime girmeye başlamak için asla geç değildir. Aslında, sözel olmayan iletişim becerilerinizi geliştirmek, herhangi bir yaştaki diğer insanlarla ilişkilerinizi geliştirmenize ve derinleştirmenize de yardımcı olabilir.

Güvenli Bağlanma Aranızdaki Sevgi Bağından Farklıdır

Bir ebeveyn ya da bir bebek bakıcısı olarak; tüm geleneksel kurallara uyup, bebek için harika bir bakım sunabilir ve yine de güvenli bir bağlanma sağlayamayabilirsiniz. Çocuğunuzun her türlü fiziksel ihtiyacını karşılayabilir, en rahat evi, en kaliteli beslenmeyi, en iyi eğitimi ve çocuğun istediği tüm materyalleri sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz için en iyi gelişmeyi teşvik eden türden bir bağ oluşturmadan çocuğunuzu tutabilir, kucaklayabilir ve sevdirebilirsiniz. Ancak güvenli bağlanmanın yaratılması, sevgi bağının yaratılmasından farklıdır. Çocukların beyinleri ve sinir sistemleri için mümkün olan en iyi şekilde gelişmesi için sevgi ve bakımdan daha fazlasına ihtiyaçları vardır. Çocukların, ebeveynleri ile ihtiyaçlarını iletişim kuracak ve anlaşılmış, güvenli ve dengeli hissetmelerini sağlayacak şekilde sözsüz bir duygusal alışverişe girebilmeleri gerekir. Ebeveynlerinden duygusal olarak kopmuş hisseden çocukların, ne kadar seviliyor olsalar da; kendilerini kafası karışmış, yanlış anlaşılmış ve güvensiz hissetmeleri muhtemeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir