Güvercin ağacı pek de etkileyici bir bitki gibi görünmüyor ancak aslında sağladığı pek çok fayda mevcut ve bunlar oldukça etkileyiciler.

Doğada bulunabilen en iyi kanama kesicilerden birisi olan güvercin ağacı bitkisi, bilhassa cilt problemleri yaşayanların bir numaralı tercihi olabiliyor.

Temel olarak çiçek veren bir bitki olan güvercin ağacı, Kuzey Amerika, Japonya ve Çin’de yetiştiriliyor. 7.5 metreye kadar uzayabilen bitki, doğal bir kanama durdurucu olarak kullanılıyor ve içerisinde kalsiyum oksalat, safrole, gallotannin, carvacrol ve eugenol barındırdığı için pek çok cilt problemine iyi gelebiliyor.

Güvercin Ağacının Faydaları

Kanamayı Keser

Güvercin ağacı doğal bir kanama durdurucudur ve bu da onun akne, kanlı noktalar, ufak kesikler ve çizikler gibi pek çok hususta etkili olmasını sağlar. Zira temasa girdiği dokular üzerinde hemen etkisini göstermeye başlar.

Akneleri Azaltır

Kanamayı durdurucu etkisinin yanında antioksidan bakımından da zengin olan bitki, aknelerin azalmasına yardımcı olur. Onun sıvı haline getirilmiş halini doğrudan cildinize pamuk ile uygulayabilirsiniz. Eğer biraz daha etkili olmasını istiyorsanız aşağıdaki hızlı reçeteyi de uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

• Yarım çay kaşığı C vitamini tozu
• 6 damla lavanta öz yağı
• ¼ bardak güvercin ağacı sıvısı

Tüm bileşenleri bir kapta bir araya geitirn ve karıştırdıktan sonra temiz cilde sürün.

C vitamini iyileşmeyi hızlandıracaktır ve kanamayı durdurucu güvercin ağacı ile lavanta öz yağı ise cildi daha dingin bir hale getirecektir. Tek yapmanız gereken yüzünüzü her yıkadığınızda bu toniği kullanmak. Ancak karışımı bir hafta içinde tüketmeniz gerekli çünkü C vitamini zamanla oksidize olur ve kullanışsız hale gelir.

Yaşlanmanın Etkileri ve Güneş Hasarı ile Savaşır

Güvercin ağacı mikrop ve inflamasyon karşıtı etkiler gösterir ve bu da onun erken yaşlanmaya karşı etkili olmasını sağlar. Kırışıklar, renk değişimleri ve cildin elastikiyeti hususunda faydalar gösteren bitki, ciltten serbest radikalleri de temizler.
Polifenoller ve tannin sayesinde güneşten gelen UV ışınlarına karşı da koruma sağlamaktadır.

Kanamayı Hızla Durdurur

Güvercin ağacı kanamayı durduran bir etkiye sahiptir ve bilhassa küçük kesik ve çiziklerde iyi bir etki gösterir. İçeriğindeki tanninler sayesinde ağrıyı da azaltır ve yaranın üzerinde koruyucu bir katman oluşturarak enfeksiyon gelişimine engel olur.

Morlukları Geçirir

Güvercin ağacının anti-inflamatuvar özellikleri onun alyuvarları kontrol altına almasını sağlar ve morlukları azaltır. Tek yapmanız gereken onu morluk olan bölgeye sürmek ve masajla uygulamak.

Güneş Yanıklarına İyi Gelir

Bitkide bulunan tanninler ve catechinler, güneş yanıklarından kaynaklanan inflamasyonların azalmasını sağlarlar. Ayrıca yanmış olan cildi yatıştırır, kızarmaları engeller ve cildin dökülmesine engel olur.

Eğer cildiniz acı verecek şekilde güneş yanığına uğradıysa, yarım bardak aloe vera jeline bir bardak güvercin ağacı ekleyin ve bu karışımı doğrudan yanık olan bölgelere spreyleyin.

Egzemaya ve Sedef Hastalığına İyi Gelir

Egzema veya sedef hastalığına sahip olanlar kaşıntıları, kızarmaları, soyulmaları ve yanmaları güvercin ağacı ile geçirebilirler. Zira bu belirtiler inflamasyonlardan kaynaklanmaktadırlar ve güvercin ağacı iyi bir anti-inflamatuvardır.

Boğaz Ağrısına İyi Gelir

Eğer boğaz yanması ve ağrısına hiç bir şey iyi gelmiyorsa, güvercin ağacını deneyebilirsiniz. Hem kızarmaları hem ağrıları alan bitki, ayrıca balgamı da temizler.

Tek yapmanız gereken onun yaprakları ve kabukları ile hazırlanmış bir sıvı hazırlamak ve daha sonra günde 2-3 defa bu sıvı ile gargara yapmak.

Uçuğa İyi Gelir

Ağız çevresinde ortaya çıkan uçuk temelde virüs kaynaklıdır ve genellikle kaşınma, yanma gibi etkiler ortaya çıkartır. Onun antiviral ve anti-inflamatuvar etkileri ise bu semptomların etkili şekilde ortadan kaldırılmasını sağlar. Tek yapmanız gereken günde 2-3 defa doğrudan uçuk üzerine pamukla sürmek.

Bebek Bezi Kızarmalarına Engel Olur

Bebeğin bezinden kaynaklanan isilik ve diğer kızarıklıklar genelde hepimize rahatsızlık verirler ancak güvercin ağacı bu rahatsızlığı ve kızarıklıkları azaltmada oldukça etkilidir.

Traş Sonrası Yanmaları Engeller

Yüz veya diğer bölgelerdeki kılları jilet ile aldığımızda, genelde sonrasında bir yanma hissi gelir. Güvercin ağacı ise hem kanamayı önleyici hem de anti-inflamatuvar özellikleri sayesinde bu kaşınmalara, batmalara, yanmalara bir son vermektedir.

Göz Altı Torbalarını Azaltır

Zor günler geçirirken ve çok az uyurken gözler yorulabilirler ve bu nedenle altlarında torbalar ortaya çıkabilir. Çünkü göz altındaki deri hassastır ve göz çevresine güvercin ağacı uygulamanız bu torbaların azaltılmasında iyi bir etki gösterir.

Su Çiçeğini Yatıştırır

Su çiçeği herkese en az bir defa olur ancak hayatın geri kalanında travmatik etkiler bırakabilir. Zira oldukça kaşıntılı olan su çiçeği, güvercin ağacının anti-inflamatuvar ve yatıştırıcı etkileri ile biraz dindirilebilir.

Ağzınızı, Dudaklarınızı ve Diş Etlerini Korur

Şişmiş veya kanayan diş etleri, uçuklar, ağız yaraları gibi problemler genelde ağız ve çevresinde ağrı ve acılara sebep olurlar. Ağzınızı güvercin ağacı ile hazırlanmış bir gargara ile temizlemeniz, bu ağrıların ortadan kalkmasını sağlar ve ayrıca enfeksiyonla savaşmanıza da yardımcı olur. Dilerseniz onu hindistan cevizi yağı ile de karıştırabilir ve doğrudan yaraların üzerine uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalara İyi Gelir

Cilt gözenekleri tıkandığı zaman siyah noktalar ortaya çıkarlar ve güvercin ağacı ile hazırlanmış bir tonik, bunların üstesinden gelmenize yardımcı olur, gözenekleri sıkılaştırarak tekrar yağ veya ölü hücreler ile dolmalarına engel olur.

Deodorant Gibi Kullanılabilir

Onunla bir deodorant yapmak için tek yapmanız gereken aşağıdaki talimatları takip etmek;
• 4 yemek kaşığı güvercin ağacı
• 1 çay kaşığı votka
• 10 damla sardunya öz yağı
• 10 damla selvi öz yağı
• 3 damla karabiber
• 4 damla lavanta öz yağı
• 5 damla portakal çiçeği öz yağı
• 8 damla bergamot öz yağı
• 2 yemek kaşığı portakal çiçeği suyu
• 2 yemek kaşığı peygamber çiçeği suyu
• Sprey şişesi

Tüm malzemeleri sprey şişesine doldurun ve güzelce çalkalayın. Bu karışımı kol altlarınıza sıkabilir ve gün boyu kullanabilirsiniz.

Kulak Enfeksiyonlarını İyileştirir

Eğer kulak enfeksiyonu olduysanız onun ne kadar ağrı yaptığını bilirsiniz. Kulak enfeksiyonları bakterilerden kaynaklanırlar ve güvercin ağacının anti-bakteriyel özellikleri sayesinde bu bakterilerden kurtulmak mümkün. Bir kaç damlasını kulağınıza damlatmanız rahatsızlığı alır, biriken pislikleri parçalar ve iltihabı engeller.

Çatlakları Azaltır

Bitkinin kanamayı durdurucu etkileri cilt hücrelerinin sıkılaşmasını sağlar ve bu da çatlakları engeller. Özellikle hamile kadınlar çatlaklara karşı onu kullanırlar ancak bu özelliği bilimsel olarak kanıtlanmış değildir.

Hemoroidi İyileştirir

Hemoroid ya da diğer adıyla basur rahatsızlığında anüsteki damarlar şişer ve inflamasyona sahip olurlar, bu da kanamaya sebep olur. Oldukça da ağrı vericidir. Eğer güvercin ağacını bu bölgeye sürecek olursanız kanama azalır, şişkinlik ve kaşınmalar hafifler, yanma hissi de düşer.

Varisli Bacakların Görünümünü İyileştirir

Varisli bacaklarda genişleyen damarlar açıkça görülürler ve ağrılar da genelde olur. Güvercin ağacının tannin içeriği ise bu damarların sınırlanmasını sağlar ve şişkinlikleri de giderir.

Kuru Cildi Nemlendirir ve Besler

Kanamayı durduran bir bitkinin normalde cildi kurutmasını beklersiniz ancak güvercin aağcı tam tersini yapıyor. Ancak onu kullanırken içerisine alkol eklenmemiş olan sıvıları aldığınızdan emin olmalısınız.

Saçı Temizler ve Saç Derisini Korur

Saç ve saç derisi bakımı söz konusu olduğunda, güvercin ağacı iyi bir çözümdür. Kabarık saçları yatıştırır ve onlara hacim ekler.

Ayrıca fazla yağları da ortadan kaldırır ve bu nedenle yağlı saçlarda kullanılabilir. Eğer onunla saç derinize masaj yaparsanız kan dolaşımı iyileşir ve bu da saç dökülmelerini azaltır.
Bilinen neredeyse tüm saç ve saç derisi problemlerine karşı kullanılabilmektedir.

Ev Hayvanlarınızı Kokudan ve Böcek Isırıklarından Korur

Eğer ev hayvanınız zaman zaman kötü kokuyorsa bunun sebebi ciltlerinde gelişen bakterilerdir. Ciltlerine biraz güvercin ağacı sıvısı sürmeniz bakterileri ortadan kaldırır ve güzel kokmalarını sağlar. Ayrıca onları sivrisinek ve böceklerden korumak için de üzerine sürebilirsiniz.

Böcek Isırıklarına İyi Gelir

Eğer sivrisinek ve böceklerin bol olduğu bir yerde yaşıyorsanız, güvercin ağacını kullanabilirsiniz. Özellikle ısırıklardan sonra yaşanan rahatsızlıklara son verebilmektedir.