Hamilelikte doktor seçimi

Hamilelikte doktor seçimi

“Hamilelikte nasıl bir doktor seçeceğimi bilmiyorum. Gebeliğim boyunca doktorumdan biraz çekindim, kafamdaki soruları bir türlü ona soramadım. Hatta, aramaya bile çekindim. Ancak, aslında merak ettiğim bir sürü konu var. Yalnızca bebeğimle ilgili bilgi verip beni gönderebiliyor”.  “Gebeliğim çok riskli ve beni 2-3 doktor birden takip ediyor. Hepsi ayrı şeyler söylüyor ve bu beni çok endişelendiriyor.” Konumuz; hamilelik sürecinde doktor seçimi!

Doktor seçimi, hamilelik sürecinde en önemli konulardan biridir. Doktorumuzu neye göre belirleyeceğiz ve ilk ilişkiyi başlatma ve sürdürme aşamasında, gerçekten neye ihtiyacımız var? Doktor seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Bu yazıda, bu sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım.

Biliyorsunuz ki, günümüzde tedavi ile gebeliğe başlayan kişiler var, tedavisiz gebelik süreçleri var, tüp bebek var, aşılama yöntemi var, yıllarca beklenen bebekler var, mucize bebekler var ya da gebelik başlangıçtan itibaren riskli gebelik grubu var. Bütün bunlarla birlikte; öncesinde, eğer kadın doğum uzmanınız varsa ve süreci zaten birlikte yönetiyorsanız, tabi ki başlangıç aşamasından itibaren sizi tanıyan, bilen bir doktorla hamilelik sürecinizi geçirmeniz, her zaman çok daha doğru bir seçenektir.

Doktorunuza Güvenmeniz Önemli

Bazı hikayelerde ise, gebelik sürpriz, beklenmedik olabiliyor ya da önceden bağlı olunan, bizi tanıyan, önceden gittiğimiz bir doktorumuz olmayabiliyor. Peki, bu noktada doktorumuzu nasıl seçeceğiz? Esas olan, doktorunuza güvenmenizdir. Bu, aslında ilk ilişkinizde ortaya çıkar. Doktorunuzu anlamaya çalışırsınız ve o sizi anlamaya çalışır. Hamilelik sürecinde, doktorla ilişki de bu şekilde sağlıklı bir şekilde başlayabilir.

Peki, ilk defa doktorunuza gittiniz ve gebeliğinizi öğrendiniz. Doktorla ilk iletişim başladı. Doktorunuzu pek beğenmediniz ya da güven duymadınız, endişeleriniz vardı, bu konuyla ilgili çok fazla soru işareti ile odadan ayrıldıysanız; ikinci ya da üçüncü seçenek olarak, farklı doktorları da deneyimlemenizi öneririm. Çünkü; bu süreç dokuz aylık bir süreç ve anne adayının, her zaman kendini güvende hissetmesi, doktoruna teslim olabilmesi ve onun söylediklerini doğru olarak algılayıp kabul etmesi, çevreden en az negatif etki almasını sağlayacaktır. Doktoruna teslim olduktan sonra da gebeliği de çok daha rahat, sakin ve huzurlu geçecektir.

Doktorun Hangi Özellikleri Sizi Rahatlatır?

Aklınızdaki soruları doktorunuza rahatlıkla sorup soramadığınız çok önemli. Çünkü, gebelik boyunca kaygılandığınız pek çok konu olabilir, bilmediğiniz konular olabilir. Bunu, tabi ki doktorunuzla paylaşıp, onun vereceği yanıtlar doğrultusunda hamileliğinizi sürdüreceksiniz. Bu nedenle, doktorunuzun aklınıza takılan soruları yanıtlayabilmesi, size zaman ayırabilmesi, sizi dinleyebilmesi çok önemli.

Eğer, sizi ilgiyle dinleyemiyorsa, sözünüzü dinlemiyorsa ya da soru sormanıza engel olacak bir tutum ve davranışta bulunuyorsa; bu, gebe anne adayını, ne yazık ki çok daha tedirgin, çok daha kaygılı hale getirebiliyor. Bu nedenle, insani ilişkiler çok değerli, özellikle de hamilelik sürecinde.

Doktorunuzun size şefkatle yaklaşması, ilgiyle yaklaşması, sizin hamilelik sürecinde ona teslim olmanız, güvenmeniz ve hamileliği daha huzurlu geçirmenizi destekleyecektir.

Tabi ki, psikolojik desteğin doktor tarafından verilmesini beklemiyoruz. Zamanları kısıtlı ve çok fazla hastaları var. Süreçte, daha riskli durumlar söz konusu olabilir. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olduğu gibi, her uzmanın da görüş ve yaklaşımı farklıdır. Ancak, anne adayının kafasındaki soru işaretleri ve kaygılarını gidermesi anlamında; temelde, o insani ilişkileri doktorla kurabilmek, doktorun bir nebze daha şefkatli, sabırlı olması, anne adayını rahatlatabilmesi çok değerli.

Doktorun, Süreci Sizinle Dürüst Bir Şekilde Paylaşması Gerekir

Bu nokta, çok ince bir çizgiden geçiyor. Ne yazık ki, doktor olarak anne-baba adayına bilgi verirken, riskleri de süzgeçten geçirmeden paylaşabiliyorlar. Bu, bebeği kaybetme korkusuna sebep olurken, doktorda olmadığı her anını zehir edebiliyor.

Doktorunuzun her zaman size açık ve net olması gerekli mi? Evet, gerekli. Özetle, doktorunuzun korkutan, sizi ajite eden tutum ve davranışlarının olmamasına dikkat etmeli, rahatlatan tavırlarla size dürüst bir şekilde, gebeliğiniz ve bebekle ilgili bilgi vermesini istemelisiniz. Ben, bu yöndeki ilişkileri destekliyorum. Çünkü, anne adayının bu süreçte doktora güvenmesi, teslim olabilmesi ve süreçle ilgili az çok bilgi edinebilmesi çok değerli.

Son olarak, şundan bahsetmek istiyorum… Hamilelik süreci boyunca, çok fazla bilgi kirliliğine maruz kalabiliyoruz. Anne adayları çok fazla araştırma yapıyorlar. Ancak, bu ne yazık ki kaygıyı desteklerken, bir yandan da doktorla aradaki güven ilişkisine zarar verebiliyor ve hamilelikten doğuma kadar olan süreçte, annenin kontrolsüz bir şekilde kaygılanmasına ve süreçle ilgili, bebekle kendi arasındaki ilişkiye zarar vermesine neden olabiliyor.

Bu nedenle; biraz hayata, biraz doktorumuza, biraz bebeğimize ve kendimize güvenmeliyiz ki hamilelik sürecini sağlıklı ve rahat bir şekilde devam ettirebilelim ve sağlıklı bir şekilde sonlandırabilelim. Umarım, anlattıklarım size bir fayda sağlar. Şimdilik benden bu kadar. Hoşça kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir