Hayatınızdaki her şeyde düzenli ve dikkatli olmanız gereken bir an vardır, yani yediklerinize, temizlik ürünlerinize, hatta güzellik ve özbakım ürünlerine çok dikkat etmeniz gereken bu an, elbette gebe kalmayı planladığınız zamandır. Çünkü saç bakım ürünleri, yani saç boyalarından şampuana kadar pek çok şey, güzellik endüstrisindeki potansiyel olarak en toksik ürünler arasında yer alırlar ve bu nedenle gebelik düşündüğünüzde, ilk olarak saç bakım rutininizi bir gözden geçirmeniz gerekir.

Önemli Olan Nokta Nedir?

Klasik güzellik ürünlerinin içerisindeki endokrin sistemi bozucu maddelerin güvenilir miktarlarının ne kadar olduğu bilinmiyor. Az bir miktarı bile yetişkinlerde hormonal değişimlere yol açabilirler ve bunun yanında tehlikelere çok daha açık olan gelişen bebek için büyük sorunlar yaratabilirler. Ne kadar kötü olabilirler ki diyor olabilirsiniz. Bu kimyasallardan iki tanesi kokularda bulunur ve illa ki parfümlerde değil, içerisinde parfüm olan her şeyde bulunur. Bunların erkek çocuklarının üretme sistemlerinde doğum kusurlarına sebep oldukları kanıtlanmış durumda. Endokrin bozucu maddelerden kaçınmak önemli ancak hamile kadınlar güçlü tahriş edici maddelerden, alerjenlerden ve kanserojen ürünlerden ded kaçınmalılar. Bunlar sıradan güzellik ürünlerinde yasal olarak bulunabiliyorlar. Güzellik sanayisi ise bunu “önemli olan alınan miktar” diyerek savunuyor çünkü çok az miktarların insan sağlığına tehlike oluşturmayacağını belirtiyorlar. Ancak endokrin bozucu maddeler için güvenli bir doz yok. Ayrıca problemli kimyasallar pek çok ürün içerisinde bulunabilir, bu nedenle çok defa alınabilirler. Bu nedenle bizim veya bebeğimizin bunlara ne kadar maruz kaldığını tahmin etmek zor olur. Bu nedenle her zaman dikkatli olunması önerilir.

Gebelik İçin Güvenli Saç Rengi

Saç rengi hamile kadınlar için bazen zorlu bir konudur ancak çoğu toksik boya paraphenylenediamine (PPD) maddesiyle üretilir ve bu kimyasal boyaya kalıcılık ve işleme gücü verir. Bu nedenle bu maddeyi içeren boyalardan uzak durmakta fayda vardır. Ayrıca evde de olsa kuaförde de olsa saçınızı boyarken içindekiler listesine bakmanız önemli. Amonyak miktarı az olan, paraben barındırmayan ve PPD olmayan bir boya seçmeniz mühim. Pek çok uzman, ilk trimesterde bu işten uzak durmayı, sonraki dönemlerde ise olabildiğince az toksinlere maruz kalmayı öneriyor.

Bununla birlikte daha az endişe etmeniz gereken bazı noktalar da var. Örneğin balyaj gibi uygulamalarda boya genelde tene dokunmadığı için uygulamanın biraz daha güvenli olduğu söylenebilir.

Fakat unutulmaması gereken en önemli nokta, saç rengi koyu olan kadınların özellikle de saçlar grileştikçe diplerde renk problemleri yaşamasıdır. Bu durum koyu renk boyaların daha fazla PPD barındırması nedeniyle sıkıntı oluşturur. Uzmanlar bu nedenle PPD ve amonyak içermeyen yarı kalıcı boyaları öneriyorlar. Alternatif olarak boyayı sadece gerçekten görünür durumda olan noktalara uygulayabilirsiniz. İkinci trimestere kadar tüm saçı boyamaktan kaçınabilirsiniz.

Yani amonyaktan, PPD’den uzak durmak temel hedef olmalı.

Saç Yumuşatıcılar, Kimyasal Düzleştiriciler ve Perma

Bu işlemlerde kullanılan kimyasallar potansiyel olarak o kadar toksiktirler ki, hamilelikte kesinlikle kaçınılmaları gerekir. Saçlara dalga veren operasyonlar, yumuşatma operasyonları, yani saçı kimyasal olarak etkileyen tüm operasyonlar, kimyasal buhar işlemleri ile tamamlanırlar. İlk trimesterde bu kimyasalların kokuları sizi zaten rahatsız edecektir ve belki bulantılara bile yol açacaklardır. İlla ki yaptırmanız gerekiyorsa, sadece iyi havalandırılan kuaförleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Böylece başka insanların kimyasallarından da etkilenmezsiniz.

Hamilelikte Güvenli Şampuanlar

Şampuan ve saç kremleri genelde güvenli görülürler ancak standart şampuanlarda sadece koku değil, aynı zamanda koruyucular da vardır ve bunlar hormonları bozabilirler. Temiz ürünlerde her ikisi de bulunmaz. Bu uygulama önemli çünkü şampuan gibi ürünler cildinizin büyük kısmıyla temas ederler ve bunun yanında banyo buharı ile akciğerlerinize de ulaşırlar. Doğal yağlardan, bitkisel ürünlerden elde edilmiş temizlik ürünlerini kullanmanız daha uygun olacaktır.

Hamilelikte Güvenli Saç Şekillendirme Ürünleri

Klasik saç spreyleri, kremleri, jelleri ve diğer jöle gibi ürünler de aynı koku, koruyucu ve plastik problemlerine sahiptirler. Hatta şampuanlara göre bunlara daha fazla sahiptirler. Bu nedenle kaçınmak gerekir. Temiz şekillendirme ürünleri saçınızın görünümü ve hissiyatı konusunda gerçek bir fark yaratabilirler. Hamilelikte saçlar genelde daha kalın ve parlak oldukları için, şekillendirme ihtiyacınız da daha az olabilir.

Uzmanlar genellikle kadınların dokuz ay süresince saçları ile daha az uğraştıklarını da belirtiyorlar. Çünkü alınan vitaminler, folik asit ve mineraller sayesinde saçlar genel olarak zaten güzel görünüyorlar. Buna bir de hamilelikteki hormonal değişimler eklenince, saçlar doğal olarak iyi görünüyorlar.