Hamilelikte üstüne görme olarak da adlandırılan yerleşme kanaması, gebe kaldıktan sonra genelde 6-12 gün içerisinde, döllenmiş yumurtanın rahim dokusuna tutunması ile ortaya çıkar. Bazı kadınlar bunu düzenli adetlerinden birisi sanırlar çünkü gelme zamanı ve görünüşü benzerdir. Dolayısıyla üstüne adet görme olarak adlandırıldığını görmek de mümkün.

Peki yerleşme kanaması yaşadığınızı nasıl fark edebilirsiniz? Bu vajinal kanama endişe verici bir şey midir?

hamilelikte üstüne adet görme

Ne Kadar Yaygındır?

Yerleşme kanaması hayli yaygındır ve gebeliklerin %25’i kadarında olur. Çoğu vakada gebeliğin ilk işaretidir.

Kadınların büyük çoğunluğu o ay kısa bir adet geçirdiğini düşünür ancak aslında bu üstüne görmedir. Hamilelik testi yapana kadar hamile olduklarının farkında da olmayabilirler.

Ne Kadar Sürer?

Düzenli adet kanamasının aksine yerleşme kanaması çok kısa sürelidir ve 24-48 saat içerisinde biter. Çünkü döllenmiş yumurtanın rahim dokusuna yerleşmesi bu kadar sürer.

Genel takvimi şu şekilde:

  • 1. gün: adet döngüsünün ilk günü
  • 14. ve 16. gün arası: yumurtlama olur
  • 18. ve 20. gün arası: döllenme olur
  • 24. ve 26. gün arası: yerleşme olur ve yerleşme kanaması 2-7 gün içerisinde ortaya çıkar

hamilelikte üstüne adet görme

Nasıl Görünür?

Normal bir adet kanaması genelde 3-5 gün sürer ve önce ağır başlar, sonra hafifler. Yerleşme kanamasından gelen kan genel olarak koyu kahverengi veya siyahtır. Yani daha eski bir kandır. Fakat bazen pembe veya kırmızı da olabilir.

Ağır bir kanama değildir. Hafif lekelenmelerden bir kaç damla büyük miktara kadar değişiklik olabilir.

Kadınların yerleşme kanaması ve normal adet kanaması arasındaki farkı anlamaları zor olabilir çünkü belirtileri hata yapabilecek kadar benzerdir.

Bazı temel farkları şöyle:

Düzenli Adetler

  • 3-7 gün sürer, 2-3 günü parlak kırmızı kandır
  • kanama ağır başlar ve sonlara doğru hafifler
  • rahim sancıları daha şiddetlidir ve kanamadan önce ortaya çıkabilir, 2-3 gün devam edebilirler

Yerleşme Kanaması

  • genelde 24-48 saatten fazla sürmez
  • kanama çok hafiftir ve genelde kahverengi, pembemsi veya siyahtır
  • rahim sancıları çok daha hafiftir veya yoktur

hamilelikte üstüne adet görme

Ne Zaman Endişe Etmelisiniz?

Hamilelikte tüm kanamalar anormal olarak görülürler. Doktorlar bu işi ciddiye alırlar ve hamile kadınların hemen bildirmelerini talep ederler.

Tüm kanamalar bir aciliyet veya komplikasyon işareti olmasalar da, doktor muhtemelen vajinal ultrason gibi testler uygulayarak sebebini görmek isteyecektir.

Parlak kırmızı bir kan, özellikle de kan pıhtıları ve ağrı da mevcutsa aktif kanamanız olduğunu gösterir. Bu düşük veya dış gebelik işareti olabilir ve hemen tıbbi müdahale gerektirir.

Eğer kanama gecenin ortasında ortaya çıkarsa ve tehlikeli derecede devamlı ve ağır görünüyorsa, hemen doktorunuza ulaşmalısınız. 

Her hamile kadının düşük yapma ihtimali %15-20 aralığındadır. Kanama pıhtılı şekilded ağır bir adet gibi görünmeye başlarsa ve ağır adet dönemine benzer sancılar olursa, bir düşük deneyimi yaşadığınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Eğer ağır kanama ve sancıların yanında yorgunluk ve baş dönmesi varsa, pelvik ultrason, kan sayımı ve beta HCG testi için hemen doktorunuza ulaşmalısınız.