Hamile olduğunuzu öğrendiniz ve bebeğinizin gelişimi için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeye karar verdiniz. Acı yemek bebeğe zarar verir mi acaba diye düşündüyseniz eğer size iyi  haberlerim var :acılı besinler tüketmek bebeğiniz için zararlı değildir. Acılı yemeklerin bebeğe zarar vereceği söylentisi vardır hatta bebeğin kör olacağı dahi iddia edilir fakat bu doğru değildir.  Bu söylentinin kaynağı belki de anne için durumun bu kadar basit olmamasıdır.

Anne için durumun bu kadar basit olmadığını söyledik.Basit olmayan durum şu ki acılı besinler tüketmek bebeğe zarar vermese de annenin vücudu zaten değişim halindeyken mide ekşimesi, hazımsızlık , reflü  gibi  sindirim sistemi sorunlarıyla karşılaşması çok muhtemeldir.Hamilelik öncesi süreçte zaten acılı besinler tüketmeyi seviyorsanız tolere etmeniz daha kolay olur fakat eğer hamilelikte hormonların da etkisiyle acılı yemek istiyorsanız biraz yavaş olmak sizin için doğru adımlar olacaktır. Baharatlı yiyecekleri her öğünde tüketmemeye çalışın ve miktarlarına dikkat edin.

Mide bulantısını arttırabilir!

mide bulantısı
Bulantı Tedavisine Yardımcı Olabilir

İlk trimester döneminde acılı baharatlı yiyecekler size çok fazla etki etmeyebilir fakat  eğer sabahları mide bulantılarınız varsa bu şikayetlerinizin artmasına sebep olabilir. Mide bulantılarınız gün boyu devam ediyorsa ve kusma isteğinizde oluyorsa acılı baharatlı yiyeceklerle dolu bir mide çok yardımcı olmayacaktır.

İkinci ve üçüncü trimester dönemlerinde ise işler biraz daha değişiyor.  Bebeğin anne rahminde büyümesiyle birlikte annenin organları içeride sıkışmaya başlayacaktır. Bu durumdan tabii mide de nasipleneceği için yeri azalmış olacaktır. Hatta anne adaylarından gittikçe besin tüketmekte zorlandıklarını söylediklerini duyarız. Midenin hacmi azaldıkça aynı miktarda yemeye devam etse de midenin doluluk oranı artacaktır. Bu sebeple acılı  baharatlı besinler tükettiğinizde :

mide ekşimesi

mide bulantısı

ishal

gaz

şişkinlik

hazımsızlık

gastroözefageal reflü

gibi semptomlarda artış  görülür . Tahmin edersiniz ki  bu semptomlar sürece olumlu katkıda bulunmaz.

Acılı baharatlı yiyecekler bebeğinizin sağlığı açısından yüzde yüz güvenlidir bebeğe zarar vermez  . ama bir çalışmada hamilelik sırasında belirli yiyecekleri yemenin amniyon sıvısının tadını etkilediği belirtilmiş ve  ilerleyen dönemde bebeklerin bu tatları kabulünün arttığı görülmüştür.

Hamilelik döneminde normalde tüketmiyor olsanız bile acılı baharatlı yiyecekler tüketmek istemeniz normaldir. Hormonlardaki değişimlerden etkilenmiş olmanız çok muhtemeldir. Eğer acı tüketen bir birey olmadığınız halde canınız çekiyorsa yukarıda da söylediğim gibi dikkatli, yavaş olun çok fazla miktarlarda tüketmemeye çalışın.

Mide yanması riskini arttırır!

Hamilelik döneminde mide yanması sorunu çok sık karşılaşılan bir durumdur. Acılı baharatlı yiyecekler mide yanması riskini arttırır. Hamilelikle birlikte hormonlar mide ve yemek borusu arasındaki geçidi gevşetir böylelikle mide asidinin yemek borusuna kaçma riski artar.

Mide yanmasını önlemek için , tetikleyici yiyeceklerden uzak durmakta fayda var.Acılı ve baharatlı yiyeceklerin yanında yağlı yiyecekler, yağlı hamur işleri,kızartmalar,işlenmiş gıdalar, peketlenmiş abur cuburlar, kahve ,asitli içeceklerde mide yanmasına sebep olabilir.

Mide yanmasını önlemenin bir  diğer yolu : mideyi çok doldurmamak. Az az sık sık beslenmek gerek. Ayrıca yemeklerden hemen önce hemen sonra yemek sırasında dahi su tüketmemek ,sıvı tüketmemek faydalı olabilir. Bu süreçte su tüketimini de ihmal etmeden aralarda tüketmek gereklidir.

Yavaş yavaş yemek ,iyice çiğnemek de faydalı olacaktır. Geceleri çok rahatsız olursanız yastığınızı yükseltmek , yatmadan en az iki saat önce yeme içme faaliyetlerini kesip hazmetmek için midenize zaman tanımak da yardımcı olur.

Acı tüketmek sindirim sistemi problemleri oluşturmuş olsa da biberin içeriğinde kapsaisin anti inflamatuar etki eder. Yani bağışıklık sistemini destekler. Hamilelik döneminde immün sistem zayıflar acı biber kapsaisin sayesinde bağışıklığı destekler.

Acılı baharatlı besinler tüketmek herkeste aynı etkiyi yapacak diye bir durum söz konusu değildir. Bir noktada tamamen sizin bu durumu nasıl tolere ettiğinizle bağlantılıdır. Önemli olan burada durum değerlendirmesi yapıp eğer bir sorunla karşılaşıyorsanız tavsiyeler uymaktır.

Hamilelik sonuna doğru acı tüketiminin doğumu başlatacağı şeklinde bir söylem vardır bu söylemi destekleyen herhangi bir çalışma yoktur.

Acı tüketiminin bebeğinize herhangi bir zararı yoktur fakat sizin yaşam konforunuzu etkileyebilir.bu süreçte mide ilaçları da kullanamayacağınızı göz önüne alarak süreci değerlendirmenizi tavsiye ederim. Eğer aşeriyor ve tolere edebiliyorsanız sorun yok fakat problemlerle karşılaşıyorsanız aşerme arzunuzu küçük miktarlarla geçiştirmeye çalışın.