Yumurtadan süte, alkolden kafeine kadar, insan sağlığına faydalı olup olmadıkları konusunda yıllar içinde tartışılan pek çok gıda ajanı var. Bu listeye hardal yağını da ekleyebilirsiniz.

Hardal yağı, uzun süre insanlar için toksik olduğu düşünülen besindi ama son dönemde kullanımı çok daha yaygın hale geliyor.

Hardal yağının Faydaları

1. Kalp sağlığını korur.

American Journal of Clinical Nutrition gazetesinin Nisan 2004 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, diyetinize hardal yağı ekleyerek kalp hastalıklarından korunmanıza yardımcı olabilir. Hem doymamış yağlar hem de çoklu doymamış yağlar açısından zengindir ve her ikisi de kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve iyi HDL kolesterolü yükseltir. Kolestrol dengesini iyileştirmek, kalp sağlığını iyileştirmenin yanı sıra obezite, böbrek hastalığı ve hipertiroidi önleyebilen trigliseritleri veya kan yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

2. Antibakteriyel ve Antifungal özellikler içerir.

Hardal yağı, harici olarak kullanıldığında bir antifungal ve antibakteriyel bir ajan olarak çalışır. İçten içe de bağırsaklarda ve sindirim sisteminin diğer bölümlerinde bakteri enfeksiyonlarıyla savaşabilir. Dışarıda, direkt olarak cilde uygulandığında hem bakteriyel hem de mantar enfeksiyonlarını tedavi edebilir.

3. Cilt dostudur.

Hardal yağı, özellikle masajda kullanılır. Yağın yüksek seviyede E vitamini cildin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Cildi morötesi ışınlardan ve kirlilikten kaynaklanan radikal hasarlara karşı korumaya yardımcı olabilir ve hatta ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya da destek olur.

Hardal yağı Hindistan’da yeni doğanlar için masaj yağı olarak rutin şekilde kullanılır ancak zehirli olma potansiyeline de sahiptir. Cildinizin döküntü veya şişlik ile reaksiyona girip girmediğini görmek için ilk kez kullanırken dikkatli olun. Mümkünse önce küçük bir bölgede deneyin.

4. Saç sağlığına destek olur.

Hardal yağı omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olduğundan, saçlarınızın uzamasına ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilir.

Hardal tohumu yağı ve hindistan cevizi yağı birleştirilerek kafa derinize masaj yapın, sonra yağın cildinize ve saç foliküllerine nüfuz etmesine yardımcı olmak için sıcak bir havluyla örtün; 10-20 dakika arasında bekletin. Yağ ve masaj, kafa derisinde kan akışını arttırmaya yardımcı olduğundan saç uzamasını uyarabilir.

5. Dişetlerini besler.

Dişeti hastalığı olan periodonsiyumun yok edilmesi ve hatta birçok yetişkini etkileyen diş kaybı eşliğinde kronik inflamatuar bir süreçtir. Gelişmekte olan ve azgelişmiş ülkelerde nüfusun % 80’inden fazlasını etkileyen çok daha büyük bir sorun. Bu tehlikelidir çünkü ağızdaki iltihap bağışıklık sisteminde sorunlara neden olabilir.

Araştırmacılar, hardal yağını dişetlerinde uygulayan klinik çalışmalarda, hardal yağının etkinliğini diş eti hastalığının doğal tedavisi olarak belirlemek istediler. Ölçekleme ve kök tesviye ultrasonik öçümlerle yapılmış, daha sonra üç aylık bir süre boyunca günde iki kez beş dakika süreyle hardal yağı içinde dişeti masajı yapılmış ve sonuç olarak iyileşme gösterilmiş. Bu iyileştirme yöntemi, yalnızca dişeti masajı için değil aynı zamanda ağız hijyeninin genel bakım ve geliştirilmesi için kullanılan Hindistan’da en yaygındır.

6. Enflamasyona bağlı ağrıyı azaltır.

Hardal yağı ile yapılan masaj romatizma, artrit, burkulmalarda ağrılardan kurtulma sağlayabilir. Yağda bulunan selenyum, eklemleri ve tüm vücudu hardal yağı ile masaj yapmak suretiyle astım ve eklem ağrısı tarafından uyarılan iltihaplanmanın etkilerini azaltır. Bunu sıcak ortamda yapmak, biraz ısıtmak ya da masajda sıcak taşlar kullanmak, acıyı ve rahatsızlığı gidermek açısından daha etkili olabilir.

7. Çevre için tercih edilir.

Hardal yağı bileşimi, onu çevre için mükemmel bir kaynak yapar. Çoğu ürün bitki yağı üretir bu da fosil yakıtların kullanımını azaltmaya yardımcı olması için diğerlerinden daha iyi bir kaynak haline gelmektedir. Yağ, tohumu ezerek ve yağı dışarı sıkarak çıkarılır. Biyodizel üretmek için yağ değiştiriliyor.

8. Vücudunuzu rahatlatır ve canlandırır, kan akışını uyarır.

Hardal yağı, masaj için kullanıldığında ciltte kan dolaşımı için mükemmel olabilir. Hardal yağı sıcak halinde en etkili olurken, Hindistan masözleri, masaj yaparken kan akışını teşvik etmek için temel yağlarla hardal yağı kombinasyonunu kullanır. Bu aynı zamanda doğal stres giderici olarak da çalışır.

Yağ, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve stresli ve aşırı işlenmiş kaslarda gevşeme sağlar ve kan akışında veya dolaşımda bir artış yaşanır. Çünkü artmış kan dolaşımı, ekstremitelere ve hayati organlara oksijen açısından zengin kan akışını geliştirir. Kan akışı harekete geçirildiğinde cilt aynı zamanda beslenme ve gençleşmeye başlar.