Hayatlarımızı düzenlememiz için gereken ilk adım

Çalışmaya başlamak için yaptığımız ilk şey genelde masamızı temizlemek ve araç-gereçlerimizi düzenlemek oluyor. Ya da işimizin gerektirdiği şey her ne ise onun için gereken optimum durumu sürdürmek için düzenleme yapmamız gerekiyor. Tıpkı bunun gibi güçlü ve odaklanmış bir şekilde yaşamak için hayatlarımızı da düzenlememiz gerekiyor.

Zaman içinde alışkanlıklarımız ile eylemlerimizin kademeli olarak iyileştirilmesi gerekir. Küçük alışkanlıklarla oluşan istikrarlı bir ağ, bizi ve çevremizi temiz ve düzenli tutar. Evimiz temizdir ve çalışma ortamımız, verimli çalışma açısından optimize edilmiştir; burada, “temiz” ve “düzenli” gibi ünlü kavramların kişi tarafından ne şekilde yorumlandığı fark etmez.

Hayatımızı düzenlemeye başladığımızda kim olduğumuzu daha iyi anlamaya çalışırken kim olmak istediğimize, neyi başarmak istediğimize dair vizyonumuzu derinlemesine düşünmemiz gerekir. Aldığımız kararlar radikal gibi görünse de tutku ile merak, gerçek rehberlerdir. Zaman içinde bu, eylemlerimiz ve alışkanlıklarımızda kim olduğumuzu ifade etmeye yönelik olarak bizi, bilinçli bir iyileşmeye götürür. Hayatlarımızı düzenlemenin ne anlama geldiğine yönelik olarak en derin katman budur.

Çevrenizi düzenleyin

Hayatınızı düzenlemeniz öncelikle hayatınız için istikrarlı bir temel sağlamak anlamına gelmektedir. Masanızı temizlemek, yatağınızı toplamak, ortamı temiz ve düzenli tutmak ve kişisel hijyeni temel bir alışkanlık olarak görmek gibi sıradan görünen görevler, kendimizi yönetmemizi sağlar.

Yatağımızı her sabah odanın güzel görünmesi için değil, bunu yapıyor olmanın daha yararlı olmasından dolayı yaparız. Bunu yaparak ustalaşırız. Hem uyanırken hem de uyumak için hazırlanırken sahip olduğumuz rutinlere eşit bir şekilde dikkat gösterebiliriz.

Bunları öğrenmek, yapmak, ilerlemek için harcanan zamanın etkili zamanlar olduğu ve bilinçaltı zihnini etkilediği kanıtlanmıştır. Hatta daha da önemli olan şey, hayatımızı her eylemin, dikkatimizi verdiğimiz yerden kaynaklandığı niyetiyle yaşamamızdır. Dikkatsiz davranmayız. Yaratımımız olan her şeydeki detaya, her ödeve ve büyük ya da küçük olması fark etmeksizin her göreve dikkatimizi veririz. Titizliğimiz sayesinde küçük meseleler büyük sorunlar haline gelmeden onlarla ilgileniriz, çünkü bunu bu şekilde yapmak daha faydalıdır.

Yaşamlarınızı, özenle seçilmiş eylemlerle düzenleyin

Verimli, etkili ve yüksek yeteneklere sahip bireyler olmak için hem güçlü yönlerimizi hem de tutkularımızı vurgulamamız gerekir. Yalnızca bizim için gerçekten önemli olan şeylerin üzerinde durmalıyız. Zaman içinde hayatımızı adamayı seçtiğimiz disiplinde sıkı bir eğitim rejimi kaçınılmaz olacaktır; çalışmadan (yeni şeyler öğrenme) uygulama ile eğitime (orta düzey beceri ve ustalık) ve performansa (yayınlama, son ifade) kadar her şey bunun içindedir. Tüm bu alanların her biri, herhangi bir disiplini özenli bir şekilde uygulamak için gereklidir.

Hayatımızı düzenlemek, hayatımızda yaptığımız şeyleri neden yaptığımızı düşünmeye başlamaktır. Nihai amaçtır.

Neyi başarıyoruz? Ancak daha da önemlisi, biz kimiz? Kim olmak istiyoruz? Büyük soruların hepsi için öncelikle her şey hakkında nasıl düşündüğümüzü ve hissettiğimizi anlamak için kendi içimize bakmalıyız. Yaşamlarımızda olanlarla, karşılaştığımız mücadelelerle, onlarla nasıl başa çıkacağımızla başlamalı ve kendimiz için daha derin ve daha büyük soruları keşfetmekten korkmamalıyız.

Yeterince dikkatli bir şekilde bakarsak pek olası görünmeyen yerler de dahil olmak üzere her yer bizlere bilgelik verebilir. Bize hitap eden çok sayıda sanatı, disiplini ve bilgiyi keşfederek kendimizi sürekli test etmeliyiz. Ta ki tutku ve merak uyandıran bir şey bulana kadar. Sonrasında bunu takip edin. En sonunda kendimiz için cevaplamamız gereken esas soru, ne yapmak istediğimize ve yaşamlarımızda neyi başarmak istediğimize dair vizyonumuzun rehberliğinin gerçek deneyiminde, her gün az çok kimi somutlaştırdığımızdır.

Kontrol ettiğimiz şeylere odaklanın. Tutkulu olduğumuz şeyi bulmaya ve bu konuda uzmanlaşmaya karar veriyoruz.

Ayrıca bu şeyi dünyaya, hem başkalarına hem de kendimize fayda sağlayacak şekilde nasıl vereceğimizi çözme kapasitesine sahibiz.

Her gün yaptığımız çalışma, kendimizi nihai bir şekilde ifade etme üzerine kurulurken bizi ve hayatlarımızı şekillendirecektir. Bizi etkileyecek olan insanlara ve rezonansa gireceğimiz (ya da çok sayıda rezonansa girmeyeceğimiz) insanlara yönlendirecektir. Hayatlarımızı düzenlemek istiyorsak öncelikle kim olduğumuzu ve kim olmak istediğimizi düşünmeliyiz; bu sayede en sonunda kendimizi disiplinimize bağlı olarak günlük eğitimle disiplin altına almadan önce, kendimizi bu yönde geliştirmek için atmamız gereken adımları görebiliriz.

Büyüme ve ilerleme için temel

Hayatımızı düzenlediğimizde ona sınırlamalar getirmiş oluruz. Hayatımızda karşılaştığımız sorunları çözeriz ve tüm yarım kalmış olan şeyleri çözmeyi seçeriz. Her yaratımı baştan sona görürüz. Titizlikle her küçük projeyi bitirir ve her küçük hedefe ulaşırız. Çok daha büyük hedefler için aşamalı olarak çalışırken her küçük parçayı rahat, ancak devam eden bir dikkatle tamamlarız.

Davranışlarımızın, alışkanlıklarımızın, zihnimizin bu şekilde düzenlenmesi ve öğrenme ile yaratıcı süreçlerimizdeki ustalığımız, yaşamlarımızı düzenleme yolumuzda sonraki aşamalardır. Sürekli ilerleme kaydeden dinamik bir duruma ulaşılır. Yüksek kaliteli işleri, istikrarlı bir temelde yaparız.

Tüm bunlar, hayatımızı düzenleme girişimimizden kaynaklanır. Çevremizi, evimizi, çalışma alanımızı ve eğitim alanımızı temizliyoruz. Yatağımızı topluyoruz. Zihni, bedeni ve ruhu hedefleyen, insan seviyesinde kendimize tam bir şekilde bakmamızı sağlayan günlük ritüeller oluşturuyoruz.

Dikkatimizi, gerçekten önemli olan şeylerden uzaklaştıran tüm gereksiz parçaları kaldırıyoruz. Kim olduğumuzu ve hayattaki potansiyelimizi tam anlamıyla arıyoruz. Spiritüel bağlantıyı arıyoruz. Ailenin, arkadaşların, işin, profesyonel yaşamın, tutkuların zorluklarını ve kültürleri, çevreleri, insanları ve dünyanın zevklerini yavaş yavaş keşfediyoruz.

Hayatımızı düzenlememiz sayesinde zamanımızı ve enerjimizi iyi bir şekilde kullanırız. Böylece sahip olduğumuz zaman içerisinde her şeyi, olabildiğince sık bir şekilde mümkün olduğu kadar dahil etmeyi unutmayız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir