Başarılı bir kariyer, sevgi dolu bir aile ve güçlü bir sosyal ağın birleşimi muhteşem bir hayatın formülü gibi görünebilir. Ancak bunların hepsine sahip insanlar da bir şeyler eksik gibi hissedebilir ve hayatlarının amacı gibi “bir şeyin” eksikliğini çekebilirler.

“Amacınızı bulmak” bir klişeden ya da asla yerine getirilemeyecek bir hayalden ibaret değildir. Hayat amacınızı bulmak aslında daha iyi, daha mutlu ve daha sağlıklı bir hayat için az sayıda insanın kullanmaya teşebbüs ettiği bir araçtır.

İnsanların az bir kısmı hayatlarını anlamlı hale getiren bir amaç anlayışına sahiptir. Hayat amacı konusunda bir kısım insan ise bir görüşlerinin olmadıklarını ya da bir amaca sahip olmadıklarını ifade etmektedir.

Neden bir amaca ihtiyacınız var?

Applied Psychology dergisinde 2010 yılında yayınlanan bir araştırmada yüksek derecede ödemonik iyilik haline, yani bir amaç duygusuna sahip olmanın yanı sıra kontrol duygusunun olmasını ve yapılan şeyin buna değdiği hissine sahip kimselerin daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını göstermiştir. Başka araştırmacılar ise iyilik halinin sağlık bakımından koruyucu olabileceği görülmüştür. Bu araştırmada en güçlü iyilik haline sahip kişilerin ilerleyen 8,5 yıllık dönemde ölme olasılıklarının yüzde 30 daha az olduğu ortaya çıkmıştır.

Bir amaç duygunuz var gibi hissetmek ile daha düşük felç ve kalp krizi riski, daha iyi uyku ve daha az demans ve malullük riski gibi olumlu sağlık sonuçları arasında ilişki olduğunu gösteren bir araştırma da bulunmaktadır.

2016 yılında Journal of Research and Personality dergisinde yayınlanan bir araştırmada amaç duygusu olan bireylerin, çalışmalarının bir anlamı olmadığını hisseden kişilere göre daha fazla para kazandıkları görülmüştür.

Neyse ki zengin olmak ve anlamlı bir hayat yaşamak arasında bir seçim yapmak zorunda değilsiniz. Daha çok amaca sahip oldukça daha fazla para kazanabilirsiniz.

Tüm bu faydaların yanı sıra hayatınızın amacını ve anlamını bulmanız da önemlidir. Ancak amaç ve anlam, hemen karar verilebilen şeyler değildir.

Bu süreç çok fazla benlik üzerine düşünme, başkalarını dinleme ve hayatınızın tutkularının nerede olduğunu bulma gerektirmektedir. Aşağıda yer alan yedi strateji ile hayatınızın amacını ortaya çıkarabilir ya da bulabilir ve bu sayede daha anlamlı bir hayat yaşamaya başlayabilirsiniz.

Zamanınızı, paranızı ya da yeteneğinizi verin

Amacınızı bulmak için tek bir alışkanlık yaratmanız gerekseydi bu, diğer insanlara yardım etmek olurdu.

Florida Eyalet Üniversitesi ve Stanford’daki araştırmacılar, mutluluk ile anlamlılığın birbiriyle karışabildiğini, ancak bunların farklı olduklarını bulmuştur: Mutluluk, verici olmadan önce alıcı olmakla ilişkiliyken anlamlılık ise alıcı olmaktan çok verici olmakla ilişkilidir. İlişkide “verici” olmak , insanları daha anlamlı bir hayata sahip olma konusunda bağlar.

Hayırseverlik davranışları arasında kar amacı gütmeyen bir organizasyonda gönüllü olmak, önemsediğiniz konularla ilgili şeylere para bağışlamak ya da etrafınızdaki insanlara günlük olarak yardım etmek yer alabilir.

Bir ay içinde iki Cumartesinizi aşevinde yemek dağıtabilir ya da haftada bir kez yaşlı komşunuzu markete götürebilir, hayatınızın anlamı var gibi hissedebileceğiniz bir şeyler yapabilirsiniz.

Geri dönüşleri dinleyin

Bazen tutkulu olduğunuz şeyleri fark etmeniz zor olabilir. Sonuçta muhtemelen pek çok farklı şey yapmayı seviyorsunuz ve yapmayı sevdiğiniz şeyler hayatınızda öyle yerleşik hale gelmiş olabilir ki bunların ne kadar önemli olduklarının farkında olmayabilirsiniz.

Neyse ki bu konuda diğer insanlar size fikir verebilir. Farkında bile olmadan tutkunuzu ve amacınızı çevrenizdekilere zaten gösteriyor olma ihtimaliniz yüksektir.

İnsanlara ulaşabilir ve onlara neyin sizi hatırlattığını ya da akıllarına geldiğinizde ne düşündüklerini sorabilirsiniz. Veya birisi size iltifat ettiğinde ya da hakkınızda bir gözlem yaptığında buna dikkat edebilirsiniz. Hakkınızda yapılan gözlemleri not alın ve örüntüler arayın.

İnsanlar sizi ister “büyük bir eğlendirici” olarak ister “yaşlılara yardım etme tutkusu olan biri” olarak düşünsün, başkalarının sizin hakkınızda fark ettiklerini söyledikleri şeyleri duymanız, halihazırda ilgilendiğiniz tutkularınızın bazılarının güçlenmesini sağlayabilir.

  • Etrafınızı olumlu insanlarla çevreleyin

Ünlü atasözünde olduğu gibi “bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” Etrafında olmayı seçtiğiniz insanlarla ortak neyiniz var?

Görme zorunluluğunuz olan iş arkadaşlarınızı ya da aile üyelerini düşünmeyin. İş dışında ve aileniz dışında zaman harcamayı tercih ettiğiniz insanları düşünün.

Sizi çevreleyen insanlar sizin hakkınızda bir şeyler söyler. Olumlu değişiklikler yapan insanlarla çevriliyseniz, onların ilhamlarından bir şeyler alabilirsiniz.

Diğer yandan sizi aşağı çeken olumsuz insanlarla çevriliyseniz, bazı değişiklikler yapmayı isteyebilirsiniz. Olumlu katkılar yapmakla ilgilenmeyen insanlarla çevrili olduğunuz zaman tutkulu ve amaçlı hissetmeniz zor olacaktır.

  • Yeni insanlarla muhabbet edin

Tek başınıza metroda ya da kafede otururken sosyal medyada gezinmeniz kolaydır. Ancak bu isteğinize direnin. Bunun yerine etrafınızdaki insanlarla konuşun.

İnsanlara herhangi bir proje üzerinde çalışıp çalışmadıklarını ya da eğlenmek için neler yaptıklarını sorun. Onlarla dahil oldukları organizasyonlar ya da bağış yaptıkları konular varsa onlar hakkında konuşun.

Yabancılarla muhabbet başlatmak başlarda garip gibi gelse de kendi yakın sosyal çevreniz dışında birileriyle konuşmanız daha önce hiç farkında olmadığınız aktiviteler, nedenler ya da kariyer fırsatları konusunda gözlerinizin açılmasını sağlayabilir.

Keşfedecek yeni aktiviteler ya da ziyaret edilecek yeni yerler keşfedebilirsiniz. Ve bu aktiviteler, amacınızı bulmanızın yolu olabilir.

İlgi alanlarınızı keşfedin

Facebook durum güncellemenizde ya da bir Tweet’inizde düzenli olarak bahsettiğiniz bir konu var mı? İklim değişikliği ya da mülteciler hakkında düzenli olarak makaleler paylaşıyor musunuz?

Instagram’ınızda bahçecilik ya da sahne sanatları gibi tekrar tekrar yaptığınız bir aktivitenin fotoğrafları var mı?

İnsanlarla yüz yüze görüştüğünüz zaman hakkında konuşmayı sevdiğiniz muhabbetleri düşünün. Tarih hakkında mı konuşmayı seviyorsunuz? Veya yeni öğrendiğiniz para biriktirme yolunu mu paylaşıyorsunuz?

Hakkında konuşmayı ve sosyal medyada paylaşmayı sevdiğiniz şeyler hayattaki amacınızı ortaya çıkarma konusunda faydalı olabilir.

  • Sizin rahatsız eden adaletsiz durumları düşünün

Pek çok insanın dünyadaki adaletsizlik konusunda kendi nedenleri veya tutku duydukları projeleri vardır. Sizi derinlere kadar rahatsız eden ve düşündüğünüzde çok fazla mutsuz eden bir şey var mı?

Hayvanların refahı, sivil haklarla ilgili bir sorun ya da çocukluk döneminde görülen obezite gibi konular olabilir. Belki de yaşlıların tatillerini yalnız geçirdikleri fikri sizi üzüyor ya da madde bağımlılarının daha fazla rehabilitasyon şansına ihtiyaç duyduklarını düşünüyorsunuz; dışarıda kuruluşlar var ve bunların sizin yardımınıza ihtiyaçları var.

Amacınızla tam zamanlı olarak ilgilenmek zorunda değilsiniz. Kariyerinizin size hakkında tutkulu hissettiğiniz bir amaca yardım etme becerisi verdiğini fark edebilirsiniz. Veya para yerine inandığınız bir amaca zamanınızı bağışlayabileceğinizi fark edebilirsiniz.

  • Yapmayı sevdiğiniz şeyi keşfedin

Bunların yanı sıra gerçekten ne yapmayı sevdiğinizi düşünmeniz de amacınızı bulmanıza yardımcı olabilir.

Müzikal tiyatroyu çok mu seviyorsunuz? Becerileriniz,, sanata maruz kalmaktan fayda sağlayabilecek çocuklara canlı performanslar sergileyecek şekilde kullanabilirsiniz.

Verileri analiz etmeyi eğlenceli mi buluyorsunuz? Pek çok ortamda bu beceri paha biçilemez bir değerdir.

Ortaya ne tür beceriler, yetenekler ve tutkular koyabileceğinizi düşünün. Sonrasında tutkunuzu kendiniz için anlamlı bir şeye nasıl dönüştürebileceğiniz konusunda beyin fırtınası yapın.

Sonuç Olarak

Amacınızı bulmak birkaç gün, birkaç hafta ya da birkaç ay içinde yapabileceğiniz bir şey değildir. Bu amacı bulmak hayat boyu sürecek bir yolculuk olabilir ve her seferinde yalnızca bir adım atılabilir.

Aynı zamanda amacınızın zamanla değiştiğini de fark edebilirsiniz. Belki de gençliğinizde hayvanlarla çalışmayı seviyordunuz, ancak şimdi insan ticareti konusunda mücadele eden bir amaç için birlikte çalışmak isteyebilirsiniz.

Amacınızın halihazırda yaptığınız şeyleri değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmediğini unutmayın. İnsanların saçlarını kesiyorsanız, hayattaki amacınızın başka insanların kendilerini güzel hissetmelerine yardımcı olmak olduğuna karar verebilirsiniz.

Okulda müdür olarak çalışıyorsanız, amacınızın çocukların öğrenmelerine yardımcı olacak bir ortam yaratmak olduğunu keşfedebilirsiniz.

Bazen yaptığınız şeyi durdurmak ve gitmekte olduğunuz yolun sizi gitmek istediğiniz yöne götürdüğünü hissedip hissetmediğinizi düşünmek isteyebilirsiniz. Hissetmiyorsanız, rotanızı değiştirebilirsiniz. Bazen amacınızı bulmaya giden yolda kavisler, çatallar ve kırmızı ışıklar olabilir.