“Hayır” demeyi nasıl kolaylaştırabilirsiniz ve benlik saygınızı , genel zihinsel sağlığınızı nasıl artırırsınız?

“Hayır” demek bazıları için güçlendirici ve özgürleştirici olabilirken, diğerleri için korkutucu veya rahatsız edici olabilir. Bazen toplum bize “hayır” kelimesinin kaba ve düşüncesiz olduğunu öğretir. Sosyal olarak kabul görmek için dürüstçe yapmak istemediğimiz şeyleri yapmak zorunda hissedebiliriz. Ancak, hayır kelimesinin faydaları vardır. Hayır demek, öz bakımınıza yardımcı olarak daha fazla zihinsel sağlık istikrarı sağlayabilir ve sınırlar belirleyerek benlik saygınızı ve güveninizi geliştirebilir. Hayır demek göz korkutucu bir şey olabilir, ancak süreci biraz daha kolaylaştırmanın yolları var.

Hayır Demenin Farklı Yolları

hayır demenin yolları
hayır demenin yolları

Hayırın gücünden yararlanmanın ilk adımlarından biri, sizin için doğal ve özgün hissettiren hayır demenin bir yolunu bulmaktır. Belki “sandviç yöntemini” faydalı bulabilirsiniz. Sandviç yöntemi, bireylerin olumsuz olarak değerlendirebilecekleri bir şeyi iki pozitif arasında sandviçleştirmeyi içeren bir yaklaşımdır. Kişiye olumlu bir şey söyleyin, ardından hayır ve destekleyici veya olumlu bir şeyle bitirin. Örneğin: “Beni davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Beni de dâhil ettiğiniz ve düşünceli davrandığınız için gerçekten minnettarım; ancak, bunu yapamayacağım. Yine de sizinle vakit geçirmekten gerçekten zevk alırdım. Müsait olduğum bazı tarihler için programıma bakacağım, böylece birlikte biraz zaman geçirebiliriz.”

Ayrıca bir şeye neden hayır dediğinizi düşünmek ve anlamak isteyebilirsiniz. Belirli insanlarla belirli bir etkinliğe gitmek istemediğiniz için mi? Pandemi nedeniyle dışarı çıkmak mı sizi rahatsız ediyor? Yorgun musunuz ve yoğun bir programa ara vermeye mi ihtiyacınız var? Duygularınızı yansıtmak, hayırın neden size yardımcı olabileceğini anlamak ve davranış kalıplarını tanımak, hayır deme konusunda kendinize daha fazla güvenmenize yardımcı olabilir.

Bir şeye hayır demenin, ancak ihtiyaçlarınıza daha iyi uyan başka seçenekler sunmanın da hayırın gücünden yararlanmanın etkili bir yolu olabileceğini unutmamak da önemlidir. İhtiyaçlarınızın önemli olduğunu ve kararlarınızın zamanınızı ve enerjinizi doğrudan etkileyebileceğini unutmayın.

Sağlıklı Sınırlar Belirlemek

Hepimizin işimizde, ebeveynlikte, sosyal sorumluluklarda ve aile dinamiklerinde çeşitli rolleri var. Bu roller, sınırları belirleme yeteneklerimizi zorlayabilir. Kendiniz hakkında bilgi edinmek ve içsel gücünüzü bulmak sağlığınız ve iyiliğiniz için çok önemlidir.

Kendiniz için sahip olduğunuz hedeflere sınırlar koymayı düşünün. Örneğin, hedeflerinizden biri daha iyi bir iş-yaşam dengesi oluşturmaksa, normal çalışma saatlerinizin dışında bir çağrıya veya toplantıya yukarıdaki gibi bazı teknikleri kullanarak “hayır” diyebilirsiniz.

Bir şeye evet ya da hayır demek, sosyal medyanız kadar küçük bir şeyde de etkili olabilir. Herkesin arkadaş olmadığını ve arkadaşlık isteğine hayır demenin normal olduğunu anlayın. Takipçilerden gelen belirli gönderilerden rahatsızsanız, belki de yayınlarınıza gelenleri mümkün olduğunca uyarlayabilirsiniz. Bazen sınırları belirlemeye yönelik bu küçük adımlar zihinsel sağlığınızı önemli ölçüde iyileştirebilir.

Sınırlar uygun olduğunda esnek olabilir. Artıları ve eksileri hesaba katarak sınırlarınızı yeniden değerlendirmek için zaman ayırın. Ve unutmayın: Sınırların kalıcı olması gerekmez.

Öz Bakım Formları

Hayır deme ve sınırlar koyma üzerinde çalışırken, hayır deme eylemi aslında bazı bireyler için bir öz bakım biçimi olabilir. Hayır demenin yanı sıra, ek öz bakım faaliyetlerini de dâhil etmek isteyebilirsiniz. Bazı şeylere hayır demek, kendiniz, ilişkileriniz veya bu dünyadaki genel deneyiminiz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olacak şeyler için zaman veya enerji yaratarak bir öz bakım eylemi olabilir. Örneğin, bir davete (yapmak istediğiniz bir şey olsa bile) kendinizi çok iyi hissetmediğinizde hayır diyerek, programınızdaki bir sonraki aktivite veya önemli ilişkileriniz için kendinize daha fazla enerji ve daha az strese sahip olma fırsatı verirsiniz. .

Denemeniz gereken başka bir öz bakım türü de, zaferlerinizi ve sahip olduğunuz olumlu nitelikleri kendinize hatırlatmanın harika bir yolu olan olumlamalardır. Başka bir tür öz bakım, sanat, dans, meditasyon ve yoga gibi yaratıcı faaliyetlerde bulunmaktır.

Zihniyetinizi iyileştirmenin yollarını bulmak önemlidir. Düşüncelerimiz mutluluğumuzda ve zaferlerimizde önemli bir rol oynayabilir. Araştırmalar, kişisel bakımın genel sağlığımızı ve ilişkilerimizi iyileştirebileceğini ve faydalarının yıllarca sürebileceğini gösteriyor.

İlgili Davranış Kalıpları Ne Zaman Fark Edilmeli?

Kararlarınızda kararlı olmak ve kendinizi ifade edebilmek çok faydalı olabilir, ancak güçlendirici bir şekilde kullanılmadığında akılda tutulması gereken bazı işaretler de vardır. Tecrit edici davranışlar, geri çekilme, faaliyetlere ilgi kaybı veya değersizlik duygularına sahip olmak, hayır’ınızın daha fazlasını ifade ettiğini gösteren işaretlere örnektir. Bunlar, depresif bir mücadele veya daha ciddi bir zihinsel sağlık mücadelesi nedeniyle hayır demenin göstergesi olabilir. Kendinizi izolasyona veya geri çekilmeye yol açacak şekilde hayır derken buluyorsanız, o zaman bir destek almanın zamanı gelmiş olabilir.

Genel olarak, hayır demenin “doğru” bir yolu yoktur. Kendini ifade etmenin pek çok yolu var. Birkaç yolu deneyin ve sizin için en iyi olanı görün. Asla herkesi memnun edemezsiniz ve denemezseniz asla sonucu bilemezsiniz. Kararlarınızda ve hayır deme yeteneğinizde içsel güveninizin parlamasına izin vermeyi unutmayın.

 

Keyifli ve enerji dolu bir gün dilerim.

Dr. Yasemin GEÇERLER