Geceleri hangi kıyafetlerle uyuduğunuz, gece uykunuzun kalitesine etki eden bir faktördür. Nasıl ki yaptığımız farklı işler için farklı kıyafetlere ihtiyaç duyuyorsak gece de uyumak için gerekli olan pijamalara ihtiyaç duyarız.

Yeteri kadar gece uykusu uyumanın genel sağlık, mutluluk ve zindelik için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Gece uykusu için her ne kadar pijama giymenin ne kadar önemli olduğu üzerine düşünmesek de aslında bu konuya biraz daha fazla önem vermemiz gerekiyor.

Uyumadan önce giyeceğiniz pijamanın tıpkı iyi bir gece uykusu gibi masalsı olması gerekir. Bu yazıda hem neden yatarken pijama giymeniz gerektiğini öğrenebilir hem de sizler için seçtiğimiz en rahat ve en şık pijama takımlarına göz atabilirsiniz.

Uyku haline geçmenize yardımcı olur

Pijama giymek yalnızca akşam dizi ve filmlerinizi izlemeniz için değil, aynı zamanda uyku ve rahatlama haline geçmeniz için de önemlidir. Nasıl ki işe gideceğiniz zaman giyiniyorsunuz, uykuya geçmek için de buna uygun giyinmeniz gerekir. Rahat edebileceğiniz pijama takımları ile vücudunuza uyku vaktinin geldiğini söyleyebilir ve gevşeyebilirsiniz.

Pijama giymenin uykunuzu getirmesi için kendinize bir akşam ritüeli de hazırlayabilirsiniz. Bunun için telefon ve bilgisayar gibi dijital ekranları kapayabilir, mum yakabilir, rahatlatıcı bir müzik açabilir ve pijamalarınızı giyip kitap okuyarak uykuya hazır hale gelebilirsiniz.

Vücut sıcaklığınızı düzenler

Vücut sıcaklığımız, uyku kalitemiz açısından çok önemlidir. Pijamalar uyku için özel olarak tasarlandıkları için vücut sıcaklığını ayarlamaya yardımcı olurlar. Uyku sırasında vücudunuz çok fazla ısınırsa vücudunuzda uyku hormonlarının üretimi azalır ve vücudunuzun yeniden onarım sürecine girmesi zorlaşır. Bunlar, genel sağlık ve iyilik hali için oldukça önemlidir. Aynı şekilde gece çok üşümeniz durumunda bağışıklık sisteminiz zarar görebilir ve vücudunuz yeterince dinlenemeyebilir. Kaliteli bir pijama takımı ile vücut sıcaklığınızı en iyi seviyede tutabilir ve uyku sırasında vücudunuzun ihtiyacı olan onarımı gerçekleştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Maksimum rahatlık sağlar

Pijamaların elbette ne kadar rahat olduklarının farkındayız. Çoğu pijama rahat olarak tasarlansa da uyurken bunalmanıza neden olacak kadar dar pijamalar olabileceği için bunlardan kaçınmanız gerekir. Vücudunuza tam oturan ya da küçük gelen pijamalarla gece boyu kendinizi rahatsız hissedebilir ve sağa sola dönüp durabilirsiniz. En rahat şekilde uyumak için üstünüzde hafif bol duracak pijamalar tercih etmelisiniz.

Cildinizin nefes almasına yardımcı olur

Pijamalar genelde nefes alabilen kumaştan üretilseler de kumaş türünü kontrol etmelisiniz. Nefes alamayan kumaşlar tahrişe, bakterilerin birikmesine, aşırı ısınmaya ve genel olarak rahatsızlığa neden olabilirler. Pamuk, ipek ve keten kumaşlar, pijamalar için mükemmel seçimlerdir. Kumaşınızı seçerken içinde bulunduğunuz mevsime ve iklime dikkat ederek vücut sıcaklığınızı en iyi şekilde ayarlamaya yardımcı olacak kumaşı bulabilirsiniz.

Hem kadın hem erkek pijama takımlarına yer vereceğimiz listede öncelikle kadınlar için tasarlanmış ürünlere ve sonrasında da erkekler için tasarlanmış olanlara aşağıda göz atabilirsiniz.

  1. Koton Kadın Pijama Takımı

 

Yüzde 100 pamuktan üretilmiş Koton pijama takımı, gece boyunca cildinizin nefes alabilmesine yardımcı olur. Disney’in çizgi filmi olan Donald Duck karakterinin kız arkadaşı olan Daisy Duck lisanslı bu sevimli pijama takımı ile uykuya hazır hale gelmek için rahatlatmanız çok kolay olacak.


 

  1. Doce Cravo Tavşan Desenli Pijama Takım

Tavşanlar, dünya üzerindeki en sevimli hayvanlardandır. Gece kendinizi uykuya hazırlamak istiyor ve bir yandan da şık görünmek istiyorsanız, Dore Cravo’nun tavşan desenli gömlek pijama takımı ile bunu başarabilirsiniz. Yüzde 50 pamuk ve yüzde 50 polyamidden üretilen ve iki parçadan oluşan bu takımı üzerinizden çıkarmak istemeyeceksiniz.


 

  1. Koton Şortlu Pijama Takımı

Yatak odanızı geceleri sıcak tutmayı seviyorsanız, gece aşırı ısınıp terlememek için tişört-şort şeklindeki pijama takımlarını tercih edebilirsiniz. Koton’un soft renklere sahip bu pijama yüzde 100 pamuktan üretilmiş olup gece boyu cildinizin rahatça nefes almasını sağlar. Size ise uyumadan önce yalnızca bu rahat takımlarınızı giyip rahatlamak düşer.


 

  1. Dagi Gecelik

Tabi ki gece uyumadan önce pijama takımı giymeniz şart değil. Pijama yerine rahat ve dökümlü bir gecelik giymek isterseniz, Dagi’nin bu göz alıcı renge sahip gecelik modeline bakabilirsiniz. Yüzde 100 pamuk yumuşacık dokusu ile gece boyu rahat bir şekilde uyumanızı sağlayacak bu gecelik ile rahatlığı ve şıklığı bir arada bulabileceksiniz.


 

  1. Doce Cravo Karpuz Desenli  Pijama Takımı

Yatak odanızın soğuk olmasından hoşlanmıyorsanız, bakabileceğiniz bir diğer model Doce Cravo Karpuz Desenli  Pijama Takımı olabilir. Çok tatlı bir karpuz desenine sahip olan bu pijama takımı askılı üst ve şort şeklinde geliyor. Yüzde 50 pamuk yüzde 50 polyamidden üretilmiş olan pijama takımı ile vücut sıcaklığınızın ideal seviyede olmasına yardımcı olabileceksiniz.


 

  1. Nisanca Kışlık Erkek Polar Pijama Takımı

Özellikle erkekler yatak odasının sıcak olmasını tercih etmeyebiliyor. Bu durumda vücut sıcaklığınızı korumanıza yardımcı olacak bir pijama takımı, kaliteli uyku uyumanız açısından size yardımcı olacaktır. Nisanca Kışlık Pijama Takımı, polar olması sayesinde vücudunuzun gece sıcak kalırken terlememesine yardımcı olur. Dört farklı rengi bulunan ürünün size uygun olan rengini seçenekler arasından bulabilirsiniz.


 

  1. DeFacto Regular Fit Erkek Pijama Takımı

Geceleri ince bir şeyler giymek istiyor ve özellikle üstünüzün kısa kollu olmasını tercih ediyorsanız, Defacto’nun bu pijama takımı tam size göre. Yüzde 100 pamuktan üretilmiş olan regular fit kalıba sahip bu pijama ile geceleri hem bunalmadan hem de üşümeden uyuyabilir ve bu sayede gece uykunuzun kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz.


 

  1. DeFacto Superman Lisanslı Baskılı Regular Fit Erkek Pijama Takımı

Yatak odanız sıcak oluyorsa ya da geceleri sıcakladığınız için kısa kollu tişört ile şort giymek istiyorsanız, Defacto’nun bu pijama takımı tam size göre. Superman hayranı erkeklerin oldukça hoşuna giden bu takım, yüzde 50 pamuk ve yüzde 50 polyesterden üretildiği için gece boyu kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.


 

  1. Malabadi Erkek Pijama Takımı

Evde rahatlığın yanına şıklığa da özen gösteriyorsanız, modal kumaşa sahip Malabadi pijama takımına bayılacaksınız. Üstü yüzde 50 modal ve yüzde 50 pamuk, altı ise yüzde 70 pamuk, yüzde 25 polyester ve yüzde 5 elastandan üretilmiş bu ürün üstünüzde çok rahat bir şekilde duracağı için gece boyu hiçbir şekilde rahatsız hissetmenize neden olmayacaktır.


 

  1. U.S. Polo Erkek Pijama Takımı 3’lü

Son olarak üç parça halinde tasarlanmış olan U.S. Polo Erkek Pijama Takımı’na bakabiliriz. Tişört, şort ve uzun pijama altından oluşan bu seti ister kışın ister yazın giyebileceksiniz.