Hematom herkesin hayatı boyunca en az bir defa yaşadığı sorunlar arasında. Normalde düşme, çarpışma, trafik kazaları ve travma gibi beklenmedik kazalardan kaynaklanır. Damarlar yırtılıp az miktarda kanın çevre dokulara ve cilt altına kaçması sonucunda ortaya çıkar.

Hematomun boyutu, şiddeti ve yeri değişebilir ve iyileşmesi uzun sürebilir ve ayrıca altındaki siyah ve mavi morluk daha geç ortadan kalkabilir. Eğer bu probleme sahipseniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız onu evde doğal yoldan geçirmenin bazı yollarından bahsedelim.

Yumurta

Yumurta morarma ve hematom için çok etkili olabilir ve tek yapmanız gereken yumurtayı cildiniz üzerinde yuvarlamak. Çünkü yumurtanın üzerinde küçük delik ve noktalar vardır.

Bu yöntemi uygulamak için yumurtayı kaynatın ve daha sonra bölgede yuvarlayarak gezdirin. Yumurta sıcak olursa daha etkili olur. Bu yöntemde yaratılan basınç, siyah kanın yumurtadaki gözeneklere geçmesini sağlar.

Elma Sirkesi

İkinci etkili tedavi ise elma sirkesidir. Şişkinlik, inflamasyon ve travma bölgelerinde etkilidir.

Bir kaç soğan dilimini elma sirkesine batırın ve daha sonra bölgeye uygulayın. Alternatif olarak temiz bir pamuğu sirkeye veya elma sirkesi-yumurta beyazı karışımına batırabilir ve bu pamuğu doğrudan bölgeye sürebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı hematoma için en iyi çözümlerden birisi çünkü mutfakta genelde bir miktar bulunur. Güzellik ve sağlık için pek çok kullanımı vardır ancak hematoma tedavisinde de işe yarar.

Bir pamuk alın ve üstüne bir kaç damla bu yağı damlatın. Sonrasında direkt bölgeye sürün. Bu yöntemi sonuç alana kadar günde 2-3 defa uygulayın.

Zerdeçal

Zerdeçal da bir diğer çözüm çünkü kan dolaşımını iyileştirme konusunda çok etkili ve ağrıları da hızlıca hafifletebiliyor.

Zerdeçal kullanırken onu ilk olarak alum ile karıştırın ve rendeleyin. Sonrasında bu karışımı hematom üzerine sürün ve bir kaç dakika masaj yapın. Tatmin edici sonuçlar alana kadar bu çözümü sürdürün.

Ananas

Ananas hematom için en iyi ev çözümlerinden birisidir. İçindeki bromelain adı verilen enzim morarma ve hematoma karşı etki gösterir.

Taze ananası alın ve küçük dilimler kesi, bunları morluk bölgesine yerleştirip bir kaç dakika ovalayın. Günde iki defa uygulayın.

Şeker

Şeker hematom için en iyi ev tedavilerinden birisi ancak herkesin aklına gelmez. Sağlık ve hematom için pek çok faydası vardır. Cildi sıkılaştırarak hematomun çevre bölgelere yayılmasına engel olabilir.

Sıcak şeker şurubunu morarma olan bölgeye sürün ve bir gazlı bez ile kapaton. Şekerin kurumasını bekleyin ve sonra ılık suyla durulayın.

Çikolata

Çikolata hematoma tedavisinde kullanılabilir ve bu konuda şüphe duysanız da gerçekten etkilidir. Sıcak çikolata hasarlı kan damarlarına kompres yapar ve böylece hematomun bölgeye yayılması engellenir.

Bu çözümü uygulamak için bir parça çikolatayı eritin ve sonrasında bölgeye sürün. Çikolata sıcak olmalı ancak cildinizi yakmamalı. Daha sonra üstüne gazlı bez sarın.

Kahve

Eğer geç saatlere kadar uyanık kalmanızı gerektiren bir işiniz varsa ve uzun süre bilgisayar başında masada oturuyorsanız, gözlerinizin çevresinde şişkinlik ve halkalar olabilir. Kahve hematom ve bu problem için bir çözüm sunar.

Göz çevresindeki halkalarla mücadele için siyah kahveyi temiz bir pamuğa emdirmeli ve sonra bölgeye sürmelisiniz ancak göze gelmesin. Durulamadan önce 10 dakika bırakın ve rahatlayın.

Hematom ve diğer bölgelerde ise kahve tozunu morluk olan bölgeye uygulayın, bir saat kadar bandajla kapatın ve sonra durulayın. İyileşene kadar sürdürün.

Sonuç Olarak

Hematom ve morluklar baş etmesi zor şeyler değiller. Ancak hematom çok büyükse veya çok ağırsa doğru tedavi için doktorunuza danışmalısınız.