© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Her Gün Avokado Yemenin Faydaları

Her Gün Avokado Yemenin Faydaları

Avokadonun sağlığa sayısız fayda sağladığı, artık herkesin bildiği bir gerçek. Bunların en başında ise, kolesterolü düşürmedeki başarısı geliyor. Ayrıca avokado, eşi benzeri olmayan bir meyve; çünkü diğerleri karbonhidrat açısından zenginken, avokado yararlı yağlarla dolu. Süper gıda olarak isimlendirilen ve içinde A-C-B6 vitaminleri, folik asit, potasyum, magnezyum, demir, çinko ve riboflavin bulunan avokadonun yararlarına bir göz atalım.

avokado

Avokado kalp için çok faydalıdır

Avokadonun 30 gramında, beta-sitesterol olarak bilinen doğal bitki sterolünden 25 miligram bulunur ve kalp için çok faydalıdır.

Avokado kolestrolü düzenlemeye yardımcı olur

Bu ve benzeri bitki sterollerinden günlük olarak tüketmek, kolesterol seviyelerinin düzenlenmesinde önemli rol oynar. Hatta avokadonun, içerdiği yüksek folik asit sayesinde, kadınlarda meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğu kaydedilmiştir.

Avokado detoks işlevi görür

Düzenli olarak yediğinizde, avokado doğal bir detoks işlevi görür, kronik hastalıklardan korur, sindirime yardımcı olur ve hatta depresyon riskini azaltır. Ayrıca beslenme alışkanlığınıza avokadoyu sokmak düşündüğünüzden de basit; salatalara ve sandviçlere birkaç dilim eklemeniz yeterli.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, 3 farklı beslenme alışkanlığı olan 3 farklı insan grubunu bir teste tabi tutuyor. Birinci grup az yağlı gıdalar tüketirken, ikinci grup normal yağlı bir beslenme düzenini yürütüyor. Üçüncü grup ise sadece avokadodan gelen yağlarla besleniyor. Araştırmanın sonucu oldukça şaşırtıcı, çünkü bütün gruplar kolesterol seviyelerinin düştüğü iyi sonuçlar elde ederken, sadece avokado yağı tüketen üçüncü grup, kolesterollerini desilitre başına neredeyse 14 mg düşürerek oldukça parlak bir sonuca sahip oluyor.

O yüzden bir sonraki öğününüzü hazırlarken, içine avokado katmayı deneyin. Bu kadar sağlıklı bir gıdanın bu kadar lezzetli olabilmesine şaşıracaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir