Mutfağınızın tasarımında her şey istediğiniz gibi olsa da bazen kullandığımız araç-gereçler yeterli olmayabiliyor. Belki de mutfağınızda yıllar önce hediye gelmiş tabaklar ve bardaklar var ve bunlardan bıktınız.

Mutfakta ihtiyaç duyacağınız tüm araç-gereçlere sahip olmanız hayatınızı çok daha rahat bir hale getirecektir. Bununla birlikte alışveriş yapmak istediğinizde mutfakta kullanılabilecek çok fazla alet olduğunu göreceksiniz. Ancak bunların hepsini almaya ihtiyacınız yok. Hatta alacağınız temel araç-gereçlerle birbirinden lezzetli yemekler yapabilirsiniz. 

Mutfağınızda mutlaka bulundurmanız gereken temel araç-gereçler sayesinde ister acemi isterseniz de usta bir aşçı olun, evinizde istediğiniz her yemeği yapabilmeniz mümkün olacak.

 • Şef Bıçağı

Mutfağınız için satın alabileceğiniz çok sayıda ve çeşitli bıçaklar bulunuyor. Bununla birlikte aslında mutfakta yemek yapabilmeniz için ihtiyacınız olan tek bıçak şef bıçağıdır. Şef bıçağını mutfakta çok amaçlı olarak kullanabilirsiniz. Bu bıçağı basit kesme işlemleri, dilimleme ve doğrama gibi şeyler için kullanabilirsiniz. Şef bıçağı alırken önemsemeniz gereken en önemli nokta bıçağın paslanmaması için paslanmaz çelikten yapılmış olmasına dikkat etmeniz olacaktır.

 • Ekmek Bıçağı

Ekmek bıçağı, ekmek dilimlemek için kullanılan özel bir bıçaktır. Kaliteli bir ekmek bıçağı ile ekmeğin yanı sıra kek ya da hamur işlerini de kesmeniz mümkün olacaktır.

 • Farklı ölçülerde tencereler ve tavalar

Bir adet büyük ve bir adet küçük tencere almanız, küçük bir mutfakta özellikle de 1-2 kişilik yemekler yapıyorsanız yeterli olacaktır.

Küçük tencereyi yumurta kaynatmak, sos hazırlamak ve az miktarda pilav yapmak için kullanabilirsiniz. Büyük tencereyi ise makarna, çorba ve sulu yemekler yapmak için kullanabilirsiniz.

Tava alırken ise yumurta pişirmek, balık yapmak ve et kızartmak için yapışmaz bir tava tercih etmelisiniz. Ancak yapışmaz tavayı çelik tencereler gibi uzun yıllar kullanamayacağınız için özellikle de yemek yapma konusunda acemiyseniz tava konusunda çok fazla masraf yapmamaya dikkat edin.

Paslanmaz çelik tava alırken ise uzun yıllar kullanabileceğiniz için kaliteli bir tava almanız önemlidir. Başlarda paslanmaz çelik tava kullanmak biraz zor gibi görünse de ev yemekleri yaparken işinize yarayacaktır.

 • Mutfak tartısı

Yapacağınız yemeklerde ölçüyü tutturmanın en iyi yollarından bir tanesi mutfak tartısı kullanmaktır. Mutfak tartılarını hem analog hem de dijital olarak bulabilirsiniz. İş görecek kadar basit bir tartı için çok fazla para vermenize gerek kalmayacaktır. Mutfak tartısını her şeyi ölçmek için kullanabilirsiniz, özellikle de et aldığınızda istediğiniz ölçüde paylaştırıp saklamak konusunda mutfak tartısı yardımcınız olacaktır.

 • Ölçü Kapları

Mutfak tartısının yanı sıra bazı şeyleri ölçmek için ölçü kapları da kullanabilirsiniz. Çeşitli malzemelerden yapılmış farklı ölçülerde kaplar bulabilirsiniz. Yüksek kaliteye sahip ölçü kapları alırken paslanmaz çelikten yapılmış, ince yapılı olanları ve malzemeyi dökmek için ağzı bulunanları tercih edebilirsiniz.

 • Kesme tahtası

Kesme tahtası alırken uzun süre dayanması adına sağlam bir tane almanız önemlidir. Hatta farklı işlerde kullanmak için iki ya da üç tane farklı kesme tahtası alabilirsiniz. Örneğin, sarımsak ya da soğan kestiğiniz tahtada bunların kokusu kalabileceği için diğer yiyecekler için başka bir tahta kullanabilirsiniz. Özellikle de çiğ sebze ve meyveleri kestiğiniz tahtayla et kestiğiniz tahtanın farklı olmasına dikkat edin.

 • Pişirme araç-gereçleri

Mutfağınızda pişirmek istediğiniz şeyler için aşağıda yer alan araç-gereçlerden en az birer tanesine sahip olmanız gerekir:

 • Spatula
 • Kepçe
 • Yumurta çırpıcı
 • Maşa
 • Tahta kaşık

Bu araç-gereçler, yemek yapma maceranızda sizin sadık yardımcılarınız olacaktır. Yemek yaparken ihtiyaç duyduğunuz tüm araç-gereçlere sahip olmanız, gereksiz yere stres yapmanızın önüne geçecektir.

 • Sebze Soyacağı

Sebzeleri ya da meyveleri soyarken soyacak kullanmanız, yemekleri hazırlama sürenizin önemli ölçüde azalmasına yardımcı olacaktır. Keskin ve kaliteli bir sebze soyacağı ile patates ve havuç gibi sebzeleri kolayca soyabileceğiniz gibi peynir rendelerken de soyacaktan yararlanabilirsiniz.

 • Limon sıkacağı

Bazen gereksiz gibi görünen şeyler mutfakta fazla zaman harcamanıza neden olabilir. Buna limon sıkacağı olmadan limon sıkmak da dahildir. Limonu elinizle sıktığınızda genelde çekirdekleri sıktığınız yiyeceğin içine düşecektir. Bu sorunu limon sıkacağı ile çözebilirsiniz. Hatta bazı limon sıkacaklarında ölçü de yer aldığı için diğer limon ya da diğer turunçgilleri sıkarken ne kadar sıktığınızı da görebilirsiniz.

 • Yemek Takımı

Yaptığınız yemekleri yemek için tabi ki bir yemek takımına ihtiyacınız olacaktır. Evde tekseniz ya da iki kişi yaşıyorsanız dört ya da altı parçalık bir set yeterli olacaktır. Yani ihtiyacınız olan tüm tabak ve kaselerden altışar adetine sahip olmanız, kullanışlılık açısından oldukça faydalı olacaktır.

 • Çatal-Bıçak Takımı

Tıpkı tabak takımında olduğu gibi çatal-bıçak takımı için de aynı şey geçerlidir. Evde az kişi yaşıyorsanız çatal, bıçak ve kaşık için her birinden altışar tanesine sahip olmanız yeterli olacaktır. 

 • Bardaklar

Yemek takımı alırken bu takıma bardaklar dahil olmayacaktır. Bu nedenle yemek takımınızda yer alan tabaklarla aynı sayıda bardaklara sahip olmanız gerekir.

 • Açacak

Gerek bazı yiyecekleri gerekse bazı içecekleri açmak için bir açacağa ihtiyacınız olacaktır. Hatta basit bir açacaktansa çok amaçlı bir açacak tercih ederek bu açacağı daha fazla amaç için kullanabilirsiniz.

 • Fırın eldiveni

Fırında pişirdiğiniz yiyecekleri fırından çıkarırken ellerinizin yanmaması için mutfak eldiveni kullanmanız önemlidir. Yemekleri fırından çıkarırken bez ya da havlu gibi şeyler kullanmanız durumunda eliniz yanabilir ya da yemeğiniz dökülebilir. Bu nedenle kaliteli bir mutfak eldiveni alarak ellerinizi yüksek ısıdan koruduğunuzdan emin olmalısınız.

 • El Blender

El blender kullanarak yiyecekleri karıştırabilir ya da püre haline getirerek yemekleriniz için hazırlayabilirsiniz. El blender ile çorba hazırlayabilir, sos yapabilir ve birbirinden güzel tatlılar için kolay bir şekilde kremalar hazırlayabilirsiniz. 

 • Blender

Smoothie, sos ya da çorba gibi şeyler için blender kullanabilirsiniz. Ancak çeşitli amaçlar için kullanabilmek adına güçlü ve kaliteli bir blender aldığınızdan emin olun. Aldığınız blender’ı uzun yıllar kullanabilmek için kalitesine dikkat etmeniz önemlidir.

 • Saklama Kapları

İster işyerinize yiyecek götürmek ister artan yemekleri saklamak isteyin, kaliteli saklama kapları yemeklerinizin tazeliğini korumasını sağlayacaktır. Saklama kapları alırken bulaşık makinesinde yıkanabilecek, mikrodalga fırına konabilecek, buzdolabında ve dondurucuda saklanabilecek ve fırında kullanılması güvenli olan kaplar aldığınızdan emin olun. Kaliteli saklama kapları aldığınız zaman bu kaplar yemeklerin sularını sızdırmayacağı için yemeğinizi yanınızda taşımanız gerektiğinde de güvende olmanızı sağlayacaktır.

 • Su Isıtıcı

Özellikle sık sık kahve ve çay içmeyi seven bir insansanız, mutfağınızda mutlaka su ısıtıcı bulundurmanız gerekir. Ocakta da su kaynatmanız mümkündür, ancak su ısıtıcısında çok daha kolay su kaynatacağınız için mutfağınızda bulunması gereken en önemli aletlerden biridir.

 • Yavaş Pişirici

Mutfakta işinizi kolaylaştıracak şeylerden bir tanesi de yavaş pişiricilerdir. Yavaş pişiriciler hem enerjiden tasarruf etmenizi sağlayacak hem de sebzelerinizin ve etlerinizin tadının kalmasını sağlayacaktır. Yavaş pişiricileri neredeyse her yemek için kullanmanız mümkündür. Bu pişiricilerin sağladığı en önemli avantajlardan biri ise yemeği defalarca ısıtmanıza gerek kalmayacağı için aile üyelerinin farklı zamanlarda yemesi gerektiği zamanlarda herkesin yemekleri sıcak bir şekilde yiyebilmesi olacaktır.

 • Buharlı Pilav Pişirici

Yavaş pişiriciyle birlikte mutfağınızda bulunması gereken bir diğer şey pilav pişirici olmalıdır. Pilav pişirici sayesinde süre ve pilav ile suyu ne kadar koymanız gerektiği hakkında endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Her şeyi pişiricinin kılavuzunda tarif edilen sürelere ve ölçülere uyarak yapmanız durumunda son derece lezzetli yemekler elde edebilirsiniz.