© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Highlighter uygulamanın püf noktaları

Highlighter uygulamanın püf noktaları

Pek çoğumuzun makyaj çantasında mutlaka bir highlighter bulunur. Özellikle Kim Kardashian sayesinde hayatımıza giren highlighterı yüzümüzde istediğimiz bölgelere aydınlık vermesi için kullanırız. Çünk highlighter ışığı yansıtan ve aydınlık ilüzyonu yaratan bir makyaj malzemesidir. Zaten highlighter kelime anlamı olarak da ‘aydınlatmak, öne çıkarmak’ demektir. Kelime anlamına baktığımızda da ürünün tam olarak bu işlevi yerine getirdiğini söyleyebiliriz. Kontür uygulamasını nasıl ki dikkat çekmesini istemediğimiz bölgeleri gizlemek veya hatlarımızı ince göstermek için uyguluyorsak, highlighterı ise tam tersi yüzümüzdeki bazı bölgeleri öne çıkarmak ve aydınlatmak için kullanırız.

Highlighterı genellikle elmacık kemikleri, burun kemeri, dudak üstü ve çenemiz ile alnımızın ortasında kullanırız. Bu bölgelerde highlighter kullanarak daha ince bir burun, daha çıkık elmacık kemikleri veya daha dolgun dudaklara sahipmişiz gibi görünebiliriz.

Highlighter seçerken çeşitli tonlarla ve renklerde karşılaşmamız mümkün. Highlighter genelde cilt rengimizden en azından birkaç ton açık olmalı ki uyguladığımız bölge ön plana çıkabilsin ve ışıldasın. Stratejik bölgelere uygulanan highlighter ile yüzünüze şekil verebilir ve hatta kusursuz bir yüz yapısı elde edebilirsiniz. Ayrıca highlighter yüzünüze içten gelen bir ışıldama verir ve cildinize canlılık katar.

Highlighterı nasıl uygulamalıyım?

Kusursuz bir görünüme mi yoksa daha doğal bir görünüme mi ulaşmak istediğinize bağlı olarak highlighter uygulamak istediğiniz yöntemi seçmeniz daha doğru olacaktır. Bir fırça yardımıyla highlighter uygulamak, süngerle uygulamaya göre daha hafif ve doğal bir görüntü yaratacaktır. Yumuşak fırçalar tercih etmeniz daha uygun olacaktır ancak fırçaların çok büyük uçlu olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü büyük uçlu fırçalar highlighterın daha geniş bir bölgeye yayılmasına ve istediğiniz görüntüden uzaklaşmanıza neden olabilir. En iyi uygulama için özel highlighter fırçalarına göz atabilirsiniz.

Hangi highlighterı seçmeliyim?

Toz şeklinde olan highlighterları her renk skalasında bulma mümkün. Işıl ışıl bir görüntü için parıltılı highlighterlar kullanabilirsiniz. Ancak yağlı bir cildiniz varsa bu tip ürünler cildinizi olduğundan daha yağlı gösterebileceği için bunun yerine mat bitişli bir ürün kullanmanız daha uygun olabilir. Renk seçiminde ise eğer açık tenli iseniz pembe ve inci tonlarında bir highlighter tercih edebilirsiniz. Daha koyu bir ten rengine sahipseniz de altın veya şeftali tonlarında bir ürün daha uygun olacaktır. Ayrıca highlighter kullanmak istemiyorsanız da cildinizden birkaç ton açık pudra uygulayarak da cildinizi aydınlatabilirsiniz.

Highlighterı hangi bölgelere uygulayabilirim?

Highlighterı elmacık kemiklerinizin üzerine uygulamanız yüzünüzün genel olarak aydınlık görünmesine yardımcı olacaktır. Gözlerinizin daha aydınlık görünmesini istiyorsanız da ürünü kaş kemiğinize ve göz pınarınıza doğru uygulayabilirsiniz. Üst dudağınızın ortasına uyguladığınız highlighter dudaklarınızın daha dolgun görünmesini sağlarken bütün ilginin dudaklarınıza çekilmesini sağlar. Eğer omuzlarınızı açıkta bırakan bir kıyafet giyiyorsanız da highlighterı köprücük kemiklerinizin üstüne uygulayabilirsiniz.

Şimdi gelin birlikte istediğiniz görünüm için hangi yoğunlukta ve hangi bölgelerde highlighter kullanmanız gerektiğine göz atalım.

Canlı ve taze bir görünüm için

Sağlıklı ve taze görünen bir cilt için öncelikle cildinizi güzelce nemlendirmeniz gerekir. Ayrıca likit bir aydınlatıcıdan birkaç damla nemlendiricinize damlatıp o şekilde yüzünüzü nemlendirebilirsiniz. Yalnızca bazı bölgelerin aydınlanmasını istiyorsanız da içinde çok fazla parıltı bulunmayan bir ürün terih edip parmak uçlarınızla elmacık kemiklerinizin üstüne veya kaş kemiğinizin üstüne uygulayabilirsiniz.

Mat bir bitiş için

Eğer parıltılı şeyleri ve ışıldayan görüntüyü sevmeyen biriyseniz ve yine de bazı bölgelerinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız highlighter yerine kapatıcı da kullanabilirsiniz. Bir kontür paleti veya cildinizden birkaç ton açık mat bir kapatıcı da highlighter ile aynı işlevi görecektir. Aydınlatmak istediğiniz bölgeye kapatıcınızı bir sünger veya fırça yardımıyla uygulayarak yüzünüzde istediğiniz bölgeyi ön plana çıkarabilirsiniz.

Dikkat çeken bir görünüm için

Diyelim ki makyajınızı tamamladınız ancak bir şeylerin eksik kaldığını düşünüyorsunuz. Öyleyse pudra formunda bir highlighter alıp elmacık kemiklerinize veya kaş kemiğinizin altına uygulayabilirsiniz. Bu uygulama için ise fan fırça dediğimiz fırçaları kullanabilirsiniz. Fan fırça kullanarak highlighterı ince bir tabaka halinde dağıtabilirsiniz. Sonrasında da mat bir pudrayı yüzünüzün geri kalanına uygulayıp highlighter ile aydınlattığınız bölgelerin daha da ön planda görünmesini sağlayabilirsiniz.

Işıl ışıl bir görünüm için

Bütün yüzünüzün ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız highlighterı makyaj sabitleyici sprey ile nemlendirilmiş bir makyaj süngeri ya da fırçasıyla uygulayabilirsiniz. Böyle yaptığınızda daha parlak ve yoğun pigmentli bir uygulama elde edebilirsiniz. Elmacık kemiklerinin üstünden başlayarak kaş kemiğine kadar sürdüğünüz highlighterı dudaklarınızın üst kısmına ve burnunuzun ucuna da uygulayarak dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir