© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hile günü yağ yakmanıza yardımcı olur mu?

Hile günü diyet konusunda son dönemlerin en popüler tartışmaları arasında yer alıyor ve pek çok uzman onun kilo vermeye yardımcı olduğu konusunda hemfikir. Bu hile günü, diyet yaparken, haftanın bir günü bir öğünde dilediğiniz şeyi diyetten bağımsız olarak tüketebileceğiniz anlamına geliyor ve böylece metabolizmanın hızlanması sağlandığı gibi diyet yapanların motivasyonunun da arttırılması hedefleniyor.

Özellikle uzun süre boyunca düşük kalorili ve düşük karbonhidratlı bir beslenme düzeni takip ettiyseniz, metabolik hızınız düşecektir ve vücut enerji koruma moduna geçecektir ve bunun sonucunda istediğiniz kiloları vermeniz daha zor hale gelecektir.
Bunu şu şekilde değerlendirmek gerekli: Vücudumuzdaki yağ hücreleri aslında yedek yakıt tanklarıdırlar. Tüm tanklarınızı boşaltmaya başlarsanız, vücut ilerisi için yağ depolarının bir kısmını korumak isteyecektir ve bu nedenle diyetinize ne kadar bağlı kalırsanız, vücudunuz o kadar verimli hale gelmeye başlar. Bu da vücudun aynı işleri yapabilmek için daha az kalori kullanmaya başlamasına sebep olur.

Metabolizma duraksadığı zaman, vücut yağlarını yakmak zorlaşır çünkü artık yağ yakmak için daha da az kalori tüketmeniz gerekmektedir. Bu döngü kaslarınızın yakılmasını gerektirecek düzeyde düşük kalorilere kadar devam eder ve bu da iyi bir şey değildir.

Hileli gün ise kalori alımınızı arttırır ve böylece metabolizmanın hemen yavaşlamasına engel olur. Bu yüzden haftanın bir gününü yüksek karbonhidratlı bir şekilde ayarlamak önemlidir.

Ancak bunu yaparken aşırıya kaçmamak gerekli. Hileli günün tümünde istediğiniz kadar şey tüketmeniz bir haftalık eforunuzun boşa gitmesine sebep olacaktır. Bunun yerine sadece bir öğünde kendinize koyduğunuz kısıtlamayı kaldırabilir ve metabolizmanın canlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu öğünde çok sevdiğiniz ancak diyet yüzünden tüketemediğiniz gıdalar varsa, onları da öğüne katabilir ve böylece motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

Lakin çok fazla kısıtlamalı ve çok düşük karbonhidrat oranlı bir diyet takip ediyorsanız, sadece tek bir öğün işinizi görmeyecektir ve bütün bir günü hileli gün olarak değerlendirmek daha faydalı olacaktır. Özellikle kısa sürede çok fazla kilo vermeyi hedefleyen diyet türlerinde bu önemlidir.

Uzmanlar erkeklerde yağ oranı %10’un altına düştüğünde, kadınlarda ise %20’nin altına düştüğünde, hileli öğünün artık hileli güne dönüştürülebileceğini belirtiyorlar. Eğer hileli gün uygulaması kilo almanıza sebep olursa, tekrar hileli öğüne dönebilir ve gelecekte yeniden hileli gün denemesi yapabilirsiniz.

Unutmayın ki bu süreci yönetirken kendinizi iyi ölçmeli, kötü sonuçlar görürseniz ona göre ayarlamalar yapmanız gerekli.

One thought on “Hile günü yağ yakmanıza yardımcı olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. suleyman dedi ki:

    Benim kızım 7 yaşında kanser hastası kemoterapi terapi alıyor . Çörek otu yağı kullanabilirmiz . Nasıl kullanmamız gerekiyor bilgi alabilirmiyim.