© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Himalaya Tuz Lambasının Yararları + Gerçeği ve Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?

Nedir bu himalaya tuz lambası? Himalaya tuzunun eski denizlerin kurutulmuş kalıntılarından oluştuğu düşünülmektedir. Daha önce Kelt deniz tuzu ve Himalaya tuzunun sağlığa olan faydalarından bahsetmiştim, peki şimdi size Himalaya tuzundan yapılmış lambalar olduğunu söylesem? Bu doğru! Onlara tuz lambaları veya tuzlu kaya lambaları deniyor ve pembe Himalaya tuzundan yapılıyor ve çevreye hoş bir aydınlık veriyor. Tabi orta derece bir aydınlatmadan bahsediyorum. Bu tuz lambalarının hoş bir parlaklık sağlamak dışında başka büyük avantajları da var. Himalaya tuz lambası astım, alerji ve diğer hastalıklardan muzdarip insanlarda semptomları hafifletiyor ve elektronik cihazların neden olduğu hava kirliliğini azaltıyor.

Peki gerçekten Himalaya lambası iddia edildiği gibi faydalı mı yoksa sadece evinizde parlayacak bir parça tuz mu? Ek olarak gerçek mi yoksa sahte mi olduğu nasıl anlaşılır?

 Himalaya Tuz Lambası Nedir ve Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Gerçek Himalaya tuz lambaları aslında elle oyulmuş Himalaya tuzunun katı bloklarıdır. Himalaya Dağlarının batı kıyısında bulunan Pakistan’ın Khewra kentindeki derin yer altı madenleri, gerçek Himalaya pembe tuzunun tek kaynağıdır. Himalaya’daki tuz lambalarının rengi, hafif bir pembeden, turuncumsu bir renge kadar uzanabilir ve bu renk tonu mineral konsantrasyonunun bir sonucudur. Bu tuz bloğunun ortasında hem ışık hem de ısı yayan bir ampul bulunur. İçerisine lamba konulmazsa hiçbir şekilde aydınlatma yapamaz, yalnızca bir parça tuz olarak kalır.

Tuz higroskopiktir, yani su moleküllerini kendine çeker. Büyük bir tuz parçası olan Himalaya tuz lambasının su moleküllerini çekerek çalıştığı düşünülmektedir. Bu moleküller ayrıca küf, bakteri ve alerjenler gibi hava kirleticilerini de taşıyabilir. Moleküller tuz lambası ile temas ettiğinde ise, kirliliğin tuza hapsolduğu düşünülüyor. Lamba tuzu ısıttığı için tuz kurur ve bu döngünün sürekli tekrar edebilir.

Tuz lambasının ışıltısına bakmak sakinleştirici olabilir. Bugüne kadar, Himalaya tuz lambası üzerine odaklanan herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Fakat diğer tuz araştırmaları ve kullanan pek çok kişinin yorumu gerçekten yararlı olabileceği gösteriyor.

Akciğer Enstitüsüne göre genel olarak tuz şu özelliklere sahiptir: Antibakteriyeldir, antienflamatuvardır, mukozayı gevşetir ve mukusiliyer taşınımı hızlandırır, patojeni giderir (yani havadaki polen), IgE düzeyini düşürür (bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığı).

Himalaya Tuz Lambası Faydaları

1.Havayı Temizler

Himalaya tuz lambasının en büyük avantajı şüphesi bulunduğu yerin havasını temizlemesi. Hava arındırıcı ev bitkileri de genellikle bu nedenle alınır. Evinizde daha temiz hava solumanın sağlığınız için iyi olduğuna şüphe yok.

Amerikan Bahçe Kültürü Bilim Derneği tarafından yayınlanan araştırmaya göre, hava kirliliği veya sisin ana nedeni  dış hava ile bağlantılı olan ozondur, ancak ev ya da ofis gibi kapalı yaşam alanlarına da girmektedir. Daha önce de belirttiğim gibi tuzlu bir yapıya sahip olan Himalaya tuz lambası kolayca su buharını çekebilir. Bu su buharı, genellikle alerjenler, küf ve bakteriler gibi hava kirleticilerini de bulundurur. Su buharı ısıtılmış lambaya çarptığında, tuz kirleticileri yakalar ancak su buharını serbest bırakır. Bu döngü, lamba açık olduğu sürece tekrarlanır.

2.  Elektromanyetik Radyasyonu ve Havadaki İnfeksiyonları Azaltır

Çevremizdeki pek çok elektromanyetik cihaz radyasyon yayar. Cep telefonunuz, bilgisayarınız ve televizyonunuz bunlara örnek olabilir. Bu radyasyonun uzun vadede zararlı olduğunu hemen hemen herkes biliyor. Radyasyona sürekli maruz kalmak, yorgunluğa, strese ve bağışıklık sistemini zayıflatmaya neden olur.

Elektromanyetik alanların toksik etkilerini ortaya çıkaran 2000’den fazla çalışma yapılmıştır. Bilim insanları “düşük seviyeli radyasyonun çeşitli kanserlere neden olabileceği, Alzheimer, kalp rahatsızlığı ve diğer birçok hastalığa sebep olabileceği” şeklinde korkutucu bir sonuca vardılar. ”

Bunu engellemenin bir yolu su çevresinde daha fazla zaman geçirmektir. Himalaya tuz lambalarının, negatif iyonları az miktarda yayılmasına neden olduğu ve elektromanyetik radyasyonu etkisiz hale getirerek zararlı elektrosmogların sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabileceği söyleniyor.

3. Astım ve Alerji Belirtilerini Hafifletir

Himalaya tuzu artık astım ve alerji geçirenlere rahatlama sağlamak için kullanılmaktadır. Tuz terapisi aynı zamanda kronik obstrüktif akciğer(KOAH) hastalarının tedavisinde de kullanılıyor. KOAH akciğerlerin içindeki ve dışındaki hava akışının kısıtlanmasına neden olan bir akciğer hastalığıdır. Akciğer Enstitüsüne göre, “Tuz terapisi akciğer hastalığının semptomlarını azaltmak ve daha kolay nefes alabilmek için etkili bir seçenek.”

Çok sayıda klinik çalışma, tuz terapisinin yararlarını göstermiştir. Hafif ve orta dereceli astım vakalarının yüzde 85’i, şiddetli astım vakalarının yüzde 75’i, kronik bronşit, bronşektazi ve kistik fibroz vakalarının yüzde 97’si tuz terapisine olumlu yanıt vermiştir.

1800’lü yılların sonlarında Sibiryada’ki tuz madenlerinde çalışan işçilerin solunum hastalıklarına neredeyse hiç yakalanmadığı fark edilmiş. Günümüzde tuzlu mağaralar kaplıca olarak kullanılabiliyor. Tuz lambaları ise, tuz mağarası deneyimini eve getirmenin küçük ölçekli bir yolu.

4. Ruh Halini Düzenler ve Uykusuzluğa İyi Gelir

Himalaya tuz lambasının bir başka faydası da stres seviyesini düşürmesidir. Renk terapistlerine ve kullanıcılara göre tuz lambasının sıcak pembemsi-turuncu parıltısı bir odada sakinleştirici ve mutlu bir hava yaratıyor. Ek olarak, doğanın bir parçası olan Himalaya tuzu havaya rahatlatıcı iyonlar salar.

Bu iyonlar neden bu kadar harika? Onların tadına bakamaz, koklayamazsınız ya da göremezsiniz, ancak bunlar etkileyici moleküllerdir. Negatif iyonların size ulaştığında, serotonin düzeylerini artıran, depresyonun hafifletilmesine, stresin hafifletilmesine ve enerjinizin artmasına yardımcı olan biyokimyasal reaksiyonlar ürettiği düşünülmektedir.

Gerçek mi Sahte mi? Nasıl Anlaşılır?

Himalaya tuz lambası almayı düşünüyorsanız kandırılmadığınızdan emin olmak için yazımızı okumaya devam edin. Ne yazık ki, bunu anlamak pek de kolay değil. Fakat tuz lambalarının gerçek olup olmadığını anlamanın birkaç yolu var!

Himalaya tuz lambanızın sahte olduğunu gösteren işaretler şunlardır:

1. Kötü İade Politikası Uygulanıyorsa

Gerçek himalaya tuz lambaları tuzdan yapılmıştır, bu yüzden kırılgan nesnelerdir. İyi bir üretici bunu bilir ve bazı hasarlar olabileceğini bildiğinden esnek bir iade politikasına sahiptir. Eğer satıcı bu konuda son derece katı davranıyorsa  (“İADE EDİLMEZ” politikası gibi) biraz şüphelenebilirsiniz. Tabi bu durum her zaman geçerli değildir. Ancak bazı perakendecilerin, size gerçek ürün vermediklerin bildikleri için herhangi bir geri dönüş yapmadıkları bilinmektedir.

2. Oldukça Dayanıklıysa

Az önce de söylediğim gibi, Himalaya tuz lambaları doğal olarak kırılgandır. Aldığınızda tuz kristalinin çok kolay zarar görebildiği için kesinlikle düşürmemeye veya diğer katı nesnelere vurmamaya dikkat etmeniz gerekir. Birçok üründe dayanıklılık artı puan olsa da tuz lambanız çarpmalardan etkilenmiyor ve fazla dayanıklı görünüyorsa muhtemelen sahtedir

3. Çok Parlak Işık Yayıyorsa

Mineral içeriği yüksek olduğundan, Himalaya tuz lambası ışığı düzensiz ve boğuk bir şekilde verir. Gerçek bir tuz lambası odayı tamamen aydınlatmak için yeterli ışığı veremez.  Eğer almayı düşündüğünüz ürün fazla parlaksa bu da sahte olduğunu gösterir.

4. Ucuz ve Beyaz Renkteyse

Himalaya tuz lambası genellikle sıcak pembe veya turuncu renk tonlarında bulunur. Fakat oldukça nadir bulunan ve sonra derece pahalı olan beyaz himalaya tuz lambası da bulunuyor. Eğer beyaz renkte ve uygun fiyata himalaya tuz lambası bulduğunuzu düşünüyorsanız hemen bırakabilirsiniz çünkü o çok yüksek ihtimalle sahtedir.

5. Pakistan’ın Adı Bile Geçmiyorsa

Dediğim gibi Pakistan’daki Khewra’daki derin yer altı madenleri, gerçek himalaya tuzunun tek kaynağıdır. Eğer satıcıya lambanın üretildiği ülkeyi sorduğunuzda Pakistan dışında bir cevap alıyorsanız, o ürün gerçek değildir.

6. Neme Dayanıklıysa

Doğası gereği, tuz bir su emicisidir. Tuz lambanız duş gibi bir nem kaynağının yakınında sapasağlam duruyorsa bu sahte olduğunun işaretidir. Gerçek tuz neme maruz kaldığında terleme eğilimi gösterir.

7. Herhangi bir Yararını Görmüyorsanız

Kullandığınız alan için uygun boyutta tuz lambasını aldığınızdan eminseniz ve düzenli olarak kullandığınız halde olumlu hiçbir etki görmüyorsanız aldığınız ürün sahte olabilir.

Son Düşünceler

Şu ana kadar bilim adamları himalaya tuz lambaları üzerinde herhangi bir araştırma yapmadı. Umuyorum ki, tuz lambalarının faydaları üzerine bazı spesifik çalışmalar yakında yürütülecektir. Ancak alternatif tıpçıların ve kullanıcıların yorumları evinize veya ofisinize koyacağınız himalaya tuz lambasının düzenli kullanımda daha kolay solunum, daha sakin bir tavır ve daha iyi uyku sağlayacağını söylüyor.

Himalaya Tuz Lambasının Yararları + Gerçeği ve Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?” yazısı için 4 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ömer Kağan Uysal dedi ki:

  Vallahi çok yardımcı oldunuz kimya ödevimde, çok sağoluun 😀😀

 2. Seyma dedi ki:

  Sadece gece mi yakilmali sabaha kadar yakilmazssa isinmadigi icin saglikli olmaz heralde elektrik harcarmi

 3. Saba dedi ki:

  merhaba…peki nereden alınabileceği konusunda bilgi verebilir misiniz? Ve yukarıdaki bilgilendirme için teşekkür ederiz

 4. cansu dedi ki:

  Merhaba,
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Orijinal lambayı nereden bulabilirim önerebileceğiniz yerler var mı?