Bir zamanlar modası geçen hindistan cevizi yağı şimdilerde sağlam bir dönüş yaptı. Doymuş yağ seviyesi yüksek olmasına rağmen, bilim adamları ve diyetisyenler tarafından sıklıkla övülen bu yağ birçok diyette bitkisel ve hayvan yağlarının yerine kullanılıyor. Güneydoğu Asya’dan gelen bu mucizevi yağ yemek pişirmeden tutun da saç bakımına kadar birçok yerde kullanılabilir ve sayısız yoldan tadını çıkarabilirsiniz.

Pişirirken

Hindistan cevizi yağı, pişirme ve fırınlama işlemlerinde genellikle bitkisel yağların yerine kullanılıyor. Ekmek, çörek, cupcake gibi hamur işlerinde kullanılan bu yağın bazı türlerinin tadının aslında hindistan ceviziyle alakası yok. Mesela preslenmiş hindistan cevizi yağı hindistan cevizi tadını korur; Bu bazı durumlarda yiyeceğe hoş bir tat katsa da bazı durumlarda istenmeyebilir. Tereyağı gibi katı yağ gerektiren bisküvi vs. hamur işleri için katı hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz. Buzdolabına atacağınız bir miktar hindistan cevizi yağı birkaç saatin ardından uygun kıvama gelecektir. Yalnız buzdolabında fazla uzun kalmamasına da dikkat edin.

Sote & Kızartma Yaparken

Hindistan cevizi yağı kolay kolay buharlaşmadığı için sıklıkla sote yapımında da kullanılır. Ayçiçek yağı veya zeytinyağıyla aynı şekilde et veya sebze kızartmaları için rahatlıkla kullanılabilir. Patatesleri daha fazla karamelize etmek için hindistan cevizi yağı ile kızartın. Mısır patlatırken bu yağı denerseniz beklenmedik bir hindistan cevizi tadı verecek ve lezzetini arttıracaktır.

Kavanozdan Taze Taze…

Hindistan cevizi yağı yemek için en iyi yollardan biri de hiç uğraşmadan direk yemektir. Sabahları ekmeğinize sürebilirsiniz veya smoothienizin içine bir kaşık ekleyebilirsiniz. Hatta hızlıca kendinize gelmek için yaptığınız kahvenizin içine bir kaşık atarak vücudunuzun alması gereken yararlı yağları da bu sayede tüketmiş olursunuz. Salatalarda kullanabilir, humus üzerine zeytinyağı yerine de dökebilirsiniz.

Sos Yapımında

Tereyağı, krema veya sütün kullanıldığı tüm soslarda, alternatif olarak hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Enfes tavuk, hindi ya da etlere sos hazırlarken daha sağlıklı bir yağ tüketmek için rafine edilmiş hindistan cevizi yağı kullanın; rafine yağda hindistan cevizi tadı da almamış olursunuz. Dondurma sosları için hindistan cevizi yağı kullanmak ise geriye hoş bir hindistan cevizi tadı bırakacaktır. Hindistan cevizi yağı 25 derecede erir ve dondurma gibi soğuk gıdalarda sos olarak kullanılınca sertleşir. Tıpkı bayıldığımız çikolata sosu gibi…