Ichigo Ichie nedir? Mutluluğa giden yolda Japonların 10 kuralı

Ichigo ichie, “bir defa, bir karşılaşma” olarak Türkçeye çevrilebileceği gibi “şimdiki anda, bir fırsat” olarak da çevrilebilir. Bunun anlamı; her tanışmanın, yaşadığımız her deneyimin eşsiz bir hazine olduğu ve tekrar aynı şekilde asla tekrarlanmayacağıdır. Yani bir anın tadını çıkarmadan elimizden kaçıp gitmesine izin verirsek o an sonsuza dek kaybolur.

Ichigo ichie’nin farkına varmak, ayağımızı gaz pedalından çekmemize ve dünyada geçirdiğimiz her bir sabahı hatırlamamıza; çocuklarımızla ve sevdiklerimizle harcadığımız her anın sonsuz bir değeri olduğunu ve tüm ilgimizi hak ettiğini anlamamıza yardımcı olur.

Ichigo ichie’yi geliştirmeniz ve çalışmanız, geçmiş ya da gelecek hakkındaki endişeleriniz sizi tüketmeden daha mutlu ve daha tatminkar bir hayat sürmenizi sağlar. Tamamen şimdiki anda yaşamayı, bahşedilen her dakikayı kabullenmeyi ve takdir etmeyi öğreneceksiniz.

İşte bu Japon felsefeni özetleyen 10 prensip şunlar olmaktadır:

  • Özel dakikaları ertelemeyin: Her fırsat, kendini sadece bir kere sunar. Bir fırsatı kucaklamadığınızda sonsuza dek kaybedersiniz. Hayat, şimdi ya da hiçbir zaman hakkında bir sorudur.
  • Hayatınızda sadece tek sefer olacakmış gibi yaşayın: Sevdiklerimizi karşılama ya da onlara hoşça kal deme konusunda “ichigo ichie” ilham verir. Bu sayede her karşılaşmanın, doğası gereği eşsiz ve hayatta bir kez yaşanabileceğinin farkına varmamızı sağlar.
  • Şimdiki anda yaşayın: Geçmişe ve geleceğe yaptığınız yolculuklar genelde acı vericidir ve neredeyse hiçbir zaman işe yaramaz. Ne olduğunu değiştiremezsiniz. Bir şey gerçekleşene kadar ne olacağını bilemezsiniz. Ancak tam burada, bu dakikada, dünyada bütün olasılıklar yaşamaktadır.

  • Daha önce yapmadığınız bir şey yapın: Einstein’ın dediği gibi, aynı şeyi tekrar ve tekrar, farklı sonuçlar bekleyerek yapamazsın. Unutulmaz anlara ulaşmanın bir diğer yolu, kendinizi teslim etmek ve içinizde yeni bir şeylerin yeşermesine izin vermektir.
  • Oturarak meditasyon çalışmaları yapın: Meditasyon minderine oturarak ya da sadece istediğiniz yere oturarak hayatın mucizelerini izleyebilirsiniz. Günlük koşuşturmanın ve zorunlulukların karmaşasından dışarı bir adım atarak zindeliğe açılan kapıları açabilirsiniz.
  • Beş duyunuza mindfulness uygulayın: Kendinizi dinleme, izleme, dokunma, tatma ve koku alma sanatında eğiterek yaşadığınız her ana insan algısının zenginliğini katabilirsiniz. Ayrıca bu sayede başkalarına karşı daha dikkatli olurken empati ile etki seviyeniz artar.
  • Rastlantıları fark edin: Rastlantıların farkında olmak, evren tarafından gönderilen işaretleri daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Günlük sihirli anlar hakkında notlar tutacağınız bir defter, gerçekliğin görünmez parçacıklarını takip etme yeteneğinizin artmasını sağlayacaktır.
  • Her buluşmayı bir kutlama haline getirin:  Sıra dışı şeyleri yaşamak için tatil, gezi ya da doğum günü gibi doğru şartların oluşmasını beklemeyin. Zihnin doğru çerçevesinden baktığınızda her gün bir kutlama olabilir.
  • Olanlardan memnun değilseniz farklı bir şeyler yapın: İnsanlar, doğal olarak dönüşebilirler ve kendilerini tekrar keşfetmek için kaç kez gerekiyorsa o kadar yapmak için güce sahiptirler. Gerçekliğiniz, ichigo ichie için çok fazla sıkıcı ve beklendik ise başka bir gerçeklik yaratmak için fırsatınız var.
  • Özel anların avcısı olun: Daha fazla çalışma yaptıkça herhangi bir eylem sonucu elde edeceğiniz sonuçlar daha iyi ve daha verimli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir