Bir süper güce dokunabilseydin, bu ne olurdu? Hayatında gerçekten daha çok neye ihtiyacın var? Aşk? Özgürlük? Barış? Farkındalık? Güven? Kendinden emin olmak?

Her ne olursa olsun, EFT içinizdeki süper kahramana erişmenize yardımcı olabilir. Onu ortaya çıkarmak için çok etkili çalışacaktır.

EFT Nedir?

EFT dokunma terapisi, ‘Duygusal Özgürlük Tekniği ‘ anlamına gelir. Olumsuz duyguları serbest bırakmak için vücudun belirli meridyen noktalarını kullanan modern psikoloji ve Çin tıbbının bir karışımıdır.

Bu Meridyen noktaları, herhangi bir türde travma veya duygusal bunalım ortaya çıktığında bloke olan enerji hatları ve bölgeleridir. Bu ana meridyen noktalarına dokunmaya başladığınızda, vücudun durgunluğu ortadan kaldırmasına, duygularınızın içinizden akmasına ve dışarıya çıkmasına izin verirsiniz.

Basitçe söylemek gerekirse, EFT, yaşam kalitemizi belirleyen duygusal kalıpların yanı sıra zihni, bedeni ve ruhu yeniden yapılandırma uygulamasıdır ve en güçlü kişisel gelişim araçlarından biridir.

Adım 1: Dokunma Noktalarını Bulun

eft noktaları
eft noktaları

Jennifer Partridge’in EFT seanslarınızda üzerine dokunmanızı önerdiği 9 ana meridyen noktası vardır:

1 – KC: Karate Noktası, elinizin dışının etli kısmında bileğin üstü ile serçe parmağınızın ucu arasında bulunur.

2 – TOH: Baş Noktanın Üstü, bir kulaktan başlayarak başın üzerinden diğer kulağa bir çizgi çizecek olsaydınız ve burnunuzdan boynunuzun arkasına başka bir çizgi çekseydiniz, TOH noktası tam olarak bu iki çizginin kesiştiği yerdir.

3 – EB: Kaş Noktası, kaşın başlangıcında, burnun hemen üstünde bulunur.

4 – SE: Gözün Kenarı, gözün dış köşesini sınırlayan kemiğe doğrudan vurulmalıdır.

 

5 – UE: Göz Altı Noktası, gözlerinizin altındaki kemikli çıkıntıda bulunur.

6 – UN: Burun Altı noktası, burnunuzun altı ile üst dudağınızın üstü arasındaki küçük etli alandır.

7 – CH: Çene Noktası, çene ile alt dudağın alt kısmı arasında ortadadır.

8 – CB: Köprücük Kemiği Noktası, kemikler arasındaki U şeklindeki çentiğin hemen altında sternum ve köprücük kemiğinin birleştiği yerde bulunur.

9 – UA: Koltuk Altı Noktaları, vücudun her iki yanında, koltuk altlarının yaklaşık 4 inç altında bulunur.

Her vuruş bölgesine birkaç derin nefes ile sırayla dokunarak iyileşmeyi başlatabilirsiniz.

Jennifer, duygular vücuttan salındıkça bu deneyimi rahatsız edici bulabileceğiniz konusunda uyarır. Esneme, ağlama, iç çekme, gaz çıkarma gibi fiziksel salınımlar yaşayabilirsiniz. Tepkiniz ne olursa olsun, Jennifer sizi bu sürecin hem güvenli hem de oldukça etkili olduğuna inanmayı tavsiye ediyor. Bu harika bir kendini sevme eylemidir ve tam olarak olmak istediğiniz yere ulaşmak için yapmanız gereken şeyi yapıyorsunuz.

Adım 2: Nasıl Hissettiğinizi Belirleyin

EFT noktalarına dokunduğunuzda, kendinize dönün ve nasıl hissettiğinizi fark edin. Yüksek sesle, ‘Hissediyorum…’ deyin ve deneyimlediğiniz duyguyu özetleyen bir kelime söyleyin.

Örneğin: ‘Suçlu hissediyorum.’

0-10 arasında bir ölçekte duygunun ne kadar güçlü olduğuna dair zihinsel bir not alın. Cümleyi 9 EFT vuruş noktasının her birinde bir kez tekrarlayın.

EFT’nin güzelliği, duygularınızı tanımlama ve onurlandırma söz konusu olduğunda hayal gücünüzü gerçekten serbest bırakabilmenizdir. ‘Bu duygunun bir rengi olsaydı, ne renk olurdu?’ gibi sorular sorarak duygularınızı daha fazla keşfedebilirsiniz. ‘Nasıl bir şekil olurdu?’ ‘Hangi sesi çıkarırdı?’ ‘Sert mi yumuşak mı, sıcak mı soğuk mu?’

Adım 3: Kendinizi Sevmeye, Kabul Etmeye ve Affetmeye Açık Olun

kendini sevmek
kendini sevmek

Şimdi sadece Karate Noktasına (1. Nokta) dokunduğunuzda aşağıdaki ifadeyi tekrarlayın:

‘Hissetmiş olmama rağmen (Duygu Ekle), yine de kendimi seviyor, kabul ediyor ve affediyorum.’

İlk başta söylediğiniz zaman gerçekçi gelmese bile devam edin ve bu cümleyi karate kesme noktasında üç kez tekrarlayın. Duygunun şimdi 0-10 arasında ne kadar güçlü olduğuna dair zihinsel bir not alın. Duygunun yoğunluğu dalgalanabilir, ancak nasıl hissettiğinize dokunmaya ve onurlandırmaya devam ettikçe azalacaktır.

Adım 4: Yerine Ne İstiyorsunuz?

Negatif duygu bir kez dağıldığında, tüm bu boş alanı pozitif enerji ile doldurmanın zamanı geldi. Bunun yerine ne istiyorsun? En çok arzu ettiğiniz süper güç nedir?

Noktalara dokunurken şunları söyleyin:

‘Sınırsız miktarda [Duygu ya da süper güç ekle]’ı hissetmeye layığım’ ‘ [Duygu ya da süper güç ekle]’ ı deneyimlemeye hazırım ve açığım’

Duyguya kulak verin, onu genişletin ve deneyimin keyfini çıkarın. Aktif olarak realitenizi değiştirmeye başladığınızı bilin!

Sağlığınızla ilgilenmeye zaman ayırdığınız için kendinizi tebrik edin ve teşekkür edin.

 

Keyifli ve enerji dolu bir gün dilerim.

Dr. Yasemin GEÇERLER