İdrar insan sağlığına dair bazı ipuçları verebilen önemli bir sıvıdır ve bu nedenle ona dair en çok merak edilenleri de bir araya getirdik. Lafı çok uzatmadan hemen bu önemli sorularla başlayalım.

İdrar Steril Olmayabilir mi?

Yeni DNA test yöntemleri, sağlıklı kadınların idrarlarında bakteriler buldular ve bu da uzun süredir akıllarda olan sorunun bir cevabı oldu. Araştırmacılar bu bilginin bir gün doktorların mesane problemlerine tedavilerine yardımcı olabileceğini umuyorlar ama bunun şu andaki anlamı şöyle: gelecek sefere deniz anası tarafından ısırılırsanız, üzerine işemek yok. Bu durum zehirle dolmuş olan hücrelerin zaten daha fazla toksin salgılamasına sebep olur. Potansiyel olarak kirli bir klozete oturmanın ise bir riski yok ama oturduğunuz bölgede bir yara varsa dikkatli olmak gerek. Ayrıca telefonunuzda daha fazla mikrop vardır.

Alkolden Sonra İdrar Yapma İhtiyacı

Alkol tükettikten sonra vücudumuz tüm fazla sıvılardan kurtulmak için çaba gösterir. Ayrıca alkol bir idrar söktürücü olduğu için bir iki içecekten sonra böbrekleriniz daha az suyu geri emerler ve suyu idrara dönüştürürler. Bunun yanında, idrarınızın geldiğini düşünmek daha fazla tuvalete gitmenize sebep olur.

Bazı İnsanlar İşemeden Önce Neden Gaz Çıkarırlar?

Pelvik taban kaslarını rahatlatmak akışı arttırmanızı sağlar ve ayrıca anüs ve rektumun gevşemesini de sağlar. Bunun sonucunda özellikle gaz yapan şeyler yediyseniz gaz da daha kolay çıkar.

İşemek Bazen Orgazmik Bir Deneyimdir, Sebebi Nedir?

Omurilikten üretraya bağlanan sinir uçları aynı zamanda klitoris ve vajinaya da bağlılar. Bu nedenle idrarınızı yaparken cinsel hislerle boşalıyormuş gibi hissetme ihtimaliniz vardır.

Seks Sırasında Kaçırmak Normal mi?

Tamamen normaldir. Kadınların %12’si cinsel ilişki sırasında bir kaç damla kaçırır. Derin penetrasyon sırasında penis, vajinal duvar ve rahim ağzının mesaneye baskı yapmasına sebep olur. Kaçırmayı azaltmak için ilişkiden önce idrarınızı yapın ve tercihen kadının üstte olduğu pozisyonları seçerek penetrasyon derinliğini azaltın.