İğnesiz akupunkturun (akupressur) faydaları nelerdir?

İğnesiz akupunktur veya diğer adıyla akupressur, akupunktur ile benzer prensiplere sahip bir uygulama ancak iğnelerin olmaması ve herhangi bir ekipman gerektirmemesi nedeniyle her an her yerde uygulamaya başlanabilecek bir teknik. Yapması pek zor değil ve sadece kendi baskı noktalarınıza biraz baskı uygulamanızı gerektiriyor. Özellikle ağrıları azaltmak için ağrı kesiciler kullanılmayan doğal bir yöntem olmasıyla da dikkatleri çekiyor.

İnsan vücudunda pek çok baskı noktası bulunur ve bu baskı noktalarını kullanarak ağrılardan kurtulabilir, bulantıları azaltabilir, hatta hamileliği bile tetikleyebilirsiniz.

Akupressur Nedir, Baskı Noktaları Nelerdir?

Geleneksel Çin Tıbbındaki Yeri

İğnesiz akupunktur uygulaması geleneksel çin tıbbi içerisindeki bir uygulama ve kişinin içerisindeki yaşam gücünün daha iyi aktarılması için baskı noktalarının kulklanılmasını gerektiriyor. Yani bu yöntem ile bedenin kendini iyileştirme mekanizmaları aktif hale getiriliyor.

Bu bakımdan refleksoloji ile benzerlik gösteriyor ancak refleksoloji genel olarak el ve ayaklar üzerine yoğunlaşmışken, akupressur uygulamasında bütün bedendeki baskı noktaları temel alınıyorlar.

Bu uygulamayı evde kendi kendinize yapabileceğiniz gibi lisanslı uzmanlardan da hizmet olarak alabilirsiniz. Pek çok baskı noktası kolayca ulaşabileceğiniz noktalarda ve bu nedenle kendiniz yapabilseniz de, uzmanların doğru baskı miktarı ve zamanlama konusunda yetkin olmaları, onları bu hususta daha faydalı hale getiriyor.

Akupressur masajında baskı sadece vücudun belli noktalarına uygulanıyor ve shiatsu masajı olarak adlandırıldığını görmeniz de mümkün.

Ayurveda Tıbbındaki Yeri

Çin tıbbının yanında Ayuvedik tıp yani antik hint tıbbı içerisinde de sıkça uygulanan iğnesiz akupunktur, temel olarak marma terapisi olarak adlandırılıyor. Bu uygulamada 107 adet baskı noktası bulunuyor.

Baskı Noktası Nedir?

Baskı uygulanan noktalar vücuttaki belli bölgelere uygulanan basınca yanıt veren ve böylece terapötik etkiler gösteren bölgeler olarak tanımlanıyorlar.

Akupunktur ile Arasındaki Farklar

Her iki uygulamada da baskı noktaları temel olarak aynı. Ancak akupunkturda istenen baskı iğneler ile uygulanırken, akupressur uygulamasında genellikle parmaklar kullanılarak uygulanıyor. Basınç miktarı ise kişinin rahatsızlığına göre değişiklik gösteriyor. Her iki uygulama da vücuttaki enerji akışının optimize edilmesi için kullanılıyor.

Kendi Kendinize Yapabilirsiniz

Kendi kendinize uyguladığınız bir iğnesiz akupunktur da kesinlikle işe yarayacaktır ve her ne kadar tüm noktalara kendi başınıza erişmeniz mümkün olmasa da, pek çoğuna ellerinizi kullanarak erişebilirsiniz. Sadece elinizde bile çok sayıda baskı noktası bulunuyor.

Bunun üstüne, akupressur uygulamasını her istediğinizde, her yerde yapabilirsiniz çünkü çoğu baskı noktası ellerinizde ve yakın bölgelerde bulunuyor. Yani bir yerde sıra beklerken bile uygulayabilir ve ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.
İğnesiz Akupunkturun Etkileyici Faydaları

Ağrıları Alır

İğnesiz akupunkturun en sık kullanıldığı alanlardan bir tanesi ağrıların ortadan kaldırılması. Yapılan araştırmalarda akupressurun ağrı tedavisindeki verimliliği incelenmiştir ve bu konuda kronik baş ağrıları, bel ağrısı, doğum ağrıları ve pek çok diğer travmatik ağrı değerlendirilmiştir.

Özellikle baş ağrıları konusunda dikkate değer sonuçlar elde edilmiştir ve bir aylık akupressur uygulamasının sonuçlarının bir aylık kas gevşetme tedavisinden daha fazla sonuç almaya imkan tanıdığı görülmüştür ve etkiler tedaviden altı ay sonrasına kadar devam etmiştir.

Adet Dönemi Belirtilerini Azaltır

Pek çok kadın için adet dönemi sendromları her ay baş etmeleri gereken bir konu olmaktadır. Bu belirtileri azaltabilmek için beslenmede değişikliklere kadar uygulanabilecek pek çok yöntem mevcut ancak iğnesiz akupunkturun da bu konuda ciddi ilerleme sağladığı görülmektedir.

2017 yılında akupressurun adet dönemindeki kadınların hayat kalitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır ve bu çalışmalarda kadınlara 20 dakikalık farklı noktalardan akupressur tedavisi uygulanmıştır. Bu çalışmaların sonucunda kadınlarda kaygı ve depresyon belirtilerinin ciddi anlamda azaldığı ve adet belirtilerinin hafiflediği görülmüştür.

Bulantıları Yatıştırmak

Kusma ve bulantılar da akupressurun odak noktaları arasında yer alıyor. Özellikle kemoterapi gibi bulantı ve kusmalara sıklıkla sebep olan tedavi süreçlerinde bu çok daha fazla önem kazanıyor.

Pek çok hastanın çeşitli ameliyatlardan sonra bulantılar ile karşılaştıkları da bir gerçek. Risksiz ve düşük maliyetli bir terapi olması nedeniyle iğnesiz akupunktur bu hastalar için bir umut olabiliyor.

Doğumu Tetikler

Pek çok hamile kadın doğal olmayan yöntemlerle doğumun başlamasını istemiyor ve bu nedenle akupressur veya akupunktur gibi alternatiflere yöneliyor. 3400 hamile kadın üzerinde yapılan 22 kontrollü incelemede, akupressurun rahmi doğuma hazırlayabildiği görülmektedir.

Zira baskı noktaları rahme giden kan akışını arttırmaktadırlar ve bu da hormonal tepkileri ve rahim kasılmalarını etkilemektedir. Elbette doğumu başlatmak için bu yöntemi uygulamadan önce doktorunuzla görüşmeniz de faydalı olacaktır.

Uykusuzluk

Uykusuzluk problemi modern insanın en büyük sorunları arasında yer alıyor ve kontrollü çalışmalarda bireylerin kendilerine iğnesiz akupunktur uygulamalarının bu sorun üzerindeki etkileri incelenmiştir.
4 hafta boyunca yapılan akupressur uygulaması neticesinde uykusuzluk belirtilerinin çok daha azaldığı tespit edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir