Doğru zamanda doğru sözler ve eylemler her şeyi değiştirir. Başarılı ilişkiler kendiliğinden oluşmaz. Sorumluluk alarak ilişkilerini yürüten çiftler, aynı zamanda en çok eğlenen ve en çok sevgiyi hisseden çiftlerdir. Gerçekten işe yarayan ve ilişkinizi güçlendirecek bazı araçlar vardır. İşte başlamanıza yardımcı olacak on araç;

1. Almak istediğinizi verin: Tüm ilişkiler için karşılıklı iletişim çok önemlidir. Anlaşıldığını hissetmek istiyorsanız, daha anlayışlı olmayı deneyin. Daha fazla sevgi hissetmek istiyorsanız, daha fazlasını vermeyi deneyin. Ve partnerinizin psişik olmadığını unutmayın, bu yüzden neye ihtiyacınız olduğunu ona ifade edin.

2. Mutlu olduğunuz noktaları bulun: Seni senden başka kimse mutlu edemez. Mutluluğu bulmak, kendi başınıza yapmanız gereken bir şeydir. Bunun partnerinizin sorumluluğunda olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün ve sizin için hangi parçanın eksik olabileceğini bulmak için, içinize bakın. Kendi mutluluğunuzdan sorumlu olursanız bunu başkalarından beklemezsiniz.

3. En iyi arkadaş olmanın ve kalmanın bir yolunu bulun: Bazıları için en iyi arkadaş olmak romantik gelmiyor ama bunu yaşayanların çoğu en iyi arkadaş olarak birlikte geçirdikleri zamanın çok keyifli olduğunu söylüyor. İyi arkadaş olmak demek romantik anları es geçmek demek değildir. Beraber keyif aldığınız şeyleri yaparken aynı zamanda hislerinizi de devreye sokabilirsiniz.

4. Düzenli olarak ilişkinizi destekleyin: bir danışmanlık alın ya da birlikte bir ilişki kitabı okuyun. Bunu yılda en az bir kez yapmalısınız. Yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorsanız bile, süreç tek başına bağlantınızı güçlendirecektir.

5. Öfkenin geçmesine izin verin: Öfke bir ilişki katilidir. Sizi kendine çeker ve etrafınızdaki iyiyi görmenizi engeller. Partnerinize öfkelendiyseniz, sakinleşmek için kendinize biraz zaman verin ve ardından neler olup bittiğini nazikçe tartışın. Öfkeye tutunmak zaman kaybıdır.

6. Her gün bir şekilde birbirinizi onurlandırın: Her sabah, partnerinize yeniden söz vererek ilişkinizi daha tatlı ve daha derin hale getirme fırsatınız var. Sevdiğiniz kişi tarafından saygı duyulduğunu ve değer verildiğini hissetmek, hayatı çok daha güzel hale getirir. Çoğumuz “Seni seviyorum” kelimesini duymaktan hoşlanırız. Nasıl hissettiğinizi söylemekten çekinmeyin, duygularınız konusunda açık ve samimi olun.

7. Her insanın farklı olduğunu anlayın: Hepimizin kendine has özellikleri vardır. Bunun dünyayı zenginleştiren bir şey olduğunu ilişkiler için de hatırlamakta fayda var. Farklılıklarımızı anlamak ve kutlamak birlikte yaşamayı daha huzurlu, ilginç ve eğlenceli hale getirir. Karşınızdaki kişiyi kendinize benzetmeye çalışmak için uğraşmak zaman ve enerji kaybıdır. Aynı zamanda ilişkideki saygıya da zarar verir. Bunun yerine onu olduğu gibi kabul etmeyi deneyin. Farklılıklarınızı sevgiyle kabul edin. Bırakın bu farklar ilişkinize renk katsın.

8. Üzüldüğünüz zaman önce içinizde neler olup bittiğine bakın: Kendinizi kötü hissettiğiniz için partnerinize kızmak yerine, kendinizi kontrol edin. Çoğu negatif his kendi korkularımızdan veya acılarımızdan kaynaklanır. Gerçek şu ki, genellikle düşündüğümüz nedenlerden dolayı üzgün değiliz, bu yüzden net bir şekilde düşündüğünüzden emin olun. Bu noktada gerçekçi düşünmek fayda sağlayacaktır. Üzüldüğünüz anlarda durup “Gerçekten beni üzen partnerim mi?” diye sorun. Belki başka bir olay tetiklenmiştir. Cevabı önce içinizde arayın.

9. Net olun: İçinizden geçenle söyledikleriniz aynı mı? Herhangi bir duygunuzu net olarak ifade etmek yerine bunu ima etmeyi mi seçiyorsunuz? Eğer cevabınız evetse ilişkinizin net ilerlemesi pek mümkün olmayabilir. Taktiklerden uzak durun. İlişkiniz hakkında fikir almaktan vazgeçin. İçinizden geçenleri net bir şekilde ifade edin. Soruların cevaplarını en doğru kişiden yani partnerinizden alabilirsiniz.

10. Beklenti yerine kabulü deneyin: Sürekli beklenti içinde olmak sizi kalıplara sokar. Örneğin, bir konuda partnerinizden belli bir tepki verme beklentiniz varsa o size daha iyi bir karşılık verse bile bunu fark edemeyebilirsiniz. Mutlu olacağınız bir noktada boşuna üzülmüş olursunuz. Halbuki kabulde ve akışta olursanız, olan şeyleri daha objektif değerlendirebilir ve size gerçekten ne hissettirdiğini daha net anlayabilirsiniz.

 

Keyifli ve enerji dolu bir gün dilerim.

Dr. Yasemin GEÇERLER