İnce saç denildiğinde genelde saç telinin inceliğinden mi yoksa saçların gürlüğünden mi bahsedildiği karışabilmektedir. İnce telli saçlar denildiğinde her bir saç telinin dokusundan ve şaftından bahsedilir. Yani aslında saçlarınız ince telli de olsa toplamda saç teli sayınız fazlaysa gür saçlı olabilirsiniz.

Saçlarınızın teli değil de saç miktarınız az olduğu için de saçlarınız ince olabilir. Ancak bu durumda saçlarınızın dokusu değil, hacmi söz konusudur. Saçlarınız aynı anda hem ince telli hem de az olabilir ya da ikisinden birine sahip olmanız söz konusu olabilir. Hangisi olursa olsun, doğru şekillendirme ve saç kesimi ile saçlarınızın güzel ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Saçlarınız inceyse saçınıza uygun saç kesimlerini gözden geçirip istediğinize karar verebilirsiniz. Saçlarınızın daha dolgun ve daha kalın görünmesi için aşağıda yer alan önerilere göz atabilir ve saçlarınıza uygun kesimi bulabilirsiniz.

İnce Telli Saçlar Nasıl Hacimli Gösterilir?

Saçlarınızı ince haliyle kullanmaktan memnun olabilirsiniz. Ancak bazen daha dolgun görünmelerini de istiyor olabilirsiniz. Bu durumda saçları hacimlendiren ürünler kullanmayı deneyebilirsiniz.

Saçlarınız inceyse ağır ve yağlı saç ürünleri tercih etmemelisiniz. Çünkü bu tarz ürünler, saçlarınızın aşağı doğru sönmesine yol açabilir. Saçınız ıslak ya da nemliyken kökten uçlara kadar köpük kullanabilir ya da saçlarınıza hacim vermek için saç köklerinize saç kalınlaştırıcı sprey sıkabilirsiniz.

Saçlarınızı tarayarak kullandığınız ürünü eşit bir şekilde yaydıktan sonra yuvarlak bir fırça ve fön makinesi yardımıyla şekillendirebilirsiniz. Saçlarınız kuruduğunda biraz daha hacimli görünsün isterseniz, saçları hacimli göstermek için tasarlanmış spreyleri kullanarak saç diplerinizi parmaklarınız yardımıyla kaldırabilirsiniz. Ancak hangi ürünleri kullanırsanız kullanın, istediğiniz sonucu elde etmek için doğru bir saç kesimine ihtiyacınız olacak.

İnce Telli Saçlar için Saç Kesim Modelleri

İnce ya da ince telli saçlara çok fazla kat uygulanırsa saçın yoğunluğu genel olarak azalır ve saçlar daha da ince görünür. Bu nedenle kuaförünüzden “görünmez” katlar atmasını isteyebilirsiniz. Bu katlar, saçlara hareket etmek için belli belirsiz bir şekilde kesilir.

Saç kesiminiz ve stiliniz ne olursa olsun her 6 ila 12 haftada bir saçınızı düzenli olarak kestirmeniz gerekir. Bu sayede saç uçlarınızın daha dolgun görünmesini sağlayabilir ve görsel olarak büyük bir fark yaratabilirsiniz.

İnce saçlarda kullanılabilen en güzel 10 saç kesimine aşağıda göz atarak kendinize uygun bir saç modeli bulabilirsiniz.

  1. Küt kesim

 

İnce saçlar için en iyi seçeneklerden biri küt kesimdir. Küt kesim ile saçların ağırlığı uçlarda olacak ve saçlar daha kalın, dolgun ve sağlıklı görünecektir. Küt kestirdiğiniz saçlarınızı dümdüz kullanabilir ya da saç fırçası yardımıyla uçlarını içe ya da dışa kıvırarak da kullanabilirsiniz.

  1. Asimetrik kesim

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Adam Burrell (@adamburrell)’in paylaştığı bir gönderi

Saçlarınız ne kadar kısa olursa o kadar hacimli görülür. Kısa saçlar genel olarak daha dolgun görünür. Özellikle asimetrik olarak kesilen kısa saçlar, saçın genel olarak çok daha hacimli ve dolgun görünmesine yardımcı olacaktır.

  1. Klasik bob

Saçların yoğun görünmesi için ideal kesimlerden bir diğeri klasik bob kesimdir. Klasik bob kesimde tüm saçlar aynı uzunlukta kesilir. Zamanı hiçbir zaman geçmeyecek olan bu kesimi ince saçlarınızda tercih edebilirsiniz.

  1. Hafif katlar

Katlı kesim istiyorsanız, başınızın en üst kısımlarını biraz katlı kestirmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede saçınızın üst kısmı daha dolgun görünürken alttaki hacmi de korumuş olursunuz.

  1. Kendi halinde kurutulmuş küt kesim

Saçlarınızı ısıyla şekillendirmek yerine kendi kendine kurutursanız, saçlarınız daha sağlıklı görünecektir. Bunun için saçınızın doğal dokusuyla uyumlu kesimler tercih edebilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı yıkarken ince saçlar için tasarlanmış şampuanları kullanmayı unutmayın.

  1. Hafif renklendirilmiş katlı saçlar

Saçlarınız inceyse onlara ekstra özen göstermeniz gerekir. Bu da saçları düzenli olarak kestirmek, bakım yapmak ve daha az kimyasala maruz bırakmak anlamına gelir. Saçlarınızın rengini açmak isterseniz, birkaç tondan fazla açmamaya özen gösterin ve saçınızda en kaliteli kimyasalların kullanıldığından emin olun.

  1. Hacimli bob kesim

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Duckie Thot (@duckiethot)’in paylaştığı bir gönderi

Saçlarınızın hafiflemesini ve hareket ettikçe havalanmasını isterseniz, saçınızı kestirmekten korkmayın. Hacim verilmiş bir bob kesimle saçlarınızın daha dolgun ve çok göründüğünü fark edeceksiniz.

  1. Hafif katlı küt kesim

Saçlarınızı küt kestirseniz de uçlarında hafif katlar deneyebilirsiniz. Saçlarınız inceyse ve hafif bir hareket katmak istiyorsanız, saç uçlarınıza hareket ekleyecek katlar deneyebilirsiniz.

  1. Kaküllü bob kesim

Kaküller, yüz şekline ve yapılan kesime göre ince saçlarda çok güzel durabiliyor. Saçlarınızı bob kesim kullanmak ve kakül denemek istiyorsanız, bu iki isteğinizi aynı anda gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz.

  1. Yana taranmış saçlar

Saçlarınızın orta kısmı hacimsiz görünüyorsa saçınızı ayırma yönünüzü değiştirmeyi deneyin. Saçınızı uzun zamandır aynı yöne ayırıp kullanıyorsanız, bunu değiştirdiğinizde çok daha hacimli saçlar elde ettiğinizi fark edeceksiniz.