Dünyanın en tanınan ve sevilen kedi türlerinden birisi olan İran kedileri, 1600’lü yıllardan beri sahiplerinin kucaklarından inmiyorlar. Uzun, güzel görünen kürkü, kalın bedeni, düz yüzü ile birlikte İran kedisinin çekiciliğine direnmek oldukça zor.

İran kedisi orta boyutlu bir türdür ve sevecen bir dost olma görevini hayli ciddiye alır. Daima sevilmeyi ve ilginizi ister. Çeşitli renk ve renk kombinasyonlarında olabilir ve diğer evcil hayvanlarınız dahil olmak üzere tüm aile üyeleri ile çok iyi geçinir. Fakat bunun için yavruyken alıştırılması gerekir. Eğer tüy bakımıyla uğraşmaktan çekinmiyorsanız daha sevecen bir eşlikçi bulamazsınız.

Görünüm

Bir İran kedisini gördüğünüzde onu fark etmemenizin imkanı yoktur. Bu ikonik kedi kalın tüylü kürkü, büyük gözleri ve dolgun bedeni ile bilinir. Fakat İran kedisinin görünümünü düşündüğünüzde aklınıza gelen en karakteristik özelliği tatlı ve düz yüzü olacaktır.

Bu kedi orta boyutlu bir türdür ve dişi olanları biraz daha hafifken, erkekleri biraz daha büyük ve ağır olur. Uzun, parlak İran kürkü ise çok çeşitli renklerde olabilir. Gözleri ise genelde bakır, yeşil, ela veya mavidir.

Yıllar içerisinde iki farklı İran kedisi türü ortaya çıktı. Bir tanesi şovlar için, bir tanesi ise geleneksel olanı. Şov kedilerinin genelde yüzleri daha düz, kulakları daha küçük, kürkü daha kalın ve gözleri daha büyüktür. Geleneksel olan türleri ise türün ilk üyelerine daha fazla benzer. Fakat hangisi olursa olsun aynı tatlılıkta olurlar ve tüy bakımı için günlük fırçalama gerektirirler.

Karakteri

İran kedisi tarz olduğu kadar tatlıdır da. Bu sessiz, elegant güzellikler kendilerini size adarlar ve aynı zamanda sizin de ona adanmanızı isterler. Fakat her kedinin kendine ait bir şahsiyeti vardır ve bu nedenle kedinizin İran kedisinin her özelliğini göstermemesi her zaman mümkündür. Genel olarak sakin, sosyal ve sevgi dolu bir kedidir ve sahibinin yanında olup onunla ilgilenilmesinden hoşlanır.

Mutlu ve meraklı bir tür olan İran kedisi, buna karşın evdeki her şeyi devirme peşinde olmayacaktır. Ayrıca biraz ağır bir yapısı olduğundan perde gibi yerlere tırmanma peşinde olmaz. Muhtemelen onu en rahat koltukta uyuklarken bulacaksınız.

Ayrıca köpekler dahil herkesle iyi geçinebilir ancak gençken buna alıştırılması gerekir. Kedi oyuncakları ve oyunlarından keyif alacak kadar enerjiktir ama mutlu olması için devamlı olarak eğlenceye gerek de duymaz.

Yaşam İhtiyaçları

Moda ikonu gibi görünmesine karşın İran kedisinin çok özel ihtiyaçları yoktur. Hatta bu orta enerjili tür ev büyük de olsa küçük de olsa aynı mutlulukta olacaktır. Diğer kediler gibi çıkabileceği bir kedi ağacı olursa mutlu olabilir ama bazılarının bununla ilgilenmemesi de mümkündür. Çok atletik olmadığından bazıları yerde olmayı tercih eder. Fakat güneşli dışarıyı iyi gören bir pencere önünde yatmak ve kuşlara miyavlamak hoşuna gider.

Çok tatlı bir kişiliği olduğu için İran kedisi ailenin tüm üyeleri için iyi bir evcil hayvandır ve özellikle yaşlılar ile büyük çocuklar için ideal olur. Eğer rahat bir kucak varsa, İran kedisi onun üstünde olacaktır. Genel bir kural olarak başka köpekler ve kedilerle de iyi geçinir.

Siz işteyken kendi kendine kalmayı çok dert etmez ama bunun için biraz oyuncak ve tırmalayabileceği yerler bırakmak gerekir. Buna karşın çok uzun süreler yalnız kalmayı da kaldıramaz. Bu nedenle birbiri ile bağ kurmuş olan bir çifti birlikte almak daha uygun olabilir. Kedileri bir günden fazla yalnız bırakmamak gerekir. Çünkü beslenmeleri, kumlarının temizlenmesi ve ilgilenilmesi gerekir.

Bakım

Lüks görünen kürkünün ideal halde kalabilmesi için İran kedisini günlük olarak fırçalamak gerekir. Fırçalamak ve taramak ayrıca fazla kirlerden, ölü tüylerden va tüyüne yapışmış olabilecek kakalardan onu arındırmanızı sağlar. Ayrıca banyo da bu tür için önemlidir. İlk olarak yavruyken banyo yaptırmaya başlarsanız büyüdüğü zaman da banyo yapmayı garipsemeyecektir. Yetişkin bir İran kedisi aldıysanız ve pek banyo yapmak istemiyorsa, ılık ve nemli bir bezle temizlemeniz daha iyi olabilir.

Bazı kedi türlerinin bakım ihtiyacı diğerlerinden daha fazladır ve İran kedisi de bunlardan birisidir. İran kedisine sahip olduğunuzda onun kürkü ile ilgilenebilecek kadar zamanınızın olması gerekir. Onu her gün fırçalamazsanız tüyleri birbirine dolanır ve bu da bir süre sonra ona acı vermeye başlar.

Aşırı göz yaşları da sorun olabilirler ve özellikle yüzü daha düz olanlarda bu belirgindir. Günlük olarak gözlerinin temizlenmesi gerekir. Ayrıca diğer kedi türleri gibi düzenli diş ve tırnak bakımı, veteriner kontrolü ve aşıların unutulmaması gerekir. Kumu her zaman temiz olmalı çünkü İran kedisi kum beklentilerini karşılamazsa onu kullanmayı reddedebilir.

Evinize bir İran kedisi almadan önce bu kediye sahip olmanın bütün yükümlülüklerini anlamanız gerekir. Kürkünün bakımı ne kadar zor olursa olsun, biraz ödülle eğitmesi kolaydır ve bu nedenle bazı eşyalardan uzak tutmak, bazılarını tırmalamasını sağlamak gibi şeylerde eğitmesi zor değildir.

Sağlık

İran kedisinin beklenen yaşam ömrü 10-15 yıl arasındadır. Pek çok kedi türü gibi bazı sağlık sorunlarına eğilimi vardır ve bazı genetik problemleri de beraberlerinde getirirler.

En yaygın rahatsızlıklar arasında progresif retinal atrofi ve polikistik böbrek hastalığı bulunuyor. Polikistik böbrek hastalığında böbrek dokusunda küçük ve sıvı dolu keseler vardır ve bunlar zamanla büyür ve çoğalırlar, sonucunda böbrek iflasına yol açarlar. Progresif retinal atrofi ise kedilerde genetik bir göz hastalığıdır ve retina hücrelerinin zamanla kötüleşmeleri nedeniyle körlüğe yol açar.

İran kedilerinde göz ve diş problemleri genel bir problemdir. Yüzü ne kadar düz ve çenesi ne kadar düz olursa bu risk artar. Bu nedenle bu bölgelere düzenli olarak dikkat etmek gerekir.

Diğer kedi türleri gibi kısırlaştırılmalıdır ve ayrıca asla dışarıda kendi kendine dolaşmamalıdır.