İş görüşmesine giderken giymeniz gereken renkler

İş görüşmesine giderken giymeniz gereken renkler

İş görüşmesi için hazırlanırken genelde akılda tutmanız gereken çok fazla şey olur. Öncelikle şirket ve pozisyon ile ilgili yeteri kadar araştırma yaptığınızda şirketin sizden neler bekleyeceğinden emin olursunuz ve ne gibi yeteneklerin sizden beklendiğini bilirsiniz. Sonrasında görüşme sırasında tökezlememek için standart iş görüşmesi sorunlarına vereceğiniz cevaplar üzerinde çalışabilirsiniz.

İş görüşmesi için yaptığınız hazırlıkların başında görüşmede giyeceğiniz kıyafetler vardır. İş görüşmesindeki giyim tarzınızın ister yüz yüze ister Skype üzerinden olsun, işi alma ihtimalinizi önemli ölçüde etkilediğini biliyor muydunuz? Ne giymeniz gerektiğine yönelik olarak kesin bir kural yoktur ve ne giymeniz gerektiği iş kolu ve uzmanlığa göre değişebilir. Ancak genel bir kural olarak derli toplu, özenli ve profesyonel görünmeniz önemlidir.

Düzgün ve profesyonel bir giyim ile birlikte giydiğiniz renklerin de sizinle görüşen kişi üzerinde etkileri vardır. Bu durumun ise renk psikolojisi ile ilişkisi var. Renk psikolojisi; renklerin ruh halimiz, duygularımız ve zihinsel durumumuz üzerindeki etkilerini ele alır. Renk psikolojisine dayanarak hazırlanmış bu rehber ile iş görüşmesinde giyilmesi gereken renkleri ve hangi renklerden tamamen kaçınmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Temel renkler

Bir sonraki iş görüşmenizde giyebileceğiniz en iyi renkler şunlardır:

 • Denizci mavisi

Koyu ve geleneksel renkler kıyafetinizin temel rengi için iyi seçimlerdir. Bunun için en iyi seçimlerden bir tanesi denizci mavisidir. Araştırmalar, takım elbise için en iyi rengin denizci mavisi olduğunu göstermektedir. Çünkü bu renk kendine güveni etkiler. İş görüşmesine başka renkler yerine denizci mavisi ile katılırsanız işi alma ihtimaliniz daha fazla olur.

 • Gri

Gri, iş görüşmeleri için mükemmel olan bir diğer doğal renktir. Ancak gri renk, kişiyi sıkıcı gösterebileceğinden dolayı kendinize olan güveninizi yansıttığınızdan emin olmalısınız. Gri rengi tercih ettiğinizde kendinize olan güveninizi yansıtabiliyorsanız bu renk gayet işe yarayacaktır.

 • Siyah

Siyah, liderlik ve güç ile ilgili olan güçlü bir renktir. Siyah, temel renk olarak kullanılmak için uygun olsa da tamamen siyah giyinmeniz biraz göz korkutabileceği için kıyafetlerinizin büyük bir bölümünü siyah tercih etseniz de diğer parçalarda başka renkler (aşağıdan öğrenebilirsiniz) kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

 • Kahverengi

Kahverengi sıcak, dünyevi ve arkadaş canlısı bir renktir ve güvenilirliğiniz ile uyumluluğunuza dikkat çekebilir. Ancak çok fazla kahverengi giymek çok sıkıcı görünmenize neden olabilir. Kahverengi giyecekseniz bu rengin, kahverenginin zengin bir tonu olduğundan emin olun ve bütün kıyafeti kahverengi seçmek yerine sadece bir parçayı kahverengi seçin.

Vurgu renkleri

Yukarıda listelenen koyu ve geleneksel renkleri vurgulamak için aşağıdaki renkleri tercih edebilirsiniz:

 • Mavi

Mavi, pek çok insanın favori rengidir ve tonuna göre sakinleştirici ya da enerji verici olabilmektedir. İş görüşmesinde mavi giymek ya da vurgu yapmak için mavi bir bluz tercih etmek gayet güvenlidir. Heyecan verici olmak istiyorsanız vurgu rengi olarak daha parlak maviler tercih edebilirsiniz. Ciddi ya da odaklanmış görünmek istiyorsanız gökyüzü mavisi gibi daha açık tonlar tercih edebilirsiniz.

 • Yeşil

Yeşil genelde yaratıcılık ile ilişkilidir ve doğal ve dünyevi bir renktir. Tüm kıyafetinizin yeşil olmasını önermesem de bazı parçalarda yeşil kullanmak gayet etkili olabilmektedir.

 • Beyaz

Beyaz, iş görüşmenizde vurgu rengi hatta temel renk olarak kullanılmak için gayet iyi bir seçimdir. Beyaz renk saf ve organize görünmenizi sağlayabilir. Ancak sıkıcı olarak algılanmanıza da neden olabileceği için tamamen beyaz giyinmemeniz iyi olacaktır.

Kaçınmanız gereken renkler ve temalar

Aşağıdaki renkler iş görüşmenizde yanlış mesajlar vermenize neden olacaktır:

 • Neon renkler

Bazı parlak renkler vurgu olarak kullanıldığında iş görüşmesi kıyafetini iyi gösterebilse de ne yaparsanız yapın neon renklerden kaçının. Neon renkler sadece parlak renkler değildir, aynı zamanda gözler için sıkıntı yaratabilir ve bu da iş görüşmesinde istemeyeceğiniz bir durumdur.

 • Çok fazla parlak renk

Parlak renkler giyiyorsanız (ya da vurgu rengi olarak tercih ettiyseniz) dikkatli davranmanız gerekir. Bir ya da iki parlak vurgu rengi etkili olabilse de çok fazla parlak renkler tercih etmeniz aşırıya kaçabilir. Parlak renkler yaratıcılık ile ilişkili olsa da iş görüşmesi için çok fazla olabilir. Bu nedenle parlak renkleri en az seviyede tutmanız iyi olacaktır.

 • Desen

Genel olarak tek renk parçalar giymeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Bütün olarak kıyafetinizle uyumlu görünecekse desenli bir parça da tercih edebilirsiniz. Ancak birden fazla desen tercih etmeniz sorun yaratabilir. Çizgili bir etek ile benekli bir tişört giymiş birini hayal edin. Bakmak gözlerinizi acıtırdı, değil mi? Bu kişi siz olmayın.

 • Her şeyin oturduğundan emin olun

Tüm bunlar temel şeylerdi. Özet olarak muhtemelen koyu ve geleneksel bir rengi temel renk olarak seçecek ve birkaç ilginç vurgu renk ekleyecek, neon bluzunuz ile desenli pantolonlarınızı evde bırakacaksınız. Tabi ki her şeyin temiz, kırışıksız olduğundan ve tam oturduğundan emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir