Işığın bir ilaç olmasının sebebi ve ihtiyacınız olan dozaj

Işığın bir ilaç olmasının sebebi ve ihtiyacınız olan dozaj

Işık söz konusu olduğunda, sohbetin büyük kısmı genelde kalitesi değil, miktarı üzerine olur. Güneş ışığından D vitamini almanın önemli olduğunu biliyoruz ancak güneşte çok uzun süre kalmanın uzun vadede büyük zarara sebep olduğunun da farkındayız. Peki ışık türlerine göz atmaya ne dersiniz? Bu konuya daha önce kafa yormamış olabilirsiniz.

New York Times’ın en çok satan yazarlarından Max Lugavere’ye göre farklı ışık türlerini avantajımıza olacak şekilde kullanmamız gerekiyor. Hatta ışık masrafsız ve hali hazırda kolayca bulunan bir ilaç türü ve uykumuz, bilişsel fonksiyonlarımız ve bağışıklık sistemimiz için çok önemli. Ancak sağlıkla ilgili pek çok diğer şeyde olduğu gibi, her şey dengeyle alakalı. Işık bir ilaç formu olabildiği gibi yaşlanmayı hızlandırabilen bir faktör de olabiliyor.

Aşağıda bir ilaç olarak işlev gösterebilen ışık türleri ve dozaja dair bilgiler mevcut ve böylece tam olarak doğru miktarda ışık alabilirsiniz.

Sabahları Odanıza Işık Girsin

Genel bir kural olarak sabahları uyandığınızda gözünüze bir miktar parlak ışık girmeli. Bu uyanmanıza yardımcı olur ve ayrıca kendinizi daha iyi hissedersiniz. Ayrıca sabah ışığının beyin için sağlıklı olan nörotransmiterlerin salgılanmasına yardımcı olduğu belirtiliyor. Sabahları gözlerinize parlak bir ışığın gelmesi, melatonin salgısını frenler ve beyinde serotonin üretimini tetikler, bu da sabahları daha sağlıklı bir ruh hali ve bilişsel fonksiyonlara sahip olmanıza yardımcı olur.

Sabahları parlak bir ışıkla uyanmanız sirkadiyen ritminizi de dengeler ve bu ritim bağışıklık sağlığı da başta olmak üzere bedenimizdeki pek çok süreç için önemlidir. Sabah ilk iş olarak gözlerimize gelen parlak ve doğal ışık ile sirkadiyen ritmimizi günün büyük kısmında iç mekanlarda olsak bile ayarlayabiliriz.

Elbette, doğal güneş ışığından doğru miktarda korunmak da önemli çünkü çok fazla UV ışınlarına maruz kalmanın yan etkileri var. Bu nedenle güneş kremi sürmeli ve kendinizi zararlı radyasyondan korumalısınız.

Ne Kadar Işığa İhtiyacınız Var?

Sirkadiyen saatinizi sabitlemek ve sağlığa faydalarını elde etmek için 1000 lux veya daha parlak bir ışığa ihtiyacınız var. Bu miktar biraz büyük gibi görünebilir ancak aslında sadece yarım saat doğal ışıkta durmak bu eşiğe ulaşmak için yeterli.

Bulutlu bir günde bile gökyüzünden yayılan ışık en az 1000 lux düzeyindedir. Bu doğal ışık en az 1000 lux, en fazla da 10.000 lux, hatta bazen 50.000 lux düzeyinde olur. Bu nedenle sabah olduğunda bir pencere açıp doğal ışığı içeri almak isteyebilirsiniz. Beyniniz ve bedeniniz size bunun için teşekkür edecektir.

Işıkları Kapatmanın En İyi Zamanı

Işığın uykumuz üzerinde ve dolayısıyla sağlığımız üzerinde böylesi büyük bir etkisi var. Bu nedenle gün bitiminde çok parlak ışıkların tam tersi etkisi olabilir. Beyaz ışık bir ilaç formu olarak görülse de, yanlış zamanda kullanmanın tam tersi bir etkisi var. Bu, güneş battığı zaman hemen gözlerinize maske takmanız gerektiği anlamına gelmiyor çünkü hafif ışıklarda hiç bir sorun yok. Çünkü eskinin avcı toplayıcıları gece olunca kamp ateşine, ay ve yıldızların ışıklarına maruz kalırlardı ve bu solgun ışık 1000 lux olamazdı, bu nedenle bunu sorun etmeye gerek yok.

1000 lux değerine ulaşabilen şey ise kendimizi her dizi izlediğimizde veya yatmadan önce sosyal medyada gezindiğimizde maruz bıraktığımız floresan ışıktır. Bu parlak ışık sirkadiyen ritmimizi bozar. Gözlerimizi geceleri çok parlak ışığa maruz bıraktıkça, melatoninin salgılanması gereken saatlerde onun üretimine engel oluyoruz. Bu nedenle ışık yaşlanmayı hızlandırabilen bir faktör haline geliyor.

Eğer bu durum gece rutinlerinizi tekrar gözden geçirmenize sebep olmuyorsa, neyin buna sebep olacağını tahmin etmek zor. Işık bir ilaç formu ve onun sağlıklı dozunu alırken, her zaman dengeyi korumayı da unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir