Japon Bobtail kedisi, kısa ve kıvrık kuyruğu ile sevilir ve dışa dönük bir kişiliğe, atletik yeteneklere sahiptir. Bu ilgi çekici tür Japonya’ya özgüdür ancak dünya çapında da bilinir.

Bu enerjik hayvanlar mükemmel evcil hayvanlar olurlar ve özellikle çocuklar ile iyi geçinirler. Japon Bobtail özellikle ilginin merkezinde olmaktan hoşlanır ve aile hayatının büyük bir parçası olmak ister. Az tüy döker, kürk bakımı kolaydır ve çok akıllıdır.

Bu tatlı ve enerjik kedi görece nadir bir türdür. Bu nedenle bulmak zor olabilir ve fiyatı da yüksek olabilir.

Görünüm

Japon Bobtail kedisinin en temel karakteristik özelliği elbette kısa kuyruğudur. Kuyruğu bir kediden çok tavşana benzer ve bu bakımdan bilindik kedilerden farklıdır. Tıknaz olan kuyruğu genelde 10 cm’den uzun olmaz ve tüylerle kaplı, kıvrık veya bir yana eğimli olabilir. Parmak izleri gibi her kedide kuyruğun tarzı farklı olur.

Japon Bobtail orta boyutlu bir kedidir ve genelde 4 kg civarında olur. Erkekleri dişilerinden biraz daha ağır olabilir. Uzun, ince bir gövdeleri vardır ve bedenleri kaslı, güçlüdür. Arka bacakları ön bacaklarından biraz daha uzundur ve yanak kemikleri yüksektir, gözleri ovaldir ve burunları uzundur.

Bu kedinin kısa ve uzun tüylü olmak üzere iki kürk tipi vardır. Kürkü tek renk, çift renk veya desenli olabilir ancak genelde renkli noktaları olur. Hem kısa hem de uzun kürklü olanlarının ipeksi yumuşaklıkta, bakımı kolay ve az tüy döken bir kürkü bulunur. Fakat diğer türlerden daha az tüy dökmesine karşın ilkbahar ve sonbaharda tüy dökme dönemi gelir ve hipoalerjenik bir kedi olarak da görülmez.

Karakteri

Japon Bobtail dışa dönük, dost canlısı ve çok akıllıdır. Bu tür çocuklarla, köpeklerle ve diğer kedilerle iyi geçinir. Etkileyici, insan seven bir kedi olduğundan sosyalleşmekten ve insanların ilgisini çekmekten hoşlanır.

Bu tür çok akıllı ve tatlı bir kedidir ve maymunluklar yapar, sarılmak ister, aktivitelerimiz esnasında yanımızda olmak ister ve insanları köpek gibi takip eder. Mutfak dolabından fırlarsa veya kapıları açarsa şaşırmamak gerekir.

Pek çok kedi yavrusu gibi bu türün yavruları da çok aktif olurlar ancak hayatlarının büyük kısmı boyunca aktif kalmaya devam ederler. Bu kedilerin harcayacak bol bol enerjileri vardır ve bunu her anı oyun zamanına dönüştürmek için harcarlar. Atletik Japon Bobtail kedileri sahiplerine oyuncaklarını getirirler ve oynatılmak isterler. Kapma ve getirme oyunları tutkularıdır ve genelde bu oyunu onlara öğretmek gerekmez.

Japon Bobtail biraz bağımsız bir karaktere sahip olabilir. Kolayca korkmaz ve yaşam alanında üstünlüğünü ortaya koymak ister. Bundan dolayı sizin zaman ve dikkatinizi talep eder ve ayrıca burnunu her işe sokabilir, günlük işlerinizde hep yanınızda olabilir. Kucak kedisi değildir ama hep yakınınızda olmak ister. Koltukta patates gibi yatmayacağından emin olabilirsiniz.

Yaşam İhtiyaçları

Bu kedi bol bol dikkat ister. Aile hayatının içinde olmak ister ve ailenin tam bir üyesi olur. İnsanları sever ve insanlarına her konuda yardımcı olma peşindedir.

Bu arkadaş canlısı sosyal kediler insanların omuzlarında dolaşır, kapıda misafirleri karşılarlar. Çok konuşmak ve ses çıkarmayı seven bir tür olduğundan ona kulak kabartmanız da gerekmez. Tatlı bir sesi vardır ve onunla konuşursanız neredeyse her zaman cevap verecektir.

Muhtemelen evdeki herkesle iyi geçinecektir. Misafirler, başka evcil hayvanlar ve çocuklar onun için oyun araçlarıdır. Onun enerji harcama talebini karşılamak için en baştan iki tane Japon Bobtail almanız daha uygun olabilir.

Bu kediler özellikle çocuklar ile çok iyi geçinirler ve eğlenceli bir evcil hayvan olurlar. İnteraktif bir tür olduğundan size kendisi oyuncak getirebilir. Zıplamayı, hoplamayı, güreşmeyi severler. Diğer evcil hayvanların yanında sürü lideri gibi olabilir.

Çok sosyal oldukları için uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Bu tür etkileşimi sever. Fakat genelde yolculukları sever ve yola gidecekseniz yanınızda olmaktan hoşlanır.

Bakım

Kürk bakımı görece kolaydır. Alt kürkü olmadığı için haftada bir fırçalamak yeterli olacaktır. Alt kürkü olmadığı için hem kısa hem de uzun tüylü versiyonlarının tüylerinin dolaşma ihtimali düşüktür. Az günlük bakım gerektirir ancak yine de özellikle tüy dökme mevsimlerinde daha fazla fırçalanması iyi olacaktır.

Atletik ve kıvrak Japon Bobtail kedisi hareketten hoşlanır ve spor yapmak için iç motivasyonu zaten vardır. Öğrenmeyi seven akıllı bir hayvandır. Kum eğitimi ve tırmanma kulesi eğitimini öğrenmesi iş değildir ve bunun ötesinde çeşitli numaralar da öğrenebilir. İnteraktif oyuncaklar ve onunla birebir oynamak da faydasına olacaktır.

Kolay sosyalleşen bir tür olmasına karşın küçüklükten itibaren sosyalliğe alıştırmak onun bu konuda daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Kedinizi yüksek kaliteli kedi mamaları ile beslemeniz gerekir. Atıştırmayı seven bir kedi olduğundan aktif yaşam tarzı her zaman obeziteyi önleyemeyebilir. Bu nedenle fazla kilolu olmasını önlemek için onun yemek tüketimine dikkat etmeniz uygun olacaktır.

Sağlık

Türün yaşam ömrü 9-15 sene aralığındır. Güçlü, doğal bir tür olmasından dolayı genelde sağlıklıdır ve hastalıklara dirençlidir.

Kuyruğunun kısalığı genetik bir mutasyonun sonucu olsa da, bu mutasyonun tür için herhangi bir sağlık sorununa yol açtığı görülmemiştir. Fakat yine de büyüme sürecinde düzenli veteriner kontrolünden geçirilmesi iyi olur. Bazı sağlık sorunları kedinin yaşamının ilerleyen senelerine kadar ortaya çıkmayabilirler.