Hanımlar, vücudumuzda çok memnun olmadığımız yerlerden birisi genellikle karın bölgesi oluyor. Çünkü pek çoğumuzun karın bölgesinde hiç de istenmeyen küçük ya da büyük bir yağ birikintisi var. Bizler bundan kurtulmak istiyoruz ve aslında tam olarak hangi egzersizlerin neye iyi geldiğini ise bilemiyoruz. Joggingin karnımızda nasıl bir etki yaratacağını anlatmak istedim.

Vücudunuzun her hangi bir yerinde birikmiş olan yağı yakmak için; düzenli olarak kardiyo egzersizleri yapmak, kas inşa etmek ve gün içinde aldığınızdan daha fazla kalori yakmak gerekiyor. Jogging ya da koşu; tüm dünyada mide de dahil olmak üzere yağ yakmaya yardımcı olacak en etkili vücut antrenmanı yöntemidir. Jogging aynı zamanda core kaslarınızı da etkiler. İşte bu nedenle düzenli olarak jogging yapmak karınlarınızı sıkılaştırmaya yardımcı olacaktır. Unutmayın; sadece abs, diyet, tutarlı bir kardiyo egzersizi ve güçlendirici egzersiz gibi alternatifler, sıkı bir karın için gerekli olan her şeyi birlikte veremez.

Jogging, yağları yakar!

Güzel, düz bir karın için vücudunuzun her yanında yağ yakmanız gerekir. Bunu yapmak için kalp hızınız, maksimum kalp atış hızınızın % 50- 80’inde çalışmanız gerekiyor. Azami kalp atış hızınızın kaç olduğunu öğrenmek için, 220’den yaşınızı çıkarın. Yani, 35 yaşındaysanız, MHR’niz (azami kalp atış hızınız) 185, yani MHR’nizin yüzde 50 – 80’inde çalışırsanız dakika başına 93- 148 atım arasında olmanız gerekir . Aralıklı eğitimin olumlu etkisini destekleyen pek çok araştırma var. Koşu yaparken daha fazla yağ yakmak için MHR’nin en alt sınırı ile en üst sınırının arasında değişen hızlarda jogging yapmanız gerekiyor. New Jersey Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, egzersiz verimliliği incelendi. Jogging egzersizinin başında daha sert ve daha hızlı koşan erkeklerin, genel olarak yüzde 5-10 oranında daha fazla yağ yaktığı belirlendi.

Karın düzleştirici besinler tüketin!

Düz bir karna sahip olmak için diyet uygulamayacağınız sihirli bir formül maalesef henüz yok. Sıkı bir abs de dahil olmak üzere, yağsız bir vücut elde etmek için normal dönemde tükettiğinizden daha az kaloriye ihtiyacınız var. Unutulmayın ki, uzmanlara göre 1 kilogram yağ 3,500 kaloriye eşit. Bu bakımdan kalori alımını azaltmaktan başka çare yok.

Bazı gıdalar şişkinliği azaltır. İşte bu yüksek lifli ve düşük sodyumlu gıdalar da karnınızı düzleştirir. Uzmanlara göre; fasulye, çilek ve fındık, özellikle de bademi sindirim sisteminize yardımcı olmak ve daha uzun süre tok hissetmek için diyetinize ekleyin. Ayrıca vücudunuzdaki fazla tuzu atmak ve şişkinliği azaltmak için günde sekiz 8 su bardağı su içmeyi hedeflemelisiniz.

Jogging kalori yaktırır!

Beslenme uzmanlarına göre 150 kiloluk bir kişi bir saatlik koşu ile 477 kalori yakar. Bir tık daha hızlı kilo vermek ve daha fazla kalori yakmak istiyorsanız, saatte 576 kaloriyi yakmak için 8 kilometre hızla veya 684 kaloriyi yakmak için 9,5 kilometre hızla koşmayı deneyin. Bir günde ne kadar çok kalori yakarsanız, kilo vermeniz o kadar hızlı olur.

Egzersiz rutininize Abs egzersizleri ekleyin!

Yoğun iş temposu içinde egzersiz yapmak için zaman bulamıyor olabilirsiniz. Ancak hedefiniz düz bir karınsa, haftalık egzersiz programınızın bir parçası olarak, egzersiz programınıza abdominal kaslarınızı güçlendirecek egzersizleri eklemelisiniz. Ayrıca egzersiz rutininize bir yoga veya pilates hareketi de eklemeyi unutmayın. Her ikisi de absleri sıkılaştırmak ve güçlendirmek için etkili yollardır. Kas dokusu yağdan daha fazla kalori yakar ve bina kas yapma egzersizleri çok fazla kalori harcar. Bu nedenle daha fazla kas çalıştırıcı egzersiz ekleyerek sadece vücudunuzun orta bölümünüzü güçlendirmekle kalmaz, günlük olarak yaktığınız kalori miktarını da arttırırsınız.