© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Mutlaka izlemeniz gereken, en sevilen Johnny Depp filmleri

Johnny Depp, belki de Hollywood’da gününün ve yaşının en yetenekli oyuncularından biridir.

9 Haziran 1963’te Owensboro, Kentucky’de Dünyaya geldi. Annesi bir garson olarak çalışan Betty Sue (Wells) ve babası inşaat mühendisi John Christopher Depp’dir.

Depp Florida’da yetiştirildi. 15 yaşındayken okuldan ayrıldı ve ‘The Kids’ adlı bir garaj müzik gurubuna dahil oldu. Bununla birlikte, Lori Anne Allison ile evlendiğinde ise, karısıyla geçimini sağlamak için bir tükenmez kalem satıcısı olma görevini üstlendi. Los Angeles, California’da oyuncu olmasını tavsiye eden aktör Nicolas Cage ile bir araya geldikten sonra, Depp’in ilk filmi Elm Sokağı Kabusu (1984) oldu ve burada Freddy Krueger’e tutsak düşen bir genci canlandırdı. 1987’de popüler dizi 21 Jump Street(1987) ile şöhret kazandı.
Ancak Johnny Depp için esas dönüm noktası 1990’da oynadığı Cry Baby(Sulugöz) ve Tim Burton’la çalıştığı ilk iş olan Edward Scissorhands(Makas Eller) filmi oldu.

İşte Johnny Depp’in en sevilen ve mutlaka izlenmesi gereken filmleri!

Cry-Baby / Sulugöz (1990)

1950’lerde Baltimore’da altın kalpli kötü bir çocuk olan Wade; sevgilisinden intikam almak için yola koyulan iyi bir kızın sevgisini kazanıyor. Wade okulun en havalı ve en yetenekli çocuğudur, kızları ardından sürüklemesi için bir damla gözyaşı yeter; ancak genç ve güzel Allison Vernon-Williams’ın hayatına girmesiyle herşey karışır ve kontrolünü kaybeder. Johnny Depp’in özellikle yakışıklılığıyla genç kızların kalbini çaldığı ilk yapımı kim izlemek istemez ki?

Edward Scissorhands / Makas Eller (1990)

Seneler sürecek muhteşem bir iş birlikteliğinin ve bir aşkın başlamasına (Winona Ryder ile) vesile olmuş bir filmden bahsediyoruz. Johnny Depp bu filmle birlikte Tim Burton’la bir dinamik yakaladı ve ikili birçok filmde birlikte çalıştılar. Devamı da gelecektir diye umuyoruz. Bir mucidin Frankenstein benzeri bir varlık yaratmaya çalışırken, ellerini tamamlayamadan ölmesinin ardından yaşananların anlattığı film içinizi ısıtan bir romantik drama, ayrıca kült filmler listesinde.

Ed Wood (1994)

Biyografi türündeki bu filmin yönetmeni de Tim Burton! Hırslı ama sorunlu film yönetmeni Edward D. Wood Jr’nin destek görmemesine rağmen hayalini gerçekleştirmek için elinden geleni yapmasını konu alan filmde, yönetmeni Johnny Depp canlandırıyor. Filmde ayrıca; Sarah Jessica Parker, Patricia Arquette ve Bill Murray da yer alıyor. Filmler ilgili bir başka bilgi daha; siyah beyaz çekilmiştir.

Chocolate / Çikolata (2000)

5 dalda Oscar adayı olan filmde Depp’e Juliette Binoche, Judi Dench ve Alfred Molina gibi başarılı isimler eşlik ediyor. Aslında filmin baş kahramanı olmamasına rağmen o büyüleci etkisiyle Johnny Depp, filmi alıp götürüyor. Tutucu ve gelenekçi bir kasabaya yeni taşınan çikolatacı mistik bir kadının çevresiyle kurduğu ilişki ve dokunduğu her şeyi güzelleştirmesi konu ediliyor. Müzikleri ve renkleriyle seyirciye keyifli anlar yaşatan filmi mutlaka izlemelisiniz.

Pirates of Caribbean / Karayip Korsanları Serisi (2003-2006-2007-2011-2017-…)

Yönetmen Gore Verbinski ile başlayan Karayip Korsanları serüvenleri Rob Marshall ile devam etti. Filmde Jack Sparrow isimli üçkağıtçı ve hovarda bir korsanın maceraları anlatılıyor. Seri tüm Dünya’da en çok sevilen ve devamı beklenen filmler kategorisinde. Filmde Johnny Depp’e Orlando Bloom, Keira Knightley, Bill Nighy ve Geoffrey Rush gibi başarılı isimler eşlik ediyor.

Finding Neverland / Düşler Ülkesi (2004)

Peter Pan’ın yazarı James Matthew Barrie’nin hayatının en büyük eserini nasıl oluşturduğunu anlatan film, James’in büyük bir eser yazmak amacıyla sokaklarda, parklarda ilham arayışıyla başlıyor. Yazarın aradığı ilham hiç tahmin etmediği bir yerden; parkta tanıştığı bir aileden geliyor. Ancak öncelikle kitabını yazıp bitirebilmesi ve bunu belirli otoritelere sevdirebilmesi gerekiyor. Bu sırada da o aile ve oğullarıyla arasında geçen sıcacık ilişkiyi izliyoruz. Filmde Johnny Depp’e Kate Winslet eşlik ediyor. Filmin 7 dalda adaylığının yanında müzik dalında bir de Oscar ödülü bulunuyor.

Charlie And The Chocolate Factory / Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005)

Büyük bir kentte, Charlie’lerin evinden net görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır. Bu fabrika Dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Bir gün fabrikanın sahibi Willy Wonka, imparatorluğunu devredeceğini ve bunun için öncelikle çikolatalarının içine 5 altın bilet sakladığını açıklar. Tüm Dünya altın biletleri bulmak için seferber olur. Filmin yönetmeni yine Tim Burton!

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street / Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi (2007)

Bir kez daha Tim Burton filminde bir araya gelen Johnny Depp ve Helena Bonham Carter muhteşem bir müzikal şölen yaşatıyor. Filmde yıllar önce haksızlığa uğrayıp karısından ve kızından ayrı düşmek zorunda kalan başarılı berberin, intikam için evine ve sokağına geri dönmesi anlatılıyor. Müzikal sevenlerin mutlaka izlemesi gerekiyor. Özellikle genç ve usta tüm oyuncuların müzikal performansları göz dolduruyor.

Alice in Wonderland / Alis Harikalar Diyarında (2010)

Artık duymaktan sıkılmış olmasınız ama yönetmen yine Tim Burton; kabul edin ki Depp-Burton ikilisi harikalar yaratıyor. Lewis Carroll’un kitabından uyarlanan film çok bilinen bir çocuk öyküsü. Alis babasının hikayeleri ve sevgisiyle büyümüştür, bir gün beyaz tavşanı takip edip ağaç kovuğundan geçmesiyle harikalar diyarı denilen büyülü bir dünyaya adım atar. Bu diyarda, kötü kraliçe ve ordusuyla mücadele edip, canavarı öldürmek için savaşacaktır. Filmde Johnny Depp’i “Çılgın Şapkacı” olarak izliyoruz.

The Lone Ranger / Maskeli Süvari (2013)

2 Oscar’lı filmin yönetmen koltuğunda Gore Verbinski oturuyor. 1930’larda, Tonto isimli yaşlı bir adam, genç bir çocuğa maskeli süvari John Reid’in hikayesini anlatıyor. Yasadışı yoldan vurularak öldürülen John Reid, bir Komançi tarafından kurtarılır ve ikili engellerle dolu yolculuğuna başlar. Komançi Tonto rolünde izlediğimiz Johnny Depp, yine yan rolde ancak muhteşem bir oyunculuk sergiliyor.

Fantastic Beasts and Where to Find Them / Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar? (2016)

Aslında Johnny Depp, Harry Potter’ın yan öyküsü olarak başlayan hikayede son sahnede filme dahil olsa da, serinin devamında onu fazlasıyla izleyeceğimiz için bu listeye dahil edilmesi gerekiyor. Depp, Harry Potter dünyasında büyük bir ün sahibi olan Gellert Grindewald’u canlandırıyor. Ve ufacık sahnesiyle bile şimdiden oyunculuğu ve karakteri en çok merak edilenlerden. Bu arada serinin ikinci filminin ismi de geçtiğimiz günlerde açıklandı: Fantastik Canavarlar: Grindewald’ın Suçları(2018). Filmin yönetmeni ise ilk filmde olduğu gibi David Yates.

Mutlaka izlemeniz gereken, en sevilen Johnny Depp filmleri” yazısı için 4 yorum yapıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Sema dedi ki:

  Tabiki harika, çünkü o Johnny Depp 😊

 2. Adem dedi ki:

  Beyaz zehir bu film yok bence sıkı bi film

 3. Brn dedi ki:

  Karındeşen jack de dedektif rolü…

 4. Esma dedi ki:

  Aşığım buna yaaaa