Jüpiter, ileri hareketine başlıyor: Hizalanma yolculuğu

13 Eylül itibariyle Jüpiter, 14 Mayıs’tan beri yaptığı geri hareketinden sonra ileri hareket etmeye başlıyor.

Şansın, bolluğun ve iyi talihin gezegeni olan Satürn, tekrar ileri hareket etmeye başlıyor: Jüpiter’in geri hareketi boyunca ortaya çıkmış olan şeylerin etrafında netlik kazanma fırsatına ve buna göre somut eylemler gerçekleştirme fırsatına sahibiz.

Jüpiter, Oğlak burcunun 17° ve 27° dereceleri arasında üçüncü kez geçiş yaparken, Mayıs ayından beri deneyimlediğimiz temalar ile sorunların çözümünü bulmamız için teşvik ediliyoruz.

Jüpiter: Gerçeklik ve kendini keşfetme

Jüpiter, iyi ya da kötü anlamda dokunduğu her şeyi genişletir. Güneş Sistemi’nin devi ola bu gezegen, genel olarak refah, iyimserlik, uzun yolculuklar ve kültürel çeşitlilik ile ilişkilendirilir.

Jüpiter, kendimizi ve gerçeğimizi keşfetmek için uzun bir yolculuğa çıktığımızda, günlük rutinimizden ayrılmak için yalnız başımıza bir göreve çıkmaya karar verdiğimizde hayatımıza girer. Dünyayı gezmek ve keşfetmek, yeni deneyimler yaratmamıza, diğer inanç sistemlerini tanımamıza ve kendimizi, varlığımızın ve insan deneyiminin farklı algılama yollarına açmamıza olanak sağlar.

Bu nedenle Astroloji’deki bu devasa gezegen dünyaya bakış açımızı, kişisel gerçeğimizi, hayata olan felsefi ve kozmolojik yönelimimizi ve bütüne yaklaşımımızı temsil ediyor. Jüpiter sayesinde kendimize, yolculuğumuzun amacının ne olduğunu, gerçekten neyin önemli olduğunu sorar ve gerçekte kim olduğumuzla uyumlu seçimler yaparız. Jüpiter sayesinde gerçek benliğimizi tanıma ve içselleştirme şansına sahibiz.

Bununla birlikte Jüpiter enerjiyi fazla kullandığımız zaman aşırı genişleme, abartma, aşırı telafi etme ve aşırı müsamaha gösterme riskleri yaşarız. Dikkatli olmazsak aşırıya kaçmaya, aşırı yatırım yapmaya, kendimizi ve sınırlarımızı çok fazla zorlamaya yatkın hale geliriz. Potansiyelimizi en üst düzeye çıkarmaya çalışırken kim olduğumuzla ve gerçeğimizle uyumlu olmayan şeyler yapabiliriz.

Oğlak’taki Jüpiter: Etik ve ahlak

Jüpiter, 2 Aralık 2019’dan beri Oğlak burcundaydı ve 19 Aralık 2020’ye kadar da orada kalacak. Jüpiter, bu süre içerisinde eski sistemleri, hiyerarşileri ve yapıları parçalarına ayırma sürecine katılan Plüton ve Satürn ile kavuştu.

Oğlak burcundaki Jüpiter, Satürn ve Plüton arasındaki güçlü kavuşmanın sosyo-ekonomik sistemimiz ve toplum yapısı üzerindeki bazı etkilerine halihazırda tanık olduk.

Jüpiter, şu anda Yay burcunda bulunan  Güney Ay Düğümü’nün de yöneticisidir. Güney Düğümü, kişisel ve kolektif karmik geçmişimizi, sona ermekte olanları, ilerleyebilmek için şimdi çözülmesi gereken sorunları temsil eden uzaydaki bir noktadır. Güney Düğümü 2022’de Akrep burcuna geçene kadar, Jüpiter’in evrimimiz için son derece ilişkili bir işlevi ve özel bir önemi olacak.

Jüpiter’in görevi, etik ve ahlak konularını ön plana çıkarmaktır: Geçmişin, özellikle de ataerkillik ve dinle ilgili olan gölgelerini ortaya çıkarmak istiyor. Jüpiter bizi; eski dogmaların, ahlakçılığın ve gerçeklikten kaynaklanmayan varsayımların farkına varmaya teşvik edecek.

Oğlak burcunda ileri harekete başlayan Jüpiter, ahlaki meselelere bir kez daha ışık tutacak ve bizi, bütünlük kavramı etrafında düşünmeye davet edecek. Jüpiter yolculuğu sırasında yolsuzluğu, baskıyı ve gücün kötüye kullanımını daha fazla ifşa edecek. Amacı; otoritenin, prestijin, şöhretin ve paranın doğru bir şekilde kullanılması üzerine düşünmemiz ve buna göre hareket etmemiz için bize ilham vermektir.

Daha derin bir anlayış

Bir gezegenin bir geri hareketinin ardından ileri harekete geçtiği her defasında, gezegen geri hareketindeyken ortaya çıkan temalarla ilgili daha derin bir anlayış ve netlik kazanma fırsatımız olur. Jüpiter, Retro döngüsü sırasında bu yıl ikinci kez 30 Haziran’da Plüton ile karşılaşmıştı: Bu tarihte her iki gezegen de geriliyordu.

Bu iki gezegen 2033’e kadar son kez 12 Kasım’da tekrar buluşacak ve ikisi de ileri hareket edecek. Bu tarih, 13 yıllık yeni bir Jüpiter-Plüton döngüsünün başlangıcı olduğu için bir dönüm noktasına işaret ediyor.

Derin sosyal değişimlere, önceden gizli olan şeylerin açığa çıkmasına ve Jüpiter ile Plüton arasındaki ilk kavuşmanın gerçekleştiği Nisan ayında ortaya çıkan temaların olası çözümlerine şahit olma ihtimalimiz var.

Sözcükleri, inançları ve eylemleri hizalama

Oğlak burcundaki Jüpiter, adaletsizlik ve yolsuzlukla yüzleşmek ve inançlarımız ve değerlerimizle etik olarak, güvenilir olarak ve ahlaki olarak uyumlu olduğunu düşündüğümüz şeyleri savunmakla ilgilidir.

Jüpiter’in Retro döngüsü sırasında, kabul edilmiş hissetmek ya da kendimizi diğer insanların yargılarından korumak için geçmişte benimsediğimiz inanç sistemleri ile kimlikler üzerine düşünme şansına sahip olduk. Bizim için artık gerçek olmayan şeyleri fark etme ve onları serbest bırakma fırsatımız oldu.

Jüpiter ileri hareket ederken son birkaç ayda öğrendiklerimize ve gerçekleştirdiklerimize göre harekete geçmeye, öğütlediklerimizi uygulamaya ve sözlerimizi eyleme geçirmeye teşvik ediliyoruz. Jüpiter’in ileri hareketi bizi; sözlerimizi, inançlarımızı ve eylemlerimizi hizalamaya davet ediyor.

İç keşiften doğrudan deneyimlemeye

Bir gezegen geriledikten sonra ileri harekete geçtiğinde odak noktamız, iç dünyamızdan bizim için mevcut olan dış koşullara kayar. Jüpiter iler hareket ettikçe daha farklı ve daha nesnel bir perspektiften geçmişe bakma ve nasıl ilerleyeceğimize bilinçli olarak karar verme şansımız var.

Jüpiter’in gerilemesi sırasında inandıklarımızı yeniden değerlendirme ve gerçeğimizin ne olduğunu düşünme fırsatımız oldu. Şimdi, içsel çalışmamızı ve keşfettiklerimizi pratiğe döküyoruz: Jüpiter’in ileri harekete geçmesi bizi, denemekten ve hata yapmaktan korkmadan deneyimlerden öğrenmemiz için davet ediyor.

“En iyi öğretmen deneyimdir; birinin çarpık bakış açısından gelenler değil.” Jack Kerouac, Kanadalı-ABD’li romancı ve şair

Jüpiter bize iyimser olmamız gerektiğini hatırlatır: Her krizde, kendimizi güçlendirme ve gerçek benliğimizle daha derin bir gerçeklik ve bütünlük duygusu ile bağlantı kurma fırsatımız vardır. Ortada daha yüce bir amaç olduğuna ve deneyimlediğimiz her şeyin daha derin bir anlamı olduğuna güvenmemiz gerekiyor.

Evren, bize her zaman için kendimizi yeniden keşfetme, küllerimizden doğma, kendini bilme ve öz saygı üzerine kurulu hayatlarımız için daha iyi koşullar ve yeni gidişatlar yaratmamız için çok sayıda fırsat sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir