Saçların kabarmasını engellemek için öncelikle kabarmaya neden olan etkenin belirlenmesi gerekir. Saçların kabarması, havadaki nemi almalarından kaynaklandığı için bu durumla savaşmak için saçlarınız için doğru krem ve maskeyi kullandığınızdan emin olmalısınız.

Bununla birlikte doğru tekniklerle saçlarınızdaki kabarmaları azaltabilirsiniz. Örneğin, ısıyla şekillendirme yapmadan önce ısıdan koruyucu kremler kullanabilir ve saç spreyleriyle saçların kabarma ihtimalini azaltabilirsiniz.

Saçları kıvırcık ve dalgalı olanlar ise ısıyla şekillendirme yapmıyorsa doğru saç ürünleri kullanarak saçlarını doğal olarak kurumaya bırakabilirler. Ayrıca saç ıslakken mikrofiber havluyla kurulamak da saçların kuruduklarında kabarmalarını engelleyebilir.

Saçlarınızın kabarmasından şikayetçiyseniz, saçlarınız için kullanabileceğiniz en iyi 10 ürüne aşağıda göz atabilirsiniz.

  1. Kerastase Elixir Huile Originale Saç Bakım Yağı

Kerastase’ın içerisinde argan yağı, moringa, beyaz çay, yaban gülü, kamelya, prekaksi ve mısır filizi içeren bu saç bakım yağını kabarmaların önüne geçmek için kullanabilirsiniz. Ürünü banyodan önce, banyodan sonra, fön öncesi, son dokunuş olarak ve istediğiniz her an uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı ağırlaştırmadan kabarmaların ve elektriklenmelerin önüne geçebileceğiniz bu ürünü ihtiyaç duyduğunuz ölçüde kullanabilirsiniz.

 

  1. The Natural Ritualist Aşırı Yıpranmış Saçlar Için Keratin Bakım Yağı 

Saçlarınız kabardığı için saç bakım yağı arıyor ancak daha uygun fiyatlı bir alternatif istiyorsanız, The Natural Ritualist’in bu saç bakım yağını kullanabilirsiniz. İçerisinde bulunan keratin ile zarar görmüş saçları onarmayı sağlayan bu yağ ile saçlarınızın daha pürüzsüz ve canlı görünmelerine yardımcı olabilirsiniz. Kuru ya da nemi alınmış saça uygulayabileceğiniz bu yağ ile saçlarınızın sağlıklı olmasını ve daha az kabarmalarını sağlayabilirsiniz.

 

  1. L’Oréal Paris Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Krem

Saç bakım yağı yerine kullanabileceğiniz bir krem arıyorsanız, L’oreal’in içerisinde saçları yatıştırmaya yardımcı yağlar bulunan krem formundaki bu ürününü tercih edebilirsiniz. 6 değerli çiçek özü yağı ile zenginleştirilmiş formülü ile saçları derinlemesine besleyen ve kabarmaların önüne geçen kremi ıslak ya da kuru saçlarınıza uygulayabilir ve özellikle ısıl işlemler öncesi koruma sağlayabilirsiniz.

  1. Davines Love Curl Bukle Belirginleştirici Şampuan 

Saçlarınız kıvırcıksa ve kabarıyorsa kullandığınız şampuanı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Kremsi formülü ile saçlarınızı nazikçe temizleyen ve kabaran saçların önüne geçmeye yardımcı olan bu şampuanla saçlarınızın yatışmasını ve parlamasını sağlayabilirsiniz. Dalgalı ve kıvırcık saçları yumuşatarak bukleleri belirginleştirmeyi hedefleyen bu şampuan ile saçlarınız zarar görmeden temizleneceği için saç telleriniz eskisi kadar kabarmayacak.

  1. Olaplex No.3 Bond Perfector Bağ Mükemmelleştirici 

Kuru ve hasarlı saçlarda kabarmayı önlemek için bağ onarıcı ürünler kullanmak gerekir. Bu saç ürünlerinde bulunan amino asitler saçların bağlarının güçlenmesine ve saçların daha parlak haline gelmesine yardımcı olur. Özellikle kimyasal işlemler nedeniyle zarar gören saçları desteklemek için kullanabileceğiniz ürünü saç açma işleminden önce ve sonra kullanarak saç bağlarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

  1. Kerastase Dalgalı ve Kıvırcık Saçlar için Parlaklık ve Güç Sağlayan Maske 

Dalgalı ve kıvırcık saçlarda kabarmanın nedeni saçın yeterince nemli olmamasından kaynaklanabildiği için içerisinde manuka balı, seramid ve gliserin bulunan bu maske ile saçınıza ihtiyacı olan nemi kazandırabilir ve kabarmaların azalmasını sağlayabilir. Saçlarınıza kökten uca bakım yapmak için kullanabileceğiniz bu ürünü saçlarınızda hafif nemlendirme için 5 dakika, güçlü onarım için 30 dakika bekletebilirsiniz.

  1. Dyson Supersonic™ Saç Kurutma Makinesi

Sık sık saç kurutma makinesi kullanıyorsanız, bunu yapmanızın da saçlarınızı kurutarak kabartabileceğinin farkında olmalısınız. Bu yüzden kaliteli bir makine kullanarak saçlarınızın hasar görmesini ve elektriklenmesini engelleyebilirsiniz. Dyson’ın bu saç kurutma makinesinde bulunan Flyaway başlıkla saçlarınızda daha pürüzsüz bir görünüm elde edebilir ve saçlarınızın çok daha parlak ve ipeksi görünmesini sağlayabilirsiniz.

  1. Tangle Teezer Compact Styler Palms & Pineapples Saç Fırçası

Saçlarınız kabarıyorsa onları yanlış tarakla taramanız, saçların daha da kabarmalarına yol açabilir. Bu nedenle kaliteli bir tarak ile saçlarınızdaki düğümleri açarken saçlarınızdaki kabarmanın önüne geçebilirsiniz. Tangle Teezer Compact Styler ile saçlarınızı istediğiniz her an tarayarak pürüzsüzleştirebilir ve parlak hale gelmelerini sağlayabilirsiniz. Islak ya da kuru saçlarınızda kullanabileceğiniz bu tarağı yanınızda taşıyarak her an kullanabilirsiniz.

  1. John Frieda Frizz Ease Elektriklenmeyi Önleyici Saç Spreyi

Saçlarınızı şekillendirdikten sonra son dokunuş olarak elektriklenmeyi önleyici saç spreyi kullanarak kabarmaların önüne geçebilirsiniz. John Frieda’nın bu ürünü ile havadaki nem ile saçlarınız arasında bir bariyer oluşturabilir ve bu sayede saçlarınızın hava koşullarından etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca UV filtresi sayesinde saçlarınızın zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

  1. Beauty Pillow %100 İpek Yastık Kılıfı Bej

Sabahları kalktığınızda elektriklenen ve kabaran saçlar istemiyorsanız, geceleri ipek yastık kılıfı ile uyumayı deneyebilirsiniz. Pamuk kılıflar saçlarınızdaki doğal yağı çekeceği için saçlarınızın kurumasına ve kabarmasına yol açabilir. Beauty Pillow’un bu ipek yastık kılıfı gibi ipekten üretilmiş kılıflar kullandığınızda saçlarınızdaki kırılmaların ve dolaşmaların önüne geçebilirsiniz.