X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kadınlar ve ağırlıklar hakkında 8 efsane

Yanlış bilgilerin sizi istediğiniz gibi çalışmaktan alıkoymasına izin vermeyin. Kadınların fitness çalışmalarına dair 8 yanlış efsanenin ardındaki bilgileri hep birlikte görelim.

Kadınlar için fitness dünyasına atlamak biraz korkutucu olabilir. Kadınlar ve ağırlık kaldırma hakkındaki görüşler genelde yanlış ve 1950’lerin bilgilerine takılıp kalınıyor. Bunun sonucunda efsaneler ve kanıtlanmamış iddialar ortaya çıkıyor ve bu da pek çok kadın için nereden başlanacağına dair soru işaretleri doğuruyor.

Kendini uzman ilan edenlerin veya internetteki yazarların en az bir tanesinde göreceğiniz bu sekiz efsaneye bir son verelim.

Efsane 1: Kadınlar Erkekler Gibi Çalışmamalı

Gerçek: Kadınlar istedikleri gibi çalışabilirler.

Erkekler gibi çalışmak ne demek o bile belli değil. Deadliftler maskülen bir doğaya mı sahipler? Bazı kadınların erkekler gibi çalışmamaları gerekiyor ancak bu onların yetersiz veya değersiz olmalarından dolayı değil. Çünkü bazı “erkek” hareketleri fitness hedeflerinin ulaşılmasına katkı sağlamayabilirler.

Kadının fitnesstaki hedefi onun çalışma programı ile desteklenmeli. Eğer hedefleri arasında daha güçlü bench press veya büyük bicepsler varsa, bu hedeflere ulaşmak için gerçek ağırlıklar kaldırmaması için hiç bir sebep yok.

Eğer bir kadının ana hedefi yağ yakmaksa, 1 RM’sini bulmak için çok fazla vakit harcamak istemeyebilir. Bir kadın istediği şekilde çalışmalı ancak bu sırada çalışmaları ile hedeflerinin uyumlu olduğundan emin olmalı.

Efsane 2: Tüm Kadınlar Salona Kilo Vermek İçin Giderler.

Gerçek: Her kadının hedefi aynı değil.

Her kadın aynı görünmek istemiyor. Erkeklerde olduğu gibi, bazı kadınlar da salona daha güçlü olmak için gidiyorlar. Bazıları kas yapmak isterken, bazıları daha esnek olmak istiyor, bazıları sağlıklı olmak istiyor. Bu fitnessin en önemli özelliği: kişisel olması.
Bu yüzden yapacağınız çalışmaya güvenmek için araştırma yapmak önemli. En iyi arkadaşınız şınav çekmeye çalışırken siz powerlifting mücadelesine katılmak için çalışıyorsanız, muhtemelen onunla çalışmayacaksınız.

Efsane 3: Kadınların Özel Protein Tozuna İhtiyaçları Var.

Gerçek: Protein proteindir.

Bir ürünü kadınlara satmanın yolunu bilmek ister misiniz? Üstüne pembe bir etiket yapıştırın ve el yazısı tipinde yazılmış “lite” kelimesinin içinde yer aldığından emin olun. Gerçekte, protein tozu söz konusu olduğunda, erkek ve kadınlar aynı ürünü kullanabilirler. Protein tozunun içerisinde erkeklere özgü maddeler yok ve bu nedenle göğsünüzde tüylenme olacağından korkmanıza da gerek yok.

Her protein markasında belli miktarlarda protein, kalori, karbonhidrat ve yağ bulunuyor. Hedeflerinize göre beslenme protokollerinize uyacak protein tozunu bulabilirsiniz. Eğer düşük karbonhidratlı besleniyorsanız, kolayca düşük karbonhidratlı bir protein tozu bulabilirsiniz.

Eğer süt ürünlerine alerjiniz varsa, süt ürünlerinden üretilmemiş protein tozlarına göz atın. Proteinin etiketi değil, içindekiler ve makrobesin profili satın alma kararınızı etkilemeli.

Efsane 4: Olimpik Lifting Tehlikeli.

Gerçek: Her şeyde olduğu gibi olimpik lifting de tehlikeli “olabilir”.

Kadınlar genelde çalışma programlarına olimpik kaldırma eklenmesi gerektiği söylendiğinde onun çok tehlikeli olduğunu söylüyorlar. Evet, çok ağır olursa veya teknik yanlış olursa kendinize zarar verebilirsiniz. Aynısı biceps curl için de söylenebilir.

Seviyeniz ne olursa olsun, yeni şeyler denemek ve bilginizi arttırmak eğlencelidir. Bunu dediğim için hemen ağırlıkları ekleyip çalışmaya başlamayın. Onun yerine bir oklava bulup denemeye başlayın. Eğer seveceğiniz bir iş gibi görünürse deneyimli birisinden yardım isteyerek başlayın.

Efsane 5: Ağırlık Kaldırma Kadınları Maskülen Gösteriyor.

Gerçek: Lifting kas yapar ve yağ yakar.

Direnç egzersizleri yapan kadınların daha güçlü, kaslı ve sağlıklı olduklarını gösteren pek çok çalışma var. Direnç egzersizlerinin size ne yapacağı tamamen size ve DNA’nıza bağlı.

Fitness dünyasında bile kadın fiziği kaslıdan atletiğe, oradan da inceye kadar değişim gösteriyor. Hepsi de aslında direnç egzersizlerinin farklı türlerini uygulamış olabiliyorlar.

Fiziklerindeki farklılık genetikten, ne yediklerinden, hareketlerinden, hacimlerinden, yoğunluklarından ve programlarında kullandıkları yüklerin farklılığından kaynaklanıyor. Ne yapmak istediğinize ve nasıl görünmek istediğinize uygun bir çalışma programınız olmalı.

Efsane 6: Kadınlar Kreatin Almamalı.

Gerçek: Beden kreatini doğal olarak üretir.

Bedenin doğal kimyasal işlemlerine aşina olmayanlar için kreatin sadece dev vücut geliştirenler tarafından kullanılan korkunç bir bileşen olarak görülüyor. Esasında kreatin bedenin enerjiyi nasıl üretip kullanacağında büyük bir rol oynuyor. Kısa vadeli, yüksek yoğunluklu egzersizlerde temel enerji kaynağı.

Vücudunuz onu zaten üretiyor ancak haftada bir kaç defa yoğun direnç egzersizleri yapıyorsanız, yeterli gelmeyebilir. Çalışmalar kreatin takviyelerinin kadınlarda bile kas yapımında ve korunmasında, kas performansının arttırılmasında etkili olduğunu gösteriyorlar. Tek ufak yan etkisi bir miktar kilo alımına neden olması, bu da kasların daha fazla su tutarak hacim kazanmalarından kaynaklanıyor.

Efsane 7: Koşu Bandı Kadının Tek İhtiyacı.

Gerçek: Kadınlar da ağırlık kaldırmalı.

Bir koşucu olmak isteseniz bile, direnç egzersizlerinin aerobik performansı arttırabildiğini gösteren çalışmalar var. Kardiyovasküler egzersizlerin yeri ayrı ancak bunlar fitness için tek yol değiller.

Hatta, devamlı koşmak güç kazanmanızı sağlanaz ve dengeli bir fizik elde etmenize yardımcı olmaz. Bunun yanında, pek çok çalışmada, devamlı dayanıklılık çalışmalarının yağ yakmada da en iyi çözüm olmayabileceği keşfedildi.

Halterlerden korkmak veya utanmak anlaşılabilir olsa da, devamlı koşu bandına bağlı kalmak da istediğiniz sonuçları almanızı sağlamaz.

Programınıza biraz direnç egzersizi katın. Böylece daha fazla kas yapabilir, kalori yakabilir ve yağlardan kurtulabilirsiniz.

Efsane 8: Yağsızlık Fitnessın En Önemli Şeyi

Gerçek: Yağsızlık her kadında farklıdır.

Her kadın yağsızlığa aynı tepkiyi vermez. Pek çok kadın için çok yağsız olmak vücutta aşırı hormonal etkilere sebep olur.

Profesyonel görünümlü sporcular bile bütün bir yıl boyunca yağsız kalmıyorlar. Genelde bir yarışmadan önce bir kaç haftalık yağ yakma sürecine giriyorlar ve sahneye çıkmadan önce zirveye ulaşıyorlar.

Eğer kaslarınızı görmek istiyorsanız, bunu yapın ama unutmayın, her kişi birbirinden farklı. Arkadaşınızın 6 haftada geldiği noktaya siz bir yılda ulaşabilirsiniz. İyi görünür ancak yorgun, zayıf ve solgun olabilirsiniz. Kendiniz ve hedefleriniz konusunda dürüst olun. Dürüstlük spor ve etkili yeme konusunda bir adım atmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir