Romantik bir şarkı dinlemek ya da eşinize yanına sokulup oturmak sizin havaya girmenize yardımcı olabilir. Bunun yanında yapılan pek çok araştırma belirli gıdaları yemenin de bir kadının cinsel hayatına katkıda bulunabileceğini gösteriyor. Amerikalı bir beslenme terapisti olan Misti Gueron sağlık ve cinsellik arasındaki ilişkiyi şu şekilde açıklıyor: “Bir kadının genel sağlık durumu; onun sağlıklı ve rahat bir cinsel deneyim yaşayabilmesinde büyük bir rol oynar ve yatak odasında sıkıntı çekebilecek pek çok koşul da ekarte edilir. Kronik idrar yolu enfeksiyonları, maya enfeksiyonu, polikistik over sendromu, vajinal kuruluk ya da huysuzluk ve asabiyet kadınların çoğunda ortaya çıkabilen sorunlardan sadece birkaçıdır. Bunlar da cinsel ilişkiyi; eğlenceli ve keyifli bir deneyim yerine, korkunç bir görev haline getirir.” Bu konuda yapılan araştırma aşağıda listelediğim bu dokuz gıdanın cinsel rahatsızlıkların hafifletilmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  • Daha iyi bir libido için: Maça kökü

Maça, brokoli ailesinden bir bitki olan Lepidium meyeninin halk arasındaki adıdır. Maça kökü (genellikle Peru ginsengi olarak adlandırılır), şalgamı andıran bitkinin köküdür. Bu kök yüzyıllar boyunca hem kadınlar hem erkekler için afrodizyak olarak kullanılmıştır. Alternatif Tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma çalışmada; maça kökünün günde 1.5 ila 3 gram arasında değişen bir dozda en az altı hafta boyunca kullanılmasının cinsel isteği artırmada etkili olabileceği tespit edildi. 2008 yılında başka bir tıp dergisinde yayınlanan bir başka araştırmada, günde üç gram maça tüketilmesinin, tıbben depresyona yakalanan kadınlarda cinsel işlev bozukluğunun iyileşmesine önemli ölçüde yardımcı olduğu belirtildi. Maça kökü; kirlimsi, çimen gibi bir tada sahip olduğu için, kapsüller genellikle tozlara kıyasla daha iyi tolere edilebiliyor. Bu bakımdan kapsül şeklinde alınması daha uygun olacaktır.

  • Maya, mantar enfeksiyonları için: Sade yoğurt

Genellikle bir tür maya enfeksiyonu şeklinde tanımlanan vajinal kandidiyaz (candida); yanma, kaşınma veya vajinal akıntıya sebep olan bir mantar enfeksiyonudur. Beslenme uzmanları; sağlıklı bir bağırsak için sade yoğurt tüketilmesini öneriyor. Araştırmalar, özellikle antibiyotik kullanımı ile birlikte sade yoğurt tüketiminin maya enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Sade yoğurt, kesinlikle şekerli ya da tatlandırıcılı yoğurttan çok daha sağlıklıdır. Zira şekerin ve şekerli besinlerin de mantar enfeksiyonlarını artırdığı bilinmekte. Etiketinde “canlı aktif kültürler” yazan veya bir probiyotik takviyenin kullanıldığını belirten yoğurtta bulunan yararlı bir bakteri olan lactobacillus acidophilus’un her gün düzenli olarak tüketilmesi, vücudunuzun sağlıklı bakterilerin doğal dengesini korumasına ve bu rahatsızlıkların en aza indirilmesine yardımcı olabilir. Ancak tüm bunların yanında sizin kendi sağlık durumunuz için hangi gıdaların veya takviyelerin en faydalı olduğunu görmek için doktorunuza danışın.

  • Mod düzenleyici: Omega -3 yağ asitleri

Bir kadın gergin ve sinir bozucu olduğunda, muhtemelen yatak odasıyla ilgili olarak düşündüğü tek şey uykudur. Neyse ki, bazı gıdalar ruh halinizi yükseltmenize yardımcı olabilir. Tıbbi beslenme uzmanları; Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdaların (DHA ve EPA formlarında) duygudurum bozuklukları için olumlu sonuçlar verdiğini belirtiyor. Bu değerli yağlar bakımından en zengin kaynaklar; somon, uskumru, ringa balığı, göl alabalığı, sardalye ve ton balığı gibi soğuk su balıklarıdır. Amerikan Kalp Derneği, insanlara haftada en az iki kez (iki porsiyon) balık yemelerini öneriyor. Ne yazık ki, yetişkinlerin ve çocukların çoğu günlük beslenme programlarında yeterli miktarda EPA ve DHA almamaktadır ve sonuç olarak kanda bu yağların oranı da düşüktür – özellikle de depresyon hastalarında çok daha düşüktür.

  • Vajinal kuruluk için: Soya besinleri

Vajinal kuruluk; bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar, tıbbi tedaviler, doğum ve emzirme gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Ancak en yaygın olarak menopozdaki gibi östrojenin düşmesidir. Beslenme uzmanları; östrojen hormonunun vajinanın duvarlarını yağlayan berrak sıvıyı korumaya yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Doktorlar, değişen östrojen seviyelerinden kaynaklı sorunlar yaşayan kadınlar için fito- östrojen bakımından zengin gıdaları öneriyor. Bu gıdalar (soya ürünü türleri) bazı rahatsız edici semptomların hafifletilmesine yardımcı olabiliyor. Tofu, soya fasulyesi, soya sütü ve soya peyniri gibi soya ürünleri ve soya esaslı vegan etleri fito- östrojenleri adı verilen bitki kimyasallarını içeriyor. Bu maddeler aslında vücudumuzun kendi doğal dolaşımdaki östrojenleri taklit edebilir.

  • Polikistik over sendromu için: Temiz protein kaynakları

Kadın hastalıkları uzamanlarına göre, polikistik over sendromu genel olarak yaklaşık beş milyondan fazla kadında görülüyor. Polikistik over sendromu; menstrüel, vajinal, dermatolojik, ruh hali ve kan şekeri düzensizliklerine neden olarak kadının hormonlarını etkileyebilen ve hatta gebe kalma yeteneğini etkileyebilen bir durumdur. İşte bu tür sorunlar da cinsel sağlığı ve performansı derinden etkileyebiliyor. Aslında çoğu kadın, polikistik over sendromunun çeşitli semptomlarını diyet yoluyla etkin bir şekilde yönetilebileceğini ve en önemli, etkili tedavilerden birinin her öğünde saf protein kaynaklarını tüketmek olduğunu bilmiyor. Bu bağlamda kümes hayvanları, yağsız etler, yumurta, balık ve deniz ürünleri, az yağlı süt, soya ürünleri, baklagiller ve az miktarlarda fındık ve tohumlar beslenme programına eklendiğinde kan şekeri düzenlemesine yardımcı olur. Bu sayede de bazı semptomlar önlenebilir. İşlenmiş şekerli, nişastalı gıdalar yerine, yumurta ya da protein açısından zengin bir kase yoğurt tüketin ve sağlıklı bir öğle yemeği için pişmiş balık veya tavuk ve bolca taze fasulye veya nohut gibi bitkisel proteinler ile beslenin.

  • Üriner yol enfeksiyonları için: Su

Kadınların en az % 60’ı hayatlarının bir bölümünde idrar yolu enfeksiyonu (İYE) geçirir ve bazıları için bu rahatsız edici ve acı verici durum tekrar tekrar ortaya çıkar. İşte devam eden bu sorun cinselliği çoğu zaman bir sıkıntı haline getirir. Her gün yeterince içme suyu tüketmek, seks sonrası yaşanan idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için en iyi yollardan biridir. Şöyle düşünün; bulaşıkları temizlemek ve elbiselerimizi yıkamak için su kullanıyoruz, ancak birçok kadın özellikle idrar yollarındaki atık ürünleri ve bakteri birikimlerini gidermek için yeterli su içmiyor. Cinsel ilişki, banyo alışkanlıkları, kirli iç çamaşırı veya başka nedenlerle bakterilere maruz kalma durumunu önlemek için günde sekiz ila 10 bardak su içmek gerekiyor. Bu sayede bakteriyel enfeksiyon riskini en aza indirilebilir.

  • Premenstürel (adet öncesi) sendromu için: Yeşil yapraklı sebzeler

Tüm gün halsizlik, rahatsız bir uyku, kaygı, gerginlik ve duygudurum bozuklukları premenstrüel sendromun (PMS) yaygın belirtileridir. Magnezyum bakımından daha zengin olan gıdalar yemek bu sorunların en aza indirilmesine yardımcı olabilir. PMS’li kadınların magnezyum bakımından düşük, eksik beslendiği tespit edilmiştir. Bu kadınlar magnezyum takviyesi, özellikle de aynı zamanda vitamin B-6 ile aldıklarında PMS semptomlarının çoğunun hafifletilmesi mümkün oluyor. Ayrıca magnezyumun migren ve baş ağrısı ile ilişkili kan damarı spazmlarının hafifletilmesine yardımcı olduğu da bilinmekte. En zengin magnezyum kaynakları olan yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, lahana ve turp gibi yeşillikler), fındık gibi tohumlar, avokado, muz ve balık çok doğru seçeneklerdir.

  • Vajinal kuruluk için: Badem

Vajinal kuruluk menopozun genel, sıradan bir semptomudur, ancak bazı ilaçlar, tıbbi tedaviler, maya enfeksiyonları veya hormonsal değişiklikler sonucunda da ortaya çıkabilir. Uzmanlar hormonsal değişim zamanlarında vajinal nemi korumanın en önemli unsurunun bir takviyeden veya gıdadan olsun, yeterli miktarda E vitamini tüketimi olduğunu söylüyor. E vitamini bakımından zengin gıdalar arasında; badem, buğday tohumu ve buğday tohumu yağı, ayçiçeği tohumları, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve avokadolar sayılabilir.

  • Libidonun yükselmesi için: Bitter çikolata

Bir kadına bir kutu çikolata vermek tarih boyunca romantik bir jest olarak kabul edilmiştir. Ancak bunun seks hayatına da yardımcı olabileceğini unutmamak gerekir. Bitter çikolata, sizi uyarılmış ve heyecanlı hissettiren bir madde olan Theobromini içerir. Bitter çikolata ayrıca, nitrik oksidi, cinsel organlara olan kan akışını ve doyumu arttıran bir amino asit olan L-arginini de içeriyor. Üçüncüsü ise çikolata; feniletilamin (PEA), “iyi hissetme” kimyasal maddesi olan dopamini, orgazm sırasında salınan beyin kimyasalını da içeriyor. PEA, aşık olduğunuzda doğal olarak beyninizde salınır ve öfori (zindelik, mutluluktan uçma) hissi de uyandırır. Bunlara ek olarak; çikolata şeker ve kalori bakımından zengin olduğundan kilo alımına sebep olacak, bu durumda da cinsel isteğinizi düşürecektir, en iyisi onu bir porsiyonla sınırlamaktır.